50 تا70 درصدسرطانهادرمراحل اوليه قابل درمان هستند/بيمه‌هادرمان‌ سرطانها رابه طوركامل پوشش نمي‌دهند

۱۳۸۷/۰۷/۲۱ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 12888
50 تا70 درصدسرطانهادرمراحل اوليه قابل درمان هستند/بيمه‌هادرمان‌ سرطانها رابه طوركامل پوشش نمي‌دهند
دكتر پيام آزاده عضو هيات مديره انجمن سرطان ايران و متخصص راديوتراپي و انكولوژي، در گفت‌وگو با ايسنا، بروز سرطان در ايران را متفاوت از ديگر كشورها دانست و گفت: علت اين امر هرم جمعيتي كشور است. اغلب جمعيت كشور را جوانان تشكيل مي‌دهند كه به تدريج به سن پيري نزديك مي‌شوند. سرطان بيماري سنين پيري است كه متاسفانه در ايران برخي از سرطان‌ها از جمله سرطان پستان و سرطان‌هاي دستگاه گوارش نسبت به ديگر كشورها، ‌در سنين پايين‌تر بروز مي‌كند.

با كاهش فاكتورهاي خطر مي‌توان از بروز سرطان معده جلوگيري كرد

وي سرطان معده را از شايع‌ترين سرطان‌هاي ايران عنوان كرد و گفت: سرطان‌هاي دستگاه گوارش برخلاف بسياري از سرطان‌هاي ديگر، تا حد زيادي به فاكتورهاي خطر وابسته هستند؛ بنابراين مي‌توان با كاهش فاكتورهاي خطر از بروز آنها جلوگيري و نسبت به غربالگري آنها اقدام كرد.

رژيم غذايي نادرست، از ريسك فاكتورهاي بروز سرطان

دكتر آزاده كنترل و كاهش فاكتورهاي خطر بروز سرطان را از جمله اهداف انجمن سرطان ايران عنوان كرد و گفت: در مورد شيوع سرطان‌هاي دستگاه گوارش در ايران كه قابل مقايسه با ديگر كشورها نيست بايد گفت كه به نظر مي‌رسد سبك زندگي و رژيم غذايي ايراني‌ها از جمله استفاده از فست فودها و غذاهاي نيتراته در بروز اين سرطان‌ها بسيار موثر است. اين در حالي است كه در اروپا از اين مواد غذايي بيشتر استفاده مي‌شود اما ميزان شيوع سرطان‌هاي دستگاه گوارش در آنها كمتر است. به اين ترتيب ممكن است پكيج‌هاي مواد غذايي كنسروي، نوشابه‌ها و ديگر عوامل خطر سرطان، غيراستانداردتر از ديگر كشورها باشد.

استفاده نامناسب از يخچال، علتي شناخته شده در بروز سرطان معده

چاقي و عدم تحرك از عوامل خطر سرطان


وي در اين باره ادامه داد: استفاده نامناسب از يخچال در نگهداري مواد غذايي، يك علت شناخته شده در بروز سرطان معده است. همچنين بروز چاقي در ايران و عدم تحرك جوانان از ديگر عوامل خطر بروز سرطان است.

امروزه درمان سرطان حتي از درمان ديابت و فشارخون هم راحت‌تر است

دكتر آزاده با تاكيد بر اينكه بسياري از سرطان‌ها در حال حاضر قابل درمان هستند، ‌گفت: امروزه سرطان به عنوان يك بيماري وحشتناك در نظر گرفته نمي‌شود و درمان آن از بسياري بيماري‌هاي ديگر مانند ديابت و فشار خون راحت‌تر است. در صورتي كه با غربالگري و كنترل، سرطان‌ها به موقع تشخيص داده شوند، اغلب آنها قابل درمان هستند.

50 تا 70 درصد سرطان‌ها در صورت تشخيص در مراحل اوليه قابل درمان هستند

عضو هيات مديره انجمن سرطان ايران ادامه داد: بيش از 90 درصد سرطان‌هاي روده بزرگ در صورت تشخيص در مراحل اوليه، ‌درمان مي‌شوند. همچنين 50 تا 70 درصد سرطان‌ها با تشخيص به موقع بيش از 90 درصد قابل درمان هستند. تقريبا اغلب سرطان‌هايي كه در مراحل پيشرفته قرار داشته و به جاهاي ديگر انتشار يافته‌اند قابل كنترل هستند.

