نبود فرصت‌هاي شغلي مناسب، مهم‌ترين مشكل نابينايان است

۱۳۸۷/۰۷/۲۴ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 12947
نبود فرصت‌هاي شغلي مناسب، مهم‌ترين مشكل نابينايان است
علي اكبر جمالي، رييس هيات مديره انجمن نابينايان ايران در گفت‌وگو با ايسنا به مناسبت 23 مهر ماه روز جهاني نابينايان درباره امكانات آموزشي و تحصيلي نابينايان گفت: امكانات موجود در كشور براي افراد نابينا در مقايسه با كشورهاي پيشرفته بسيار كمتر است اما نسبت به گذشته به مراتب بهتر شده است. هم چنين از نظر در اختيار گذاشتن منابع براي مطالعه در رشته‌هاي مختلف در سطح دانش آموزي امكانات چندان بد نيست ولي در سطح تحصيلات دانشجويي در رشته‌هاي مختلف كمبودهايي وجود دارد.

وي با اشاره به مشكل حرفه آموزي نابينايان افزود: در برخي موارد ممكن است به صورت پراكنده برنامه آموزشي حرفه‌اي داشته باشيم ولي جاي خالي يك برنامه حرفه آموزي منسجم كاملا احساس مي‌شود.

جمالي با بيان اينكه ميزان مراجعه كنندگان به انجمن بستگي به ميزان خدمات ارائه شده به آنها دارد، اظهار كرد: حدود 50 تا 60 نفر ماهيانه به انجمن مراجعه مي‌كنند كه بيشتر آنان نيازهاي مادي براي تامين زندگي دارند اما به دليل امكانات كمي كه داريم تنها قادريم به تعداد كمي از افراد كمك كنيم.

مديرعامل انجمن نابينايان ايران در ادامه اظهار كرد: ‌با توجه به همكاري‌هايي كه با تشكل‌هاي ديگر و سازمان بهزيستي داريم، برنامه‌هايي در ارتباط با احياي حقوق شهروندي نابينايان و تامين زندگي اوليه آنان داريم تا مشكلاتشان به صورت زيربنايي حل شود.

رييس هيات مديره انجمن نابينايان ايران با اشاره به قانون حمايت عام كه در سال 83 تصويب شد از آن به عنوان قانون بسيار خوبي ياد كرد كه در اجراي آن نقص وجود دارد و بسياري از مواردش اجرا نمي‌شود و همچنين تلاش براي اجرا كردن كامل اين قانون را يكي از برنامه‌هاي انجمن عنوان كرد.

جمالي در ادامه تصويب قانون كنوانسيون حقوق معلولان را كه به تصويب مجامع بين المللي رسيده، يكي از اهداف انجمن دانست و اضافه كرد: يكي از مواد قانون عام در رابطه با فعاليت‌هاي صدا و سيما براي آگاهي دادن در رابطه با نابينايان است ولي يا آگاهي دهي انجام نمي‌شود يا فقط ضعف و ناتواني نابينايان را نشان مي‌دهد، به همين دليل ما از همه ارگان ها و مسوولان مي‌خواهيم به اين قانون بها دهند و آن را در حاشيه قرار ندهند.

مديرعامل انجمن نابينايان ايران در پايان گفت: مسوولان بايد مردم را تشويق كنند تا در همايش‌ها و جلسات علمي شركت كنند و به بينايي‌سنج‌هايي كه سازمان آموزش و پرورش و بهزيستي در نظر گرفته‌اند مراجعه كنند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.76328s, 18q