خیرین آتش بخاری‌های نفتی مدارس را خاموش کنند

آموزش و پرورش اعتبار کافی برای حذف بخاری های نفتی ندارد

۱۳۹۳/۰۹/۰۸ - ۱۲:۱۴ - کد خبر: 129188
آموزش و پرورش اعتبار کافی برای حذف بخاری های نفتی ندارد

سلامت نیوز :فصل زمستان برای مدارس سراسر کشور آبستن حوادث تلخی از آتش سوزی تا تصادف است. آتشی که اگر خیرین برای خاموش کردن وارد نشوند، دولت به تنهایی نمی‌تواند پایانی برای آنها بنویسد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه ایران حوادث تلخی که البته فقط به بخاری‌های نفتی محدود نمی‌شود. راه‌های ناامن لرستان و حوادث تلخ به کمین نشسته در آن دو ماه است که این استان را در صدر اخبار کشور نشانده است. هنوز زمان زیادی از مرگ تلخ سه دانش‌آموز و معلم روستایی مجتمع شبانه روزی ویسیان در حادثه سیلاب «شورآب» نمی‌گذرد که مرگ تلخ معلم بروجردی به دست دانش‌آموزش باز هم نگاه‌های نگران را به سمت کلاس‌های درس آن برد.

چیزی از حادثه نگذشته بود که سومین حادثه هم در 2ماه اخیر در این استان زاگرس نشین رقم خورد. تصادفی که جان پنج دانش‌آموز دبیرستانی روستای «مورانی» را به خطر انداخت و آنها را راهی بیمارستان کرد. حادثه‌ای که ناشی از منحل شدن دبیرستان روستا و راهی شدن اجباری دانش‌آموزان به شهر برای ادامه تحصیل است تا این سؤال پیش بیاید که آیا این حوادث فقط به لرستان محدود می‌شود و هیچ دانش‌آموز و مدرسه دیگری در معرض تهدید این حوادث تلخ وجود ندارد؟ پاسخ بدون شک منفی است.

بافت فرسوده مدارس
آن‌طور که «مهدی جعفری» فرماندار املش هم خبر می‌دهد 39 مدرسه در املش در فهرست مدارس تخریبی قرار دارند. املشی که مثل همه شهرهای شمالی، روزهای پر باران بسیار زیادی دارد که با نفوذ به مدارسی که توان زیادی برای ایستادن ندارند، می‌تواند تلخی بی‌پایان را به تلخی‌های بی‌پایان حوادث مدرسه‌ای سال‌های گذشته اضافه کند.

همین مسأله هم باعث شده تا فرماندار شهر دست یاری به سمت مسئولان کشوری و بیش از هرکسی به سوی مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان گیلان دراز کند. البته جعفری بیش از هرچیزی چشم به دست خیرین مدرسه ساز دارد که تاکنون گام‌های بسیار زیادی برای مقاوم‌سازی و ایمن‌سازی مدارس در سراسر کشور برداشته‌اند.


خیرینی که اگر نبودند بدون شک حوادث تلخ مدرسه‌ای بیش از آنچه امروز جامعه را نگران کرده، ناراحت می‌کرد. محرومیت‌ها به لرستان‌ و گیلان محدود نمی‌شود. دانش‌آموزان گرمساری هم در مدرسه‌ای درس می‌خوانند که موریانه‌ها به جان دیوارهایش افتاده‌اند و کدام مدرسه کاهگلی است که بازی را به موریانه‌ها واگذار نکند؟ به گفته اهالی روستای ملیجان بالا و محله باغ حاجی آباد مدارس این روستا‌ها مخروبه شده و درشرایط بسیار بدی قرار دارد، روزهای بارانی سقف کلاس‌ها نم می‌دهد و احتمال ریزش آن بر سر بچه‌ها وجود دارد.

آن‌طور که «یوردخانه» معاون آموزش و پرورش شهرستان گرمسار هم درباره مدرسه روستای محله خان می‌گوید: «این مدرسه قدمت بسیار زیادی دارد و فرسوده شده و طی سال‌ها مرمت و بازسازی در آن صورت نگرفته است. متأسفانه تنها بودجه‌ای که آموزش و پرورش می‌تواند در اختیار این روستا قرار دهد مبلغ یک میلیون و چهارصد هزار تومان است.»

