ئیس انجمن پرستاران ایران:

احیای کاردانی پرستاری بازگشت به عقب است

۱۳۹۳/۰۹/۰۹ - ۱۲:۱۳ - کد خبر: 129373

سلامت نیوز: در شرایط فعلی پرستاران در مقطع دکتری در حال فارغ التحصیلی هستند، چرا با وجود این فارغ التحصیلان باید به دوران کاردانی پرستاری بازگردیم؟

ابوالفضل جاریانی در گفت و گو با خبرنگار ایلنا گفت: در زمینه رشته پرستاری ما نیازمند کارشناس پرستاری هستیم نه کاردانی پرستاری.

جاریانی با اشاره به اینکه جامعه پزشکی با کمبود پرستار مواجه است، گفت: با این وجود نیاز نیست که کاردان این رشته به بیمارستان‌ها اعزام شود.یکی از دلایل کمبود پرستاران این است که ما نتوانستیم خواسته های پرستارانی را که تربیت کرده‌ایم، تامین کنیم.

وی تاکید کرد: برای رفع این مشکل لازم است که ما جذابیت رشته پرستاری را در بیمارستان‌ها افزایش دهیم و به دنبال راهکارهای رفع مشکلات این بخش باشیم.اگر این کارها انجام شود، مطمئن هستم که پرستارانی که در بیمارستان ها کار نمی‌کنند و در بخش‌های دیگر مانند شرکت‌ها و محیط های کاری که ربطی به بیمارستان ندارد، مجدد به محیط بیمارستانی باز می‌گردند.

رئیس انجمن پرستاران ایران افزود: شاید احیای کاردانی پرستاری در کوتاه مدت برای نظام سلامت مفید باشد اما در دراز مدت اثرات منفی بر جای خواهد گذاشت.

جاریانی در تشریح معایب اجرایی شدن این طرح عنوان کرد: پرستاری یک علم است و نیاز به تخصص دارد.در شرایط کنونی دنیا به سمت تخصصی شدن این علم در حرکت است. در شرایط فعلی پرستاران در مقطع دکتری در حال فارغ التحصیلی هستند، چرا با وجود این فارغ التحصیلان باید به دوران کاردانی پرستاری بازگردیم؟

وی با اشاره به اینکه نیازمند افراد متخصص در این رشته هستیم، گفت: شاهد فارغ التحصیلان تخصصی در این رشته هستیم.ما متخصص پرستاری از سالمندان، بیماران قلبی، اورژانس و غیره داریم این در حالی است، که می‌خواهیم به دوران کاردانی این رشته بازگردیم.

رئیس انجمن پرستاران ایران درباره علل مطرح شدن این طرح از سوی معاون آموزشی وزارت بهداشت گفت: برنامه هایی که می‌تواند برای جذب رشته پرستاری داشته باشد در نظام سلامت به عنوان هزینه از آن یاد می‌شود، در صورتی که ما معتقدیم این کار سرمایه‌گذاری در نظام سلامت است.

وی تاکید کرد: ما اعتقاد داریم که باید به این مساله به عنوان سرمایه گذاری نگاه شود. مقام معظم رهبری فرموده اند اهمیت به پرستاری ضامن سلامت جامعه است.اگر بخواهیم به جای بحث کارشناسی ارشد در بیمارستانها و جذب جامعه پرستاری و بهبود وضعیت جامعه پرستاری بحث کاردانی این رشته را مطرح کنیم، موجب کاهش انگیزه در بین جامعه پرستاری می‌شویم.

جاریانی افزود: مهمترین مسائلی که باید به جای مطرح کردن احیای کاردانی پرستاری به آن پرداخته شود، عدالت در پرداخت‌ها، کاهش ساعت کاری و استاندارد کردن شرایط کاری پرستاران است.

وی با اشاره به لزوم اجرای قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری، گفت: اجرای قوانین حوزه پرستاری می‌تواند کمک زیادی به بهبود وضعیت این قشر کند و مطمئن هستم اجرای این مساله موجب می‌شود، بسیاری از افرادی که از این شغل خارج شده‌اند دوباره به بیمارستان‌ها باز می‌گردند و ما با افزایش ورود پرستاران متخصص به بیمارستان ها مواجه خواهیم شد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
parsa
آقایان پزشک می بینند افزایش سطح تحصیلات پرستاران منجر به این شده که آنها یکه تاز میدان بهداشت و درمان نباشند و خیلی از پست ها و سمت های اجرایی را از آنها گرفته اند لذا دست و پایشان دارد می لرزد. میخواهند با برگشت به عقب و جلوگیری از پرورش توانمندی های پرستاران معایب خود را پوشش داده و مجددا یکه تاز عرصه درمان شوند و مابقی کارگر و خدم و حشم انها شوند.
اکبر
ایان بجای افزایش ورودی و چاره اندیشی برای تولید پرستاران و نیروهای بیسواد لطفا جذابیتهای رشته را افزایش دهند تا نیروهائی کارشناس از کشور خارج نشود ویا بدنبال شغلهای دیگر نباشد اقایان لطفا دست از تبیض بردارند
0.2251s, 21q