مدير انجمن حمايت از بيماران كليوي زنجان:

سالانه شمار بيماران كليوي در استان، 100 درصد افزايش مي‌يابد

۱۳۸۷/۰۷/۲۲ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 12923
سالانه شمار بيماران كليوي در استان، 100 درصد افزايش مي‌يابد
به گزارش ايسنا ، محمدرضا طهماسبي ‌گفت، اغلب بيماران دياليزي در استان، به دليل بي اطلاعي و عدم توان مالي، به اين بيماري دچار شده‌اند كه اميدواريم روزي برسد كه ديگر هيچ فردي به علت فقر مالي و فرهنگي به اين بيماري مبتلا نشود.

وي استفاده از غذاهاي آماده، چربي بالا، كم تحركي، بيماري قلبي و فشار خون بالا و ديابت را از دلايل مهم ابتلا به بيماري‌هاي كليوي ارزيابي نمود و افزود: با فرهنگ سازي مناسب مي‌توان بيش از 50 درصد از شمار بيماران كليوي را در سطح استان كاهش داد.

طهماسبي هزينه دارويي هر بيمار را ماهيانه 500 هزار ريال و كمك‌هاي مردمي را 25 ميليون ريال عنوان نمود و خاطرنشان ساخت: تعداد بيماران دياليزي تحت پوشش مراكز دياليز بهشتي، وليعصر، امدادي ابهر، اميرالمومنين و شهداي طارم، 160 نفر مي‌باشد.

مدير انجمن حمايت از بيماران كليوي استان يادآور شد: پيگيري براي راه اندازي مركز پيوند كليه با بخش مراقبت‌هاي ويژه و انجام آزمايشات بافتي در مركز فوق تخصصي آيت‌الله موسوي، كمك به تجهيز و گسترش مراكز بهداشتي و درماني مرتبط با بيماران كليوي، پيگيري طرح غربالگري در سطح استان، تأمين منابع مالي از خيرين براي خريد تعداد 20 تخت تاشو براي رفاه حال و آرامش خاطر بيماران در حال دياليز از اهداف و برنامه‌هاي آتي انجمن به شمار مي‌رود.

وي بي اطلاعي از نحوه پيشگيري را مهمترين عامل افزايش جمعيت بيماران كليوي دانست و خاطرنشان ساخت: با راه اندازي بخش دياليز شهرستان ماهنشان و تأسيس انجمن حمايت از بيماران كليوي در شهرستان طارم، بسياري از مشكلات بيماران در اينگونه شهرستان‌ها حل خواهد شد.

طهماسبي ادامه داد: در 6 ماهه اول سال جاري، بالغ بر 375 ميليون ريال جهت مداواي بيماران كليوي هزينه شده است.

اين مقام مسوول هزينه پيوند كليه را در سال جاري 60 ميليون ريال دانست و گفت: با گسترش فعاليت در راستاي نوع دوستي و احياي سنت حسنه احسان در مسير سلامت، بسياري از مشكلات انجمن در راستاي فعاليت‌هاي مددكاري، روانشناسي، فرهنگي و ورزشي حل شدني است.

وي در پايان از برگزاري جشنواره چند منظوره بيماران كليوي در 23 لغايت 30 آبان ماه سال جاري خبر داد و خاطرنشان ساخت: برگزاري جشنواره آيين، همايش فرهنگي با همكاري آموزش و پرورش و دانشگاه آزاد و برگزاري نمايشگاه عكس در فرهنگسراي امام خميني (ره) از برنامه‌هاي اصلي اين جشنواره به شمار مي‌رود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.29158s, 18q