مرگ مرتضی پاشایی تلنگری برای سلامتی!

تنها سرطان نیست که مرگ را نزدیک می کند

۱۳۹۳/۰۹/۰۹ - ۱۱:۲۳ - کد خبر: 129362
تنها سرطان نیست که مرگ را نزدیک می کند

سلامت نیوز: دیابت یکی از این بیماری ها است که روز به روز بیشتر میان ایرانی ها شایع می شود و در صورت عدم رعایت در تغذیه و عدم مصرف دارو اعضای بدن را یک به یک معیوب می کند و مرگ را به ارمغان می آورد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از سایت شفاف، سرطان بیماری است که می تواند به ناگاه هر انسانی را درگیر کند.نام این بیماری انقدر ترس در بیماران ایجاد می کند که گاهی بیمار آینده ای جز مرگ نزدیک برای خود نمی بیند و انقدر روحیه خود را از دست می دهد که خود مرگ را طلب می کند.

در ایران و به خصوص در کلان شهرها، هوای آلوده، غذای ناسالم و ... از عوامل بروز سرطان میان افکار عمومی هستند.

این در حالی است که اردیبهشت ماه سال گذشته، رئیس انجمن سرطان ایران با اشاره به افزایش تعداد مبتلایان به سرطان گفته بود: تهرانی‌های به دلیل مواجه با آلودگی‌های هوا بیشتر مبتلا به سرطان خواهند شد.

عبدالله فضلعلی زاده در تشریح آخرین وضعیت شیوع سرطان در ایران نیز گفته بود: تغییرات در حوزه سرطان همیشه وجود دارد و آمارهای آن به صورت هر ساله تهیه می‌شود ولی به هر حال مسئله افزایش در تعداد مبتلایان به سرطان كاملا چشم‌گیر است و متناسب با این زمینه باید برنامه‌ریزی‌ لازم صورت پذیرد.

وی اضافه کرده بود: این برنامه‌ریزی‌ها نه تنها در ایران بلكه در تمام جوامع بین‌المللی پی‌ریزی و پیاده می‌شود و استراتژی‌های مشخصی با بیماری سرطان صورت می‌پذیرد كه مهمترین راه مقابله با آن مسئله پیشگیری است.

با این حال بعد از مرگ خواننده جوان پاپ، مرتضی پاشایی بر اثر سرطان معده دوباره هشدارهایی در خصوص این که سونامی سرطان در راه است آغاز شد.با این حال اما هستند بیماری هایی که روز به روز در کشور زیاد می شوند و مانند سرطان هم خطرناکند اما به انها پرداخته نشده است.

دیابت، مرگ تدریجی

دیابت یکی از این بیماری ها است که روز به روز بیشتر میان ایرانی ها شایع می شود و در صورت عدم رعایت در تغذیه و عدم مصرف دارو اعضای بدن را یک به یک معیوب می کند و مرگ را به ارمغان می آورد.

به تازگی نیز رییس انجمن دیابت ایران با بیان اینکه شمار مبتلایان به دیابت در ایران نسبت به 25 سال گذشته، سه برابر شده است به گونه ای که درحال حاضر بیش از هفت میلیون نفر دیابتی در کشور وجود دارد تاکید کرد هزینه های آموزش علیه این بیماری نیز باید تحت پوشش بیمه قرار گیرد.

دکتر اسدالله رجب اظهار کرده: بیش از 95 درصد مبتلایان به دیابت به دلیل نداشتن اطلاعات کافی از کنترل مطلوب بیماری خود برخوردار نیستند و به همین دلیل دچار عوارض دیابت می شوند.
وی افزوده: این درحالی است که با آموزش دیابت و تحت پوشش قرار گرفتن هزینه های آن می توان بسیاری از هزینه های ناشی از عوارض دیابت را که پوشش بیمه ای دارند، کاهش داد؛ به این طریق بار مالی بیمه ها برای پرداخت هزینه های درمانی بیماران که بسیار بیشتر از هزینه های آموزش است، کاهش می یابد.

رجب گفته: آموزش اساس درمان دیابت است و از این طریق آن می توان از ابتلا به دیابت پیشگیری کرد چراکه پس از ابتلا به دیابت، مبتلایان حتی با مصرف دارو باز هم دچار عوارض ناشی از این بیماری می شوند.

