طرح تحول انگيزه پزشکان را بالا نبرد!

از طرح تحول سلامت تنها تهمت نصیب جامعه پزشکی شده است

۱۳۹۳/۰۹/۰۹ - ۱۳:۰۱ - کد خبر: 129385
از طرح تحول سلامت تنها تهمت نصیب جامعه پزشکی شده است

سلامت نیوز: ايجاد انگيزه براي پزشکان در زمينه فعاليت تمام وقتي جغرافيايي و حضور آن‌ها در مناطق محروم بايد با برنامه‌اي قوي‌تر انجام گيرد. در حال حاضر به نظر نمي‌آيد اين روندي که وزارت بهداشت در پيش گرفته‌است، نتيجه داشته‌باشد. به نظر من اين برنامه‌ها بيشتر جنبه تبليغي دارد تا جنبه اجرايي و نتيجه دهي.

به گزارش سلامت نیوز، رباب مقصودي، عضو هيات علمي ارولوژي دانشگاه علوم پزشکي ايران در روزنامه سپید نوشت: با توجه به اينکه يکي از برنامه‌هاي اصلي در پيشبرد اهداف هر حوزه‌اي آموزش نيروهاي ماهر و متخصص است، در حوزه سلامت نيز چنين نيازي بايد در نظر گرفته‌شود.

ايجاد انگيزه براي پزشکان بايد با برنامه‌اي قوي‌تر انجام گيرد. در حال حاضر به نظر نمي‌آيد اين روندي که وزارت بهداشت در پيش گرفته‌است، نتيجه داشته‌باشد. به نظر من اين برنامه‌ها بيشتر جنبه تبليغي دارد تا جنبه اجرايي و نتيجه دهي.

کشور ما از لحاظ آموزش پزشکي در رده بسيار خوبي قرار دارد. ما در اغلب رشته‌هاي تخصصي و فوق تخصصي و همچنين رشته‌هاي علوم پايه از لحاظ آموزشي در جايگاه مقبولي قرار گرفته‌ايم.

از لحاظ کيفي فارغ التحصيلان اين حوزه، شرايط مناسبي دارند، اطلاعاتشان به روز و پا به پاي اطلاعات پزشکي‌ جهان است. از لحاظ کمي هم طبيعتا تامين نيروي انساني مسئله مهمي است.

با توجه به اينکه ما در برخي رشته‌ها نياز به نيروي بيشتر داريم و در برخي رشته‌ها نيز جمعيت ما بايد تنظيم شود و به عبارتي نيروي کافي وجود دارد؛ تلاش مجموعه بايد به سمت برنامه‌ريزي و مديريت فارغ‌التحصيلان باشد.

البته شرايط فعلي، جوابگوي نياز ما است و شايد افزايش نيرو به شکلي که فشار بر بخش‌هاي ديگر وارد سازد، چندان نياز نباشد. در طرح تحول نظام سلامت برنامه‌هايي در زمينه بهبود شرايط سلامت کشور و ارتقاي کيفي آن در نظر گرفته‌شده‌است. البته در زمينه آموزش تاکنون چيزي در دانشگاه‌ها به اجرا در نيامده‌است، اما قطعا در راستاي رفع نيازهاي درماني و سلامت تلاش‌هايي بايد اتفاق بيفتد که منجر به تربيت نيروي متخصص و ماهر شود.

در جامعه پزشکي تاکنون انگيزشي ايجاد نشده‌است. در اين زمينه سرو صداي بسياري براي اجراي بخش‌هاي مختلف طرح به وجود آمد اما جامعه پزشکي فعلا تنها تهمت‌هاي اين برنامه‌ها نصيبش شده‌است.

اگرچه در اين ميان طرح تمام وقتي جغرافيايي هيات علمي مطرح شده‌است، اما اين بخش بيش از بحث آموزشي به بحث درمان مربوط است. متاسفانه در زمينه حضور متخصص در مناطق محروم و طرح تمام وقتي جغرافيايي مجموعه اخباري منتشر شده‌است که نوک پيکان انتقادات به سمت پزشکان گرفته‌شده‌است.

براي چنين هدفي نياز به برنامه‌ريزي بهتر بوده‌ که متاسفانه وزارت بهداشت، در زمينه آن خوب عمل نکرده‌است. ايجاد انگيزه براي پزشکان در زمينه فعاليت تمام وقتي جغرافيايي و حضور آن‌ها در مناطق محروم بايد با برنامه‌اي قوي‌تر انجام گيرد. در حال حاضر به نظر نمي‌آيد اين روندي که وزارت بهداشت در پيش گرفته‌است، نتيجه داشته‌باشد. به نظر من اين برنامه‌ها بيشتر جنبه تبليغي دارد تا جنبه اجرايي و نتيجه دهي.

در جامعه پزشکي با تمام برنامه‌هاي اعلام شده‌ از سوي وزارت بهداشت تاکنون انگيزشي ايجاد نشده‌است. در اين زمينه سرو صداي بسياري براي اجراي بخش‌هاي مختلف طرح به وجود آمد. حتي از اجرا شدن و نتيجه دهي اين برنامه‌ها نيز خبرهاي گوناگون آمده‌است، اما جامعه پزشکي فعلا تنها تهمت‌هاي اين برنامه‌ها نصيبش شده‌است. تهمت‌هايي که رسانه‌ها به آن دامن زدند و مردم را نسبت به پزشکان بي‌اعتماد کردند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
پرستارخصوصی
آره من دیدم که بعداز طرح تحول بادمشون گردو میشکنند .انقدرزیادمیگیرن که بعضی وقتها 50000تومان تخفیف میدهندمثلا برای عمل 4ملیونی .میبینی چقدر مهربان هستند وانساندوست!!!!!!!
Faraz
سایت محنرم سلامت نیوز لطفا همه نظرات را یکسان منعکس کنید

