شهرکرد به 16 درجه زیر صفر رسید

۱۳۹۳/۰۹/۰۸ - ۱۱:۴۲ - کد خبر: 129176

سلامت نیوز :بارش شدید برف زودهنگام در چهارمحال و بختیاری موج سرما را برای این استان به همراه آورد. این در حالی است که کاهش دما تالاب بین المللی چغاخور را در آستانه یخ زدگی قرار داده است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از خبرگزاری مهر بارش شدید برف در چهارمحال و بختیاری بعد از سال ها در اوایل فصل آذرماه بسیار زودهنگام بود به طوری که مردم را غافلگیر کرد.


بارش برف سرمای شدید زمستان را بسیار زودتر برای این استان به ارمغان آورد به طوری که همه جای این استان را یخبندان فرا گرفته است.

در حال حاضر کاهش دما در مناطق مختلف استان چهارمحال و بختیاری متفاوت است به طوری که کاهش دما در مناطقی از این استان از جمله شهرکرد تا منفی 16 درجه سانتیگراد گزارش شده است.هم اکنون سطح بسیاری از کوچه ها و خیابانهای شهرهای بزرگ از جمله شهرکرد و بروجن دارای یخ زدگی کامل است به طوری که تردد در آنها بسیار سخت است.

سرد شدن هوا در این موقع سال بعد از سال ها برای اولین بار است که اتفاق می افتد.تالاب بین المللی چغاخور که هر ساله در پی کاهش شدید دما دچار یخ زدگی کامل می شد هم اکنون نیز در آستانه یخ زدگی قرار گرفته است.به نظر می رسد یخ زدگی کامل تالاب چغاخور امسال بسیار زودتر اتفاق می افتد.کناره های تالاب چغاخور در حال یخ زدن است و یخ زدگی سطح تالاب در حال گسترش به سمت مناطق عمیق تر تالاب است.

مدیرکل هواشناسی استان چهارمحال و بختیاری در خصوص سرد شدن هوا به خبرنگار مهر، گفت: بارش برف کاهش دما و سرد شدن هوا را برای استان چهارمحال و بختیاری به ارمغان آورده است.

مهرداد قطره ادامه داد: هم اکنون سرد ترین منطقه استان چهارمحال و بختیاری شهرکرد با دمای منفی 16 درجه سانتگراد گزارش شده است.او ادامه داد: کوهرنگ و دزک نیز با دمای 13 و 14 درجه سانتیگراد زیر صفر از سرد ترین مناطق دیگر چهارمحال و بختیاری هستند. گرم ترین نقطه چهارمحال و بختیاری نیز لردگان با دمای 10 درجه سانتیگراد است.

او تاکید کرد: بررسی نقشه های پیش یابی عددی بیانگر استقرار جوی پایدار برای 24 ساعت آینده در سطح منطقه است و در این مدت آسمانی صاف تا کمی ابری گاهی با وزش باد و در پاره ای نقاط مه صبحگاهی پیش بینی می شود.
مدیر کل حفاظت محیط زیست استان چهارمحال و بختیاری نیز در خصوص تالاب چغاخور، گفت: تالاب چغاخور یکی از زیبا ترین تالاب های کشور و جهان است که در شهرستان بروجن استان چهارمحال و بختیاری قرار دارد.

شهرام احمدی ادامه داد: این تالاب یکی از مهمترین مناطق برای استراحت پرندگان مهاجر است که از امن ترین مناطق تحت حفاظت به شمار می رود.

او تاکید کرد: سرد شدن بسیار زیاد منطقه همه ساله موجب یخ زدن سطح تالاب می شود که یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری در فصل زمستان در این استان به شمار می رود.

او ادامه داد: اگر هوا در این منطقه بسیار سردتر شود سطح این تالاب یخ می زند و لایه قطور از یخ سطح تالاب را می پوشاند.

تالاب بین المللی چغاخور چهارمحال و بختیاری با وجود گونه‌های بی‌شمار گیاهی و آبزیان موجب تنوع زیست محیطی، کوچ هزاران پرنده و توسعه اکوتوریسم منطقه و افزایش ورود گردشگران شده است.تالاب بین المللی چغاخور با بیش از دو هزار و ۳۰۰ هکتار مساحت در نزدیکی شهر بلداجی در شهرستان بروجن و در دامنه ارتفاعات بر آفتاب و کلار است.مساحت آبی این تالاب یک هزار و ۳۶۰ تا یک هزار و ۵۰۰ هکتار و عمق آبی آن شش متر مربع است.

این تالاب با ۵۸ گونه گیاهی و آبزیان از اهمیت زیست محیطی بالایی برخوردار بوده است و با یخ زدگی کامل آن زیباترین منطقه گردشگری چهارمحال و بختیاری رقم می خورد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.23584s, 18q