نسخه‌هایی که مرگ می‌پیچند

کم توجهی طرح تحول سلامت به قصور پزشکی/داروهای تقلبی بیشترین دلیل شکایات بیماران از پزشکان

۱۳۹۳/۰۹/۰۵ - ۱۶:۳۸ - کد خبر: 128889
کم توجهی طرح تحول سلامت به قصور پزشکی/داروهای تقلبی بیشترین دلیل شکایات بیماران از پزشکان

سلامت نیوز: درحالی که گفته می‌شود کمبود نیروی انسانی، نبود منابع مالی و تقلبی شدن برخی داروها، مهم‌ترین مشکلات جامعه پزشکی کشور در زمینه خطاها محسوب می‌شود، گاهی اوقات برخی پزشکان با تجویز غلط دارو برای بیمار می‌توانند نسخه مرگ او را امضا و مهر کنند. چنانکه دو سه روز پیش جوانی 25ساله سرنوشتش با این خطای پزشکی گره خورد و با مصرف دارویی غلط از ادامه حیات بازماند.

به گزارش سلامت نیوز، روزنامه آرمان نوشت: علم طبابت با حیاتی‌ترین مساله حیات هرفرد یعنی مرگ و زندگی او ارتباط دارد و افراد به شکل سنتی انتظار دارند پس ازمراجعه به پزشک مشکلشان برطرف شود و کمتر به نوع بیماری و میزان کشنده بودن آن فکر می‌کنند. درحالی که گفته می‌شود کمبود نیروی انسانی، نبود منابع مالی و تقلبی شدن برخی داروها، مهم‌ترین مشکلات جامعه پزشکی کشور در زمینه خطاها محسوب می‌شود، گاهی اوقات برخی پزشکان با تجویز غلط دارو برای بیمار می‌توانند نسخه مرگ او را امضا و مهر کنند. چنانکه دو سه روز پیش جوانی 25ساله سرنوشتش با این خطای پزشکی گره خورد و با مصرف دارویی غلط از ادامه حیات بازماند.

کم‌توجهی طرح تحول به خطاهای پزشکی

آنطور که مسئولان وزارت بهداشت کشوراعلام می‌کنند تاکنون سه گام از طرح تحول نظام سلامت کلید خورده و قرار است به‌زودی گام چهارم نیز اجرایی شود. به دنبال اجرای این گام‌ها موافقان و مخالفان اظهارنظرهایی در این زمینه انجام داده‌اند که بیشتر آنها درمورد درستی یا نادرستی گام‌هایی بوده است که وزارت بهداشت در این زمینه برداشته است. اما در مواردی، نادیده انگاشتن بخشی از مشکلات این بخش و شکایاتی که در زمینه نارسایی‌های حوزه سلامت و بهداشت کشور مطرح شده، در این طرح توسعه‌ای به چشم می‌خورد. برای مثال برخی منتقدان طرح تحول سلامت عنوان می‌کنند که خدمات روانشناسی جایگاهی در این طرح ندارند. موضوع قصور پزشکی و پیامدهای آن در از بین رفتن و به خطر افتادن جان شهروندان نیز ازجمله مواردی است که تاکنون جایی در این طرح نداشته است.

قصور پزشکی چیست؟

قصور پزشکی صرف‌نظر از علت بروز آن، یکی از مباحث مهم در اخلاق پزشکی است و عبارت از تخلف از بایدها و نبایدهای تعریف شده در منابع معتبر پزشکی و تعیین‌شده در عرف پزشکی و قانونی شامل بی‌مبالاتی، بی‌احتیاطی، عدم مهارت وعدم رعایت نظامات دولتی است. بی‌مبالاتی پزشک، غفلت او از انجام اعمالی که در مواجهه با بیمار است یعنی اموری که لازم بوده انجام دهد اما انجام نداده است. بی‌احتیاطی، انجام اقداماتی از سوی طبیب، جراح یا سایران است که منجر به آسیب بیمار شده است. عدم مهارت می‌تواند ناشی از تازه‌کاری و بی‌تجربگی باشد یا علمی یا معنوی و ناشی از بیسوادی و عدم بهره‌وری کافی از دانش پزشکی باشد که به هر صورت نمی‌تواند عذر موجه برای قصور پزشکی باشد. در بحث عدم رعایت نظامات دولتی، منظور نظامات خاص مربوط به صاحبان حرفه‌های پزشکی و رشته‌های وابسته است. این نظامات خاص شامل قوانین و آیین‌نامه‌های نظام پزشکی و دستورالعمل‌های وزارت بهداشت است و عمل‌نکردن به هرکدام از آنها را عدم رعایت نظامات دولتی می‌گویند.

