هنگام خونريزي بيني از عقب گرداندن سر و شستن بيني خودداري كنيد

۱۳۸۷/۰۷/۲۲ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 12932
هنگام خونريزي بيني از عقب گرداندن سر و شستن بيني خودداري كنيد
دكتر عبدالحميد حسين نيا، متخصص گوش و حلق و بيني در گفت وگو با ايسنا با بيان اين كه خونريزي بيني يا خون دماغ شدن در فصل تابستان و در مناطق گرم و خشك شايع‌تر است و همچنين فشار دادن پره بيني بر روي تيغه بيني و نگه داشتن آن را بهترين راه متوقف كردن موقت خونريزي عنوان كرد.

دكتر حسين نيا با اشاره به خشكي مخاط بيني و دستكاري آن به عنوان شايع‌ترين علت خونريزي بيني به خصوص در كودكان توصيه كرد: والدين مراقب كودكان خود باشند تا بيني‌شان را دستكاري نكنند و ناخن دستشان را كوتاه كنند و براي پيشگيري از خونريزي، بيني را با درمان‌هاي طبي نظير پمادها و قطره‌هاي نرم كننده، مطروب و چرب نگه دارند.

وي گفت: در بزرگسالان و سالخوردگان بيماري‌هاي قلبي و عروقي، فشار خون و بيماريهاي انعقادي خون علت عمده خونريزي بيني است كه با فشار دستكاري، ضربه به بيني و فين كردن شديد خونريزي تشديد مي‌شود و اگر در مواردي انحراف تيغه بيني سبب خونريزي ‌شود بايد با عمل جراحي آن را برطرف كرد.

بازرس انجمن علمي جراحان گوش، حلق و بيني از تومورهاي بدخيم و خوش خيم، به عنوان علل نادرتر خونريزي‌ها ياد كرد كه در اين صورت بايد تومور را برداشت.

اين متخصص گوش و حلق و بيني در ادامه اظهار كرد: اگر خونريزي در كودكان و خردسالان يك طرفه و همراه با ترشح چركي بدبو باشد مي‌توان احتمال وجود جسم خارجي در بيني را داد.

دكتر حسين نيا، كنترل بيماريهاي قلبي و فشار خون را در سالخوردگان توصيه و اظهار كرد:‌ با توجه به علت خونريزي مي‌توان راه‌هاي درماني مختلفي را انجام داد كه سوزاندن رگ خونريزي كننده به طور شيميايي يا با جريان الكتريكي برق يكي از اين روش‌هاست.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.80794s, 18q