امريکا صادرات دهها واکسن را به ايران ممنوع اعلام کرد

۱۳۸۷/۰۷/۲۲ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 12926
 امريکا صادرات دهها واکسن را به ايران ممنوع اعلام کرد
امريکا تاکنون نتوانسته است براي ادعاي خود مبني بر حمايت ايران از تروريسم، مدرکي ارائه کند و تنها در اين باره جوسازي کرده است.
به گزارش خبرگزاري آسوشيتدپرس، اين ممنوعيت در حالي از سوي امريکا اعمال شده که هنگامي که وزير بهداشت اندونزي از بيم آنکه واشنگتن از ويروسهاي آنفلوانزاي مرغي براي تهيه سلاحهاي بيولوژيکي استفاده کند، از ارسال آنها به آزمايشگاه تحقيقاتي آمريکا خودداري کرد، "رابرت گيتس" وزير دفاع آمريکا خنديد و اين حرف را احمقانه خواند.
بر اساس اين گزارش، يک ضميمه 86 صفحه اي به مقررات صادرات آمريکا، حاوي يک جمله است که صادرات واکسن آنفلوانزاي مرغي و دهها واکسن ديگر را به پنج کشور که به ادعاي امريکا، دولتهاي آنها از تروريسم دولتي حمايت مي کنند، ممنوع کرده است.
خبرگزاري آسوشيتدپرس، علت اين ممنوعيت را ترس از استفاده از اين واکسن ها براي ساخت جنگ افزارهاي بيولوژيکي بيان کرده است.
بر اساس اين سياست که عده کمي از آن خبر دارند، کشورهاي کره شمالي، ايران، کوبا، سوريه و سودان واکسن دريافت نخواهند کرد، مگر آنکه درخواست مجوز صادرات ويژه ارائه کنند که در چارچوب اختيارات آمريکا، درباره صدور يا عدم صدور مجوز، اقدام خواهد شد.
سه کشور ايران، کوبا و سودان همچنين بر اساس تحريم کلي آمريکا، مشمول ممنوعيت تمام واکسن هاي آنفلوانزاهاي همه گير انساني هستند.
اين مقررات که تمام واکسن ها براي همه چيز از تب دانگ تا ويروس ابولا را دربر مي گيرد، نگراني جوامع علمي و پزشکي را برانگيخته است. هر چند اين مقررات از بيش از يک دهه پيش بي سروصدا اجرا مي شده است، ولي اکنون به دليل نگرانيهاي اخير در مورد آنفلوانزاي مرغي، مي تواند اهميت داشته باشد.
مقامات وزارت بهداشت و خدمات انساني و مراکز کنترل و پيشگيري از بيماريها در آمريکا، اعلام کرده اند که تا ماه قبل که با خبرگزاري آسوشيتدپرس تماس گرفتند، از اين سياست هاي محدود کننده خبر نداشتند و بطور خصوصي در باره اين تصميم هشدار دادند.
"پيتر پالسي" رييس بخش ميکروب شناسي دانشکده پزشکي "مونت سايناي" در نيويورک، مي گويد واکسن آنفلوانزاي مرغي مي تواند براي مهار شيوع اين بيماري در طيور، قبل از جهش پيدا کردن ويروس، مورد استفاده قرار گيرد، اما چنانچه اين ويروس جهش پيدا کند، به آساني از فردي به فرد ديگر منتقل خواهد شد.
وي که با اين تصميم مخالف است، افزود: مساله، حفاظت از خودمان است. ويروس آنفلوانزاي مرغي در اين کشورها محدود نمي ماند و گسترش مي يابد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.08811s, 18q