معاون علمی فرهنگستان علوم پزشکی:

مصرف ماهانه یک قرص ویتامین D برای پیشگیری از پوکی استخوان لازم است

۱۳۹۳/۰۹/۱۰ - ۰۹:۳۲ - کد خبر: 129518

سلامت نیوز: معاون علمی فرهنگستان علوم پزشکی با بیان اینکه حدود 80 درصد افراد در ایران دچار کمبود ویتامین D هستند، گفت: لازم است تمام افراد برای پیشگیری از بروز پوکی استخوان و نرمی استخوان ماهانه یک قرص ویتامین D مصرف کنند.

دکتر فریدون عزیزی در گفت و گو با ایرنا با بیان اینکه حدود 70 درصد دریافت ویتامین D از طریق پوست و تابش آفتاب صورت می گیرد، افزود: علاوه بر زنان، مردان نیز به دلیل اینکه بیشتر با خودرو تردد می کنند، میزان دریافت ویتامین D آنها از طریق آفتاب کمتر صورت می گیرد بنابراین همه افراد باید از قرص های ویتامین D استفاده کنند.

عزیزی گفت: کمبود این ویتامین منجر به بروز نرمی استخوان در کودکان و پوکی استخوان در بزرگسالان می شود بنابراین مصرف قرص ویتامین D برای تمام افراد به ویژه برای کودکان از سن چهار سالگی توصیه می شود.

پوکی استخوان به معنی کم شدن تراکم استخوان است که به دنبال آن قدرت استخوان کم و در اثر کم شدن تراکم استخوان، احتمال بروز شکستگی در آن بیشتر شود.

پوکی استخوان به تدریج پیشرفت می کند و هیچ علامتی از خود نشان نمی دهد تا زمانی که شکستگی بوجود آید.پوکی استخوان در هر استخوانی از بدن می تواند ایجاد شود اما در ستون مهره، لگن