درمان سرطان نيازمند اقدامي تيمي است

وي با تاكيد بر اينكه درمان سرطان نيازمند اقدامي تيمي است؛ افزود: در طبابت سنتي، تصميم‌گيري درمان برعهده يك طبيب بود؛ اين در حالي است كه در طبابت مدرن امروزي، شاخه‌هاي مختلف پزشكي خرد شده و افراد مختلف به تخصص‌هاي ريزتر مي‌پردازند. بنابراين درمان بيماري‌هايي مانند سرطان نيازمند كاري تيمي شامل انكولوژي، هماتولوژي، راديولوژي، راديوانكولوژي و غيره است كه در ايران كمتر به آن پرداخته مي‌شود. ايران در توليد علم در مورد سرطان چندان پيشرو نيست. اين در حالي است كه اقدامات انجام شده در ايران در زمينه تجهيزات و درمان سرطان هم رده اروپاست.

پس از بهبودي سرطان، بيمار حداقل پنج سال بايد تحت نظر باشد

اين متخصص راديوتراپي و انكولوژي گفت: پس از بهبودي بر اساس استانداردهاي جهاني بيمار بايد حداقل به مدت پنج سال تحت نظر باشد. فردي كه به سرطان دچار مي‌شود، پس از بهبودي، شانس ابتلا به سرطان دوم در وي بيشتر است و از آنجا كه اين بيماران براي سرطان اول تحت نظر هستند، سرطان دوم به موقع شناسايي و درمان مي‌شود. در مجموع علايم و عواقب سرطان دوم كمتر و درمان آن به نسبت سرطان اول راحت‌تر است.

وي با بيان اين كه جراحي و راديوتراپي دو اصل مهم در درمان سرطان است كه مستقيما تومور سرطاني را از بين مي‌برند، افزود: شيمي درماني يا درمان‌هاي سيستميك از ديگر درمان‌هاي لازم براي سرطان است. پيگيري عوارض احتمالي و بالقوه درمان سرطان هم از جمله موارد لازم براي بيمار سرطاني است. جراحي و راديوتراپي بسته به مكان مورد نظر، ممكن است عوارضي را ايجاد كنند. شيمي درماني و درمان‌هاي سيستميك از آنجا كه در كل بدن پخش مي‌شوند ممكن است عوارضي را در نقاط مختلف بدن ايجاد كنند.

وي با اشاره به عوارض درمان‌هاي سيستميك سرطان، گفت: درمان‌هاي سيستميك عوارض كوتاه مدت و بلند مدت را سبب مي‌شوند كه تهوع، استفراغ، ‌عوارض گوارشي، ‌خوني، ريزش موها و غيره از جمله عوارض كوتاه مدت آن هستند. خوشبختانه با مدرن شدن درمان‌هاي سيستميك از دهه 70 به بعد، عوارض بلندمدت آن نيز كاهش يافته است. اما حدود ده درصد موارد، عوارضي مانند مشكلات قلبي را سبب مي‌شوند.

درمان سرطان عارضه غيرقابل جبراني ندارد

دكتر آزاده در اين باره ادامه داد: در پيگيري بيماراني كه از نظر عود بيماري بررسي مي‌شوند به عوارض بالقوه درمان هم توجه مي‌شود. تقريبا درمان سرطان عارضه غيرقابل جبراني ندارد. در مجموع عوارض درمان‌هاي سرطان از درمان بسياري از بيماري‌هاي ديگر كمتر است.

عدم حمايت كامل بيمه‌ها از درمان‌هاي سرطان

عضو هيات مديره انجمن سرطان ايران با اشاره به هزينه‌هاي سنگين درمان سرطان و با بيان اين كه تنها اشكال درمان سرطان در ايران مساله اقتصاد درمان است؛ گفت: بيماري سرطان، يكي از بيماري‌هاي كهنه است كه در هر كتاب قديمي درباره آن مطالبي نوشته شده، اما علم سرطان علمي مدرن است كه سيري پرشتاب و پرهزينه دارد. درمان‌هاي جديد و مدرن بالطبع هزينه‌هاي بيشتري را به دنبال دارند. متاسفانه بيمه‌ها پوشش كاملي از درمان‌هاي سرطان ندارند؛ اين در حالي است كه در اغلب كشورها بيمه‌ها تا حدي استاندارد كليه عوامل تشخيص و درمان سرطان را پوشش مي‌دهند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.15884s, 18q