خطاهای پزشکی از نظر آمار

آمار قربانیان خطاهای پزشکی در جهان بالاست. بنا بر گمانه‌زنی‌ها سالانه هزاران بیمار به‌دلیل اشتباهاتی که پزشکان در اتاق جراحی یا در تجویز دارو مرتکب می‌شوند، جان خود را از دست می‌دهند. خطاهای پزشکی در تمام دنیا به‌عنوان یکی از چالش‌های مهم نظام سلامت محسوب می‌شود. تنها از خطا‌های پزشکی در آمریکا سالانه بین 98ـ44 هزار نفر می‌میرند. در ایران بر اساس آمار سازمان پزشکی‌قانونی کشور در چهار سال گذشته 11 هزار و 138 مورد شکایت قصور پزشکی در پزشکی‌قانونی ثبت شده است که از این پرونده‌ها، پنج‌هزار و 91 مورد یعنی 7/45 درصد به محکومیت پزشک منجر شده است. سه درصد این خطاها مربوط به پرستاران است. در جدیدترین آماری که پزشکی قانونی کشور در سال گذشته منتشر ساخت 13 درصد مرگ‌ومیرها ناشی از خطای پزشکی بوده است. مجازات جرایم پزشکی بر اساس نوع تخلفات می‌تواند جنبه اداری یا کیفری داشته باشد. مجازات تخلفات انتظامی جنبه اداری دارد و مشتمل بر توبیخ، کسر حقوق و حداکثر اخراج و انفصال دائم از خدمت است. مجازات تخلفات کیفری جنبه عمومی و خصوصی‌ دارد و مشتمل بر تعزیر، جزای نقدی یا اقدامات تأمینی و تربیتی است.برخی جرائم دارای هر دو جنبه انتظامی و کیفری هستند. بر اساس ماده ۲۴ قانون نظام پزشکی مصوبه ۳۰ دی ماه ۱۳۷۴ عدم رعایت مسئولیت شغلی و صنفی و سهل‌انگاری در انجام وظایف قانونی و اجحاف به بیماران و مراجعان به وسیله شغل پزشکی و مشاغل وابسته به آن، تخلف محسوب شده و با متخلفان بسته به شدت وضعیت عمل ارتکابی و تعداد تکرار آن برخورد قانونی خواهد شد که شامل محرومیت مدت دار یا حتی دائم از شغل پزشکی در یک منطقه یا حتی در تمامی نقاط کشور است.

تقصیر پزشک قطعی نیست

یک عضو کمیسیون بهداشت مجلس معتقد است: در آمارهایی که درمورد تخلفات پزشکان ارائه می‌شود نمی‌توان با قطعیت گفت پزشک مقصر است. سیامک مره‌صدق در این زمینه می‌گوید: در بررسی علت مرگ و میر بیماران بیش از همه توجه به این نکته ضرورت دارد که نوع بیماری چیست؟ به عبارت دیگر در بیماری‌هایی که مثل بعضی سرطان‌ها احتمال مرگ و میر بالای 50 درصد وجود دارد نمی‌توان مرگ فرد را تنها به سهل انگاری پزشک ربط داد زیرا در زمینه درمان کلیه بیماری‌ها پزشک و بیمارستان‌ها بیش از 50 درصد نمی توانند اثر گذار باشند و این امر تا حد زیادی بستگی به نوع بیماری و درصد پیش روی آن در وجود فرد بیمار دارد، و هرچه علم پزشکی پیشرفته‌تر می‌شود ما بیشتر شاهد مرگ ومیرهای ناشی از قصور پزشکان هستیم. او با انتقاد از اینکه گفته می‌شود در طرح توسعه سلامت به خطاهای پزشکی و کادر درمانی توجه نشده است می‌گوید: تنها صنفی که در داخل کشور در درون خودشان و از طریق نشریه داخلی هر هفته پزشکان متخلف را معرفی می‌کنند پزشکان هستند و پزشک قانونی کشور با تشخیص خطای عمدی و غیرعمدی پزشکان زیادی هرساله آنها را به دست مراجع قانونی می‌سپارد. او با توجه به نقش پرستاران در کمک‌رسانی به پزشک عنوان می‌کند: کمبود نیروی پرستاری باعث افزایش حجم کاری و اضافه کاری اجباری پرستاران شده که در نتیجه شاهد خستگی مزمن پرستاران به‌ویژه در بخش‌های ویژه هستیم و می‌توان گفت حجم کار زیاد ناشی از کمبود پرستار در بیمارستان‌ها از دیگر دلایل مهم بروز خطاهای پزشکی در بیمارستان‌هاست. این نماینده مجلس، خطاهای پزشکی ناشی از عوامل فردی پزشک را بسیار ناچیز توصیف و اظهار می‌کند: نباید با اطلاع‌رسانی‌های نسنجیده از خطاهای ریز و فردی پزشکان در جامعه، افکار عمومی را نگران و مردم را نسبت به پزشکان بی‌اعتماد کرد.

گناه تقلبی بودن داروها به گردن پزشک نیست

رئیس انجمن متخصصان داخلی ایران نیز درباره قصور پزشکی می‌گوید: داروهای تقلبی و تاریخ‌مصرف گذشته در چند سال اخیر بیشترین نرخ شکایات بیماران از پزشکان را سبب شده است. ایرج‌خسرونیا می‌افزاید: مرگ و میر افراد پس از مراجعه به بیمارستان در درجه اول به نوع بیماری و درصد کشنده بودن آن مربوط می‌شود و بیشتر آمارهایی که از شکایات از تخلفات پزشکان مطرح است مربوط به شرایط محیطی و غیراستاندارد بودن محیط بیمارستان و عدم رعایت اصول بهداشتی است. بستگان فرد بیماری که فوت می‌کند به دلیل شدت فاجعه‌ای که بر آنها وارد شده دنبال مرهم می‌گردند و سعی می‌کنند با پیدا کردن مقصر از بار فشار روانی خود بکاهند درحالی که همه پزشکان بر اساس تعهداتی که در ابتدای کارشان قبول کرده‌اند خود را ملزم به حفظ جان افراد می‌دانند و میزان تخلفات گزارش شده تا حدود زیادی ناشی از خطاهای سهوی و غیرعمدی در کنار عوامل محیطی است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.91674s, 18q