12 درصد مردم با يكي از بيماري‌هاي اعصاب و روان درگير‌ند

۱۳۸۷/۰۷/۲۴ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 12938
 12 درصد مردم با يكي از بيماري‌هاي اعصاب و روان درگير‌ند
كامران باقري لنكراني در پاسخ به فارس‌ افزود: خدمات روان‌پزشكي در كشور ما بيش‌تر معطوف به خدمات درماني بيماران است كه در ميانه طيف قرار دارند‌ اما دو طيف ديگر خدمات روان‌پزشكي شامل خدمات پيشگيري و خدمات توانبخشي نياز به اقدامات جدي‌تري دارد.
وي گفت: از نظر خدمات درماني به بيماران رواني و اعصاب و روان پوشش كشور ما در حد بسيار بالايي است، در حالي كه بسياري از كشورهاي پيشرفته نيز از اين نظر پوشش 50 درصدي دارند، در كشور ما بيش از 80 درصد بيماران نيازمند به خدمات روان‌پزشكي به اين خدمات دسترسي دارند.

*خدمات روان‌پزشكي در ايران بيش از حد دارويي شده است

وزير بهداشت افزود: مشكلي كه در ارائه خدمات درماني به بيماران رواني در كشور ما وجود دارد اين است كه اين خدمات بيش از حد دارويي شده است و بايد به ساير روش‌هاي درماني بيماري‌هاي رواني مانند كاردرماني و گروه درماني نيز به اندازه كافي توجه شود كه پيگير آن هستيم.
وي ادامه داد: مسئله مهم در كنترل بيماري‌هاي رواني، تشخيص به موقع و پيشگيري از بروز اين بيماري‌هاست به همين علت معاينات دانش‌آموزان دبستاني و دوره راهنمايي را به منظور غربالگري بيماري‌هاي رواني و اعصاب و روان شروع كرده‌ايم كه در حال گسترش است، اين خدمات در شبكه بهداشتي ـ درماني دولتي كشور نيز ادغام شده و پزشكان خانواده مستقر در روستاها نيز موظف به غربالگري روستائيان از نظر بيماري‌هاي رواني هستند.

*افراد مومن كم‌تر بيمار رواني مي‌شوند

وي اضافه كرد: در زمينه پيشگيري از بيماري‌هاي رواني اين نكته كاملاً از نظر علمي ثابت شده است كه افراد كه مؤمن هستند، مسجد رفت و آمد مي‌كنند و مبادي آداب ديني هستند كم‌تر دچار بيماري‌هاي اعصاب و روان مي‌شوند.
باقري‌لنكراني گفت: توسعه خدمات توانبخشي براي مراقبت از بيماران رواني مزمن بعد از انجام اقدامات درماني در كشور نيازمند ظرفيت‌سازي و يك كار عالمانه است كه براي رسيدن به اين هدف ظرفيت‌سازي علمي و پژوهشي در اين عرصه شروع شده است.

*بسته خدمات بيمه‌اي روان‌پزشكي در شوراي عالي بيمه

وي افزود: چالش مهم ديگر در ارائه خدمات مناسب روان‌پزشكي، پوشش ضعيف بيمه‌ها از اين بيماران است، به همين خاطر بسته جديد خدمات بيمه‌اي روان‌پزشكي را در وزارت بهداشت تدوين كرده‌ايم كه به زودي براي تصويب نهايي تقديم شوراي عالي بيمه مي‌شود و البته كارگروه رئيس‌جمهوري براي اجراي طرح پزشك خانواده نيز اين مسئله را پيگيري مي‌كند.
وي درباره بيمارستان روان‌پزشكي رازي كه در امين‌آباد شهرري مستقر است نيز گفت: اين بيمارستان بزرگ‌ترين بيمارستان كشور است كه مشكلات زيادي دارد، از جمله مشكلات اين مركز، بروز نبودن خدمات و امكانات است كه براي جبران آن و ارتقاي وضع اين بيمارستان امروز در شوراي معاونان وزارت بهداشت كه در محل همين بيمارستان تشكيل و تصميمات گرفته شد.

* بيمارستان روان‌پزشكي رازي بزرگ‌ترين بيمارستان كشور است

وي افزود: از جمله اين تصميمات ايجاد يك اورژانس عمومي در اين بيمارستان است كه نه تنها بيماران رواني بلكه همه مردم بتوانند از خدمات اين مركز درماني استفاده كنند و البته بيماران رواني مستقر در اين مركز نيز در صورت مشكلات جسمي از خدمات اورژانسي اين مركز برخوردار شوند.
وي گفت: قرار شد امكانات ترابري، آمبولانس‌ها و راديولوژي اين بيمارستان نيز نوسازي شود، ارتقاي وضعيت آموزشي اين بيمارستان نيز براي آموزش دستياران تخصصي كاردرماني و روان پرستاري مصوب شد، مركز تحقيقات اين بيمارستان نيز تقويت مي‌شود.
وزير بهداشت اضافه كرد: اكثر ساختمان‌هاي اين مركز قديمي هستند. برخي از آن‌ها 50 سال پيش ساخته شده است به همين علت در سفر دوم رئيس‌جمهوري به استان تهران پيش‌بيني ساخت يك بيمارستان 1300 تختخوابي روانپزشكي جديد به جاي اين بيمارستان مصوب شده كه با ايجاد آن خدمات اين مركز از خدمات آسايشگاهي به خدمات مطلوب‌تر درماني معطوف مي‌شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.661s, 18q