متاسفانه دیروز اولین اثرات اقدامات تخریبی وزارت بهداشت در اعتماد بین پزشکان و مردم رو با اسید پاشی به دکتر انوری دیدیم .وقتی که به شدت تخریب رسانه ای اونهم از نوع حیثیتی و بعد مادی انجام میشه روی عوام تاثیر میزاره

حالا دلیل اعتراض پزشکان و اساتید بزرگ پزشکی به تبلیغات منفی وزارت بهداشت و تحریک هرروزه مردم نسبت به پزشکا و ایجاد تلفن کشوری برای گزارش دهی که در هیچ صنفی با تخلفات حتی میلیاردی مثل وکلا مهندسین ...... چنین تلفن کشوری و جود ندارد و نامه رییس نظام پرشکی به صدا و سیما در مورد برنامه ثریا هفته قبل کاملا عیان میشه. وقتی تو رسانه ملی افرادی برای کسب شهرت یا هر انگیزه ای میان پزشکارو مال مردم خور معرفی میکنن و طوری نشون میدن که حقوق کم کارگر بخاطر حقوق زیاد پزشک و یهو تو برنامه بابک زنجانی اینا میرن کنار پزشکا میشن باعث مشکلات تولید و درامد اقتصادی مردم .خوب یه عده هم تحریک میشن فک میکنن حالا باید حساب این مال مردم خورارو برسیم.تبعات اجتماعی یه برنامه که میگن یعنی
کسانی که اینکارو شروع کردن بدونن متاسفانه با باب شدن توهین به جامعه پزشکی راه توهین به سایر اقشار جامعه پزشکی مثل پرستاران هم باز میشه و وقتی قبحش بشکنه خدای نکرده اسید پاشی به پرستاران هم بدنبالش خواهد بود.افرادی مانند جناب شریفی مقدم الان بیان باز هم هم بجای عذرخواهی بخاطر تحریک مردم به رییس نظام پزشکی بگن تحملتونو ببرین بالا ولی باید بدونن اینکارشون قبح احترام پزشک و پرستار رو تو جامعه شیکوند و خودشونم گرفتار خواهند شد
حسین
شما مردم رو چی فرض کردید چرا از اب گل الود می خوای ماهی بگیری اونم ماهی مرده به این خبر توجه کن خبر:۵۰۵۷۹۲۴تاریخ انتشار: ۰۹ آذر ۱۳۹۳ - ۲۲:۱۳
سردار ساجدی نیا در گفتگو با باشگاه خبرنگاران:
"عاملان اسید پاشی" به صورت مدیر بیمارستان ضیائیان دستگیر شدند/ متهم اصلی یک پزشک بود
فرمانده انتظامی تهران بزرگ گفت: با تلاش ماموران پلیس عاملان اسید پاشی بر روی مدیر بیمارستان ضیائیان دستگیر شدند.
سردار ساجدی نیا در گفتگو با خبرنگار حوادث باشگاه خبرنگاران، درباره جزئیات خبر دستگیری عاملان اسید پاشی گفت: شب گذشته ساعت 21، دکتر "سیامند انوری" مدیر بیمارستان ضیائیان تهران هنگام مراجعت به منزل و در زمان پیاده شدن از خودرو توسط دو راکب یک دستگاه موتورسیکلت مورد اسیدپاشی قرار گرفت.

فرمانده انتظامی تهران بزرگ ادامه داد: مدیر بیمارستان ضیائیان که از ناحیه دو چشم آسیب دید، بعد از حادثه به بیمارستان‌ فارابی تهران منتقل شد و پلیس با تشکیل تیم ویژه از همان لحظات اولیه موضوع را مورد بررسی قرار داد.

این مقام ارشد انتظامی تهران بزرگ خاطر نشان کرد: لحظاتی پیش پس از ۲۴ ساعت‌ تلاش بی‌وقفه ماموران انتظامی تهران بزرگ و کارآگاهان پلیس آگاهی، متهمان که راکب و ترکنشین موتورسیکلت در اجرای نقشه اسیدپاشی بر روی دکتر انوری بودند را در ۲ عملیات غافلگیرانه در مخفیگاهشان دستگیر کردند.


سردار ساجدی نیا درباره انگیزه عاملان اسیدپاشی گفت:متهم اصلی پزشک عمومی بوده و متهم دیگر نیز دانشجوی پزشکی است که به دلیل مسائل صنفی دست به چنین اقدامی زدند.
حامد
اولا از کجا معلوم این اسید پاشی ربطی به این قضایا داشته باشه؟
دوما حرفهای شریفی مقدم و برنامه ثریا همه با مستندات بود و بیان واقعیات . چرا هیچکس از وزارت بهداشت اونجا حاضر نشد تا دفاع کنه؟
ثالثا شما پزشکها سالهاست که قداست پزشکیتون رو خودتون دارین می فروشین .هر کی ندونه پرسنل درمان که میدونن.
پس لطف کنید و از بیان شدن واقعیات نترسید. ما نمیگیم همه پزشکها اینجوریند اما هیچ وقت هم ندیدبم پزشکی از این همه بی عدالتی در نظام پرداخت ناراحت بشه.
حامد
یعنی تهمت زدن که تعرفه ها تو سه برابر شده؟ تو بیمارستانی که من کار میکنم هزینه آنژیوگرافی که یک و نیم میلیون بوده شده چهار و نیم میلیون میشه بگین پس این پولها رو کی میگیره؟
این روزها که پزشکها دارن با دمشون گردو میشکنن
واقعا که واقیت تلخه
1.32082s, 22q