پسوریازیس ژنتیکی است؟

۱۳۹۳/۰۹/۰۹ - ۱۰:۱۸ - کد خبر: 129345

سلامت نیوز:دانشمندان می گویند که بیماری پسوریازیس تا حدودی بر اثر عوامل ژنتیکی ایجاد می شود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا، محققان متذکر شدند: تحقیقات نشان داده است که ارتباطی میان پسوریازیس آرتریت و برخی آلل ها در یک سری ژن به نام آنتی ژن لکوسیت انسانی (HLA) لوسی بی (B) و سی (C) وجود دارد.

اَلل به معنای متقابل یا دوجانبه است. هر ژن بر روی کروموزوم (فام تن) جایگاه ویژه ای دارد در این جایگاه ویژه نوکلئوتیدها چیده شده اند که به آن توالی اسید نوکلئیک می گویند.یک ژن در جایگاه ویژهٔ خود بر روی کروموزوم می تواند دارای چینش های گوناگونی باشد. به هر یک از این چیدمان های ژن در جایگاه ویژهٔ آن بر روی کروموزوم دگره یا دگرچینه یا الل (allele) می گویند.به عبارت دیگر به اشکال مختلف ژن آلل می گویند.

علاوه براین لوسی مکانی در کروموزوم است که این ژن ها در آن وجود دارد.

نتایج حاصل از این مطالعه نشان می دهد که برخی آلل های موجود در این لوسی می تواند با علائم خاص پسوریازیس آرتریت ارتباط داشته باشد.

علاوه بر این محققان گزارش می دهند که برخی ترکیبات این آلل ها می تواند به تعیین شدت وخامت بیماری کمک کند.

برای مثال محققان متوجه شدند که التهاب انگشتان دست و پا بطور قابل توجهی با گروهی از آلل ها ارتباط دارد.

با این وجود محققان اعلام کردند که لازم است نتایج حاصل از این مطالعه پیش از استفاده در موارد بالینی ، در گروه بیشتری از بیماران بررسی شود.

** بیماری پوستی خودایمنی

بیماری پسوریازیس یا داءالصَدَف، نوعی بیماری پوستی مزمن و خودایمنی است.

پزشکان می گویند این بیماری هنگامی رخ می دهد که سیستم ایمنی بدن کارکرد صحیحی ندارد و به همین دلیل تولید سلول های پوستی بیش از نیاز بدن می شود.

تاکنون توصیه های بسیاری برای کنترل این بیماری ارائه شده است که عمده ترین آنها اصلاح شیوه های نادرست زندگی است. در واقع اتخاذ شیوه زندگی سالم، علائم جسمی بیماری پسوریازیس را کنترل می کند،و از نظر روانی نیز شادابی خاصی در مسیر بهبودی ایجاد می کند.

به گفته پزشکان، کنترل استرس ،تمیز و مرطوب نگه داشتن پوست،دوری از الکل و دخانیات،مصرف مواذ غذایی سالم و مغذی

سرشار از میوه و سبزیجات و دوری از غذاهای چرب و بسیار شیرین از جمله راهکارهای کنترل این بیماری است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.78751s, 19q