از عسل تا لبنیات

زنجیره مواد غذایی آلوده همچنان ادامه دارد، چه باید کرد؟

۱۳۹۳/۰۹/۰۵ - ۱۱:۵۳ - کد خبر: 128833
زنجیره مواد غذایی آلوده همچنان ادامه دارد، چه باید کرد؟

سلامت نیوز: در چند سال اخیر اخبار آلودگی ها از مواد غذایی گرفته تا آب و هوا نقل محافل عمومی و تخصصی است.این اخبار اما از همان روزهای سال ۱۳۸۸ که موضوع آلوده‌ بودن برنج‌های هندی رسانه‌ای شد و سازمان استاندارد تهران اعلام کرد ۱۳ نوع از برنج‌های وارداتی آلوده هستند، رنگ و بوی جدی به خود گرفت و تا این اواخر که وزیر بهداشت اعلام کرد در ماست پرچرب بعضی از شرکتها روغن پالم استفاده می شود، رنگ و بوی جدی تری به خود گرفته است.
به گزارش سلامت نیوز، سایت شفاف در ادامه نوشت: نتیجه هم این شده است که افکار عمومی تصور کند همه چیزهایی که می خورد آلوده اند حتی آب و هوا! این برآیند اخباری است که مدت ها است روی خط رسانه ها می رود و حالا شبکه های اجتماعی نیز به آنها اضافه شده تا هر روزخبر آلودگی یکی از مواد خوراکی سوهان روح افکار عمومی شود.

این روزها این نوع اخبار آنقدر زیاد شده که خبر آلودگی مواد غذایی می رود به امری عادی برای مردم تبدیل شود. یک روز ماجرای برنج های آلوده مطرح می شود و روز دیگر گوشت آلوده. یک روز ماهی های پرورشی آلوده هستند و روز دیگر مرغ های مرغداری ها آلوده به سرب اند و دراین میان چه این خبرها تایید شوند و چه تکذیب بر اعصاب و روان افکار عمومی تاثیرات منفی می گذارند.

در این میان اما هستند آلودگی هایی که به راستی تایید می شوند و هشدار در خصوص آنها لازم است چرا که بازار مواد غذایی تقلبی این روزها به روایت وزارت بهداشت داغ شده اند.
به همین دلیل است که به تازگی وزارت بهداشت لیستی از مواد غذایی تقلبی و آلوده را اعلام کرده است.

عسل تهيه شده از آب و قند، زعفران رنگ شده با رنگ‌هاي شيميايي، فرآورده‌هاي پروتيني داراي خمير مرغ و لبنيات آغشته به پالم جديدترين فهرستي است که این روزها به عنوان محصولاتي كه همچنان در توليد آنها تقلب مي‌شود از سوي مدير كل آزمايشگاه‌هاي مرجع غذا و داروي وزارت بهداشت اعلام شده است.

بنا بر گفته حسين رستگار، عسل در صدر فهرست محصولات غذايي تقلبي قرار گرفته به اين معنا كه بيشترين تقلب در توليد عسل صورت مي‌گيرد و افزايش ١٠ الي ٢٠ برابري حجم توليد و عرضه عسل در يك بازه زماني كوتاه اين ظن را تقويت كرده كه توليد كنندگان براي افزايش محصول، به جاي قرار دادن گل و گياه طبيعي در مقابل كندو، از قند استفاده مي‌كنند كه در واقع، محصول به دست آمده، معجوني از آب و شكر خواهد بود.

به گفته رستگار، صدور مجوز استفاده از خميرمرغ در سوسيس و كالباس از سوي سازمان دامپزشكي نيز با وجود دستور سه سال قبل سازمان ملي استاندارد و تاكيد مكرر سازمان غذا و دارو طي چند ماه گذشته درباره ممنوعيت استفاده از خمير مرغ در فرآورده‌هاي پروتيني، همچنان ادامه دارد و هنوز متوقف نشده است.

از سوی دیگر، در حالي كه چند روز قبل رييس سازمان غذا و دارو هشدار داد كه با وجود الزام صنايع لبني به حذف كامل روغن پالم از لبنيات و جايگزيني روغن پالم با چربي طبيعي از پاييز امسال، همچنان ردپاي روغن پالم كه داراي درصد بالا و زيان آوري از اسيد چرب ترانس است، در برخي فرآورده‌هاي لبني مشاهده شده و رستگارتاكيد كرده كه بنا بر نتايج آزمايش‌هاي انجام شده پنج درصد از محصولات لبني، به طور غيرمجاز همچنان آلوده به روغن پالم هستند.

در هر حال هر چند بررسي و شناسايي تقلب در مواد غذايي كه ظرف چند ماه گذشته در دستور كار سازمان غذا و دارو قرار گرفته، اما ظاهرا به حدي گسترده بوده كه مدير كل آزمايشگاه‌هاي مرجع غذا و داروي وزارت بهداشت از ارايه پيشنهاد طرح شناسايي و كنترل آلاينده‌ها و تقلبات مواد غذايي به وزير بهداشت خبر داده و تاكيد كرده: تقلبات روز به روز پيچيده‌تر مي‌شود و بررسي آنها از جنبه آزمايشگاهي سخت‌تر شده است. ما بسياري استانداردها را در اختيار داريم اما بسياري از مواد مضر دستكاري مي‌شوند و به همين دليل تقلبات جديد رخ مي‌دهد.

در این میان اما زیر سایه این تقلبات و آلودگی ها، اعلام شده سرطان معده شايع ترين سرطان در ايران است و به گفته رئيس مركز تحقيقات سرطان دانشگاه علوم پزشكي تهران سرطان معده عامل اصلي مرگ و مير بيماران سرطاني است. بنا به تحقيقات مرکز گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکي تهران در کنار مصرف کم ميوه و سبزي تازه، مصرف دخانيات و نمک، بالا بودن ميزان نيترات در رژيم غذايي از عوامل مهم خطر ابتلا به سرطان معده است.

سرطانی که سالانه بيش از سي هزار نفر در ايران به خاطر آن جان خود را از دست مي‌دهند. نيترات و نيتريت مواد سرطان زايي هستند که وجود آنها در مواد غذايي تهديد کننده سلامت انسانها است که به عنوان نگهدارنده در نگهداری بسیاری از مواد غذایی مانند سوسیس و کالباس استفاده می شود.

با این تفاسیر به نظر می رسد پرونده آلودگی های مواد غذایی به این زودی ها بسته نخواهد شد هر چند که وزارت بهداشت تلاش می کند مبارزه جدی با سودجویان مواد غذایی تقلبی داشته باشد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.63364s, 19q