شيوع نابينايي تا 8دهم درصد جمعيت کل کشور

۱۳۸۷/۰۷/۲۴ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 12946
شيوع نابينايي تا 8دهم درصد جمعيت کل کشور
دکتر رضا غلامي سلطان مرادي در گفت وگو با ايرنا با اعلام اين مطلب افزود : 36 هزار و 970 نابينا و کم بينا تحت پوشش سازمان بهزيستي هستند .
وي در تشريح اقدامات سازمان بهزيستي براي معلولان نابينا گفت : توسعه مراکز غير دولتي "خانواده و کودک کم بينا و نابينا " از جمله اقدامات اين سازمان است که با خدمات دهي به کودکان زير شش سال نقش آموزشي براي اين افراد و خانواده هاي آنها ايفا مي کند .
ارتباط با محيط ، جهت يابي، حرکت و تقويت حواس، مهارت هاي روزمره زندگي و مشاوره به والدين در خصوص چگونگي برخورد با کودک از جمله محورهاي آموزشي در اين مراکز است که غلامي به آن اشاره کرد.
به گفته مدير کل دفتر توانبخشي معلولان ،در شش استان کشور "مراکز غيردولتي خانواده و کودک کم بينا و نابينا " فعاليت مي کنند و سازمان بهزيستي به هر کودک کم بينا و يا نابيناي تحت پوشش اين مراکز 70 هزار تومان ازرقم 110 تا 120 هزار توماني شهريه آنها راپرداخت مي کند.
وي اضافه کرد : سازمان بهزيستي در سال 1386 به دو هزار و 120 دانشجوي نابينا شهريه پرداخت کرده و تحويل کامپيوتر به دانشجويان نابينا مقاطع کارشناسي ارشد و دکترا نيز در حال اجرا است.
غلامي اضافه کرد : به منظور کمک به معيشت نا بينايان فاقد تمکن و اشتغال آنها، بر قراري مستمري از سوي سازمان بهزيستي در نظر گرفته شده که در سال گذشته ماهانه براي افراد مجرد 25 هزار تومان و براي افراد متاهل 35 هزار تومان تخصيص يافته بود و امسال درصدي به آن اضافه شده است .
وي با اشاره به لزوم توجه سازمان هاي غير دولتي و دولتي به اشتغال معلولان گفت : متاسفانه به رغم وجود قانون مبني بر اختصاص سه درصد از کل استخدام ها به معلولين اين امکان براي اين قشر محقق نشده و هنوز اين تفکر نادرست که فرد معلول مانند يک فرد سالم توانايي انجام کار ندارد، تغيير نکرده است .
غلامي با اعلام اين مطلب که افراد مشکوک به کم بينايي توسط سازمان غربالگري مي شوند ، گفت :50 واحد بينايي سنجي در سراسر کشور وجود دارد که در اين واحدها خدمات لازم به گروههاي مشکوک به اختلالات نابينايي ارايه مي شود .
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.10191s, 18q