يك جانباز شيميايي:

پزشكان، جانبازان شيميايي را تجربي درمان مي‌كنند

۱۳۸۷/۰۷/۲۲ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 12915
پزشكان، جانبازان شيميايي را تجربي درمان مي‌كنند
مهدي محمدي در گفت‌وگو با فارس افزود: يكي، دو ساعت اول كه شيميايي شدم حالم خوب بود ولي كم‌كم سوزش چشم و حالت تهوع و ديگر عوارض شروع شد. به طوري كه چند ساعت بعد، سوزش بدنم زياد و چشمانم كاملاً بسته شد.
وي ادامه داد: حدود سه ماه بعد كم‌كم با تلاش پزشكلان بينايي‌ام برگشت ولي تاول‌ها خودشان را نشان دادند و اين روند يك سال ادامه داشت.
اين جانباز شيميايي اظهار داشت: بعد از يك سال درمان، حالم خيلي خوب شد و فكر مي‌كردم سلامتي خود را بازيافتم اما اكنون بعد از 20 سال عوارض چشمي و ريوي شديدي به وجود آمده است.
وي به ويژگي جانبازان شيميايي اشاره كرد و گفت: عارضه يك جانباز قطع نخاعي‌ها مشخص است ولي وضعيت ما را هيچكس نمي‌داند حتي پزشكي كه ما را معالجه مي‌كند از درونمان خبري ندارد.
محمدي به وضعيت درمان جانبازان در كشور اشاره كرد و افزود: با توجه به اين‌كه بيماري‌هاي ناشي از گازهاي شيميايي شناخته شده نبود و پزشكان راه مقابله با آن را نمي‌دانستند، اقدامات انجام شده تجربي بوده و هست.
وي اضافه كرد: پزشكان درمان مشخصي براي چشم و ريه نمي‌دانند و كاري كه انجام مي‌دهند، تحربي است. به عنوان مثال چند پيوند قرنيه انجام شده است. يك سري موفقيت‌آميز بوده و يك سري نيز موفقيتي نداشته است. در حقيقت درمان قطعي براي جانبازان ريوي و چشمي شروع نكردند.
اين جانباز توصيه كرد: همين درمان‌هاي دوره‌اي كه براي جانبازان برگزار مي‌كنند، بسيار خوب است و اميدواريم مداوم باشد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.5567s, 18q