رییس انجمن دیابت ایران اظهار کرده: یکی از عمده ترین مسایل آموزشی، ایجاد انگیزه در فرد دیابتی برای پذیرش بیماری خود است؛ فردی که دیابت خود را نپذیرد، نمی تواند آن را کنترل کند.همچنین از طریق آموزش می توان به بیمار توضیح داد که عوامل مختلفی مانند ژنتیک و عوامل محیطی در ابتلای وی به دیابت موثر بوده است تا او خود را در این زمینه مقصر نداند، وارد فاز افسردگی نشود و هرچه زودتر کنترل بیماری را آغاز کند.

وی ادامه داده: علاوه بر این، آموزش می تواند در مورد فعالیت جسمی، تغذیه مناسب، عوارض و پیشگیری از دیابت، نحوه تزریق انسولین و استفاده از لوازم برای کنترل وضعیت قندخون باشد.


نارسایی کلیه، هر روز بیشتر از دیروز

در این میان همچنین وزارت بهداشت از وجود حدود ٢٥ هزار بيمار دياليزي در كشور خبر داده است تا آمار این بیماری در کشور بالا برود.

همین چند وقت پیش نیزخبری به نقل از معاون درمان وزارت بهداشت منتشر شد كه از افزايش تعداد بيماران كليوي ابراز نگراني مي‌كرد و هشدار مي‌داد كه در صورت تداوم بي‌توجهي شهروندان به سلامت فردي و ادامه روند سبك زندگي ناسالم، تا ١٠ سال آينده يك سوم مهمانان تخت‌هاي بيمارستاني كشور، بيماران دياليزي خواهند بود.

این در حالی است که نرخ افزايش تعداد بيماران نارسايي حاد كليه در ايران حتي از آمار جهاني هم فراتر رفته و در حالي كه آمار جهاني از افزايش ١٥ الي ١٧ درصدي تعداد اين بيماران در كشورها مي‌گويد، نتيجه بررسي‌هاي انجمن خيريه حمايت از بيماران كليوي حكايت از افزايش ١٧ الي ٢٠ درصدي اين بيماران در ايران دارد و هشدار مي‌دهد كه سالانه ٣ الي ٥ هزار نفر به جمع بيماران دچار نارسايي حاد كليه اضافه می‌شود.

عضو هيات امناي اين انجمن هم هشدار مي‌دهد كه تعداد بيماران مبتلا به نارسايي حاد كليه در آينده نه‌چندان دور و حداكثر تا ٥ سال آينده به بيش از دو برابر افزايش خواهد يافت.

در حالي كه بنا بر گزارش اين انجمن هم‌اكنون ٥ الي ٩ ميليون بيمار مبتلا به ديابت (كه بيش از نيمي از آنها هم از بيماري خود مطلع نيستند) و بيش از ١٠ بيمار مبتلا به پرفشاري خون از مستعدترين افراد براي ابتلا به نارسايي حاد كليه هستند، داريوش آرمان مي‌گويد كه تعداد اندكي هم به دليل ژنتيك و ابتلا به كليه پلي كيستيك گرفتار نارسايي حاد كليه مي‌شوند اما تعداد اين افراد در مقابل مبتلايان ديابت و پرفشاري خون و چاقي آنقدر اندك است كه بايد همچنان وزن كفه ترازو را به سمت بيماراني غير از مبتلايان كليه پلي‌كيستيك سنگين ديد.

هر چند معاون بهداشت وزارت بهداشت در هر مناسبتي تلاش مي‌كند با اعلام آمار درباره بيماران مبتلا به چاقي و پرفشاري خون و ديابت، زنگ خطر را در گوش مردم به صدا در بياورد اما ظاهرا صداي اين زنگ در هياهوي سايه انداخته بر سر شهرها و روستاهايي كه در موج زندگي صنعتي گرفتار شده‌اند شنيده نمی شود و همواره تلنگری مانند مرگ یک مرتضی پاشایی لازم است تا مردم به خود بیایند و مراقب سلامت خود باشند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.33782s, 19q