هرچند مردم روستا به این مبلغ تعیین شده اعتراض داشته و معتقدند نمی‌توان با این اعتبار فکری به حال سامان دادن این مدرسه کرد و باید مدرسه‌ای جدید ساخته شود. دیدار اهالی روستاهای ملیجان بالا، حاجی آباد و محله باغ با غلامرضا کاتب نماینده مردم شهرستان‌های گرمسار، آرادان و شهر ایوانکی در مجلس شورای اسلامی برای حل مشکلات هم تا به امروز به جایی نرسیده است. قصه مدارس کپری در سیستان و بلوچستان از جمله ایرانشهر هم با‌وجود برگزاری «جشن پایان مدارس کپری» در دولت گذشته به افسانه نپیوست و همچنان پر غصه است.


دانش‌آموزانی که به گفته «محمدعلی روهینا» کارشناس مسئول آموزش ابتدایی آموزش و پرورش شهرستان ایرانشهر با توجه به نبود وسایل گرمایشی سرما هم آنها را تهدید می‌کند. اما این همه مسأله نیست و باز هم پایان قصه پر غصه شان نوشته نمی‌شود. او که نایب رئیس شورای شهر ایرانشهر هم است، می‌گوید: «نبود مدارس شبانه روزی راهنمایی در این مناطق و نداشتن تمکن مالی مردم باعث شده که دانش‌آموزان فقط تا کلاس ششم ابتدایی به تحصیل ادامه داده و سپس ترک تحصیل کنند.» مسأله‌ای که او از آن به عنوان «خطر جدی» برای ترک تحصیل دانش‌آموزان منطقه یاد می‌کند. خطر جدی برای دانش‌آموزان که بیکاری و نداشتن امکانات برای وارد شدن آنها به بازار کار می‌تواند استان را وارد مشکلات لاینحل بیشتری بکند.

120 هزار بخاری نفتی در مدارس
آتش بخاری‌های نفتی هم همچنان در کمین دانش‌آموزان نشسته است. سرمای افتاده به جان شهرستان «گرمی» هم امسال بخاری نفتی دبیرستان غیاثی را به آتش کشاند تا یادآوری کند که امسال هم ممکن است زمستان درس و مدرسه رنگ غم بگیرد. هرچند این حادثه تهدید و تلفات جانی نداشت اما آتش سوزی در 17 سال گذشته 6 کلاس درس را طمعه حریق کرده‌اند.

63 دانش‌آموز دچار سوختگی شدید شده‌اند و 4 دانش‌آموز را به کام مرگ فرستاده‌اند. آن‌طور که علی اصغر فانی وزیر آموزش و پرورش کشور آمار می‌دهد در حال حاضر حدود 120‌ هزار بخاری نفتی در مدارس وجود دارد اما اعتبار کافی برای حذف آنها در اختیار سازمان آموزش و پرورش نیست.


آن‌طور که مرتضی رئیسی معاون عمرانی وزیر و رئیس سازمان نوسازی مدارس نیز می‌گوید: «رقمی حدود یک‌هزار‌میلیارد تومان برای تجهیز مدارس به سیستم‌های گرمایشی استاندارد نیاز است.» بررسی‌های سال 91 نشان می‌دهد که حدود یک‌ سوم کلاس‌های درس نیازمند سامانه حرارتی مناسب هستند. به گفته او مجلس در‌سال گذشته رقمی حدود ٢٠٠‌میلیارد تومان اعتبار از محل عوارض گاز مصرفی مشترکان به سازمان نوسازی مدارس اختصاص داده است.

لزوم کمک و مشارکت خیرین
این اعتبارات برای کاهش تعداد مدارسی لحاظ شده است که سیستم گرمایشی استاندارد و مطلوبی ندارند. البته از این ٢٠٠‌میلیارد تومان، ١٤٦‌میلیارد تومان آن در‌سال ٩٢ پرداخت شد. با این اعتبار توانستیم حدود ٢٨‌هزار مدرسه را به سیستم‌های گرمایشی استاندارد مجهز کنیم. به طوری که مدارس بزرگ به موتورخانه و رادیاتور و مدارس کوچکتر به پکیج‌های حرارتی مجهز شدند. آن‌طور که او خبر می‌دهد مناطق سردسیر و محروم اولویت سازمان نوسازی برای تجهیز به سیستم‌های گرمایشی جدید هستند. اما از کنار یک نکته نباید گذشت، دولت به تنهایی توان ساماندهی به بخاری نفتی مدارس را ندارد و به نظر می‌رسد که باید ازخیرین هر استان خواست تا با کمک به مدارس خود پایانی را بر آتش سوزی‌ها مدارس بنویسند تا بار دیگر حادثه تاول‌های شین آباد پیرانشهر بر چهره زیبای دانش‌آموزان مناطق محروم ردی تلخ و همیشگی نگذارد!

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.64447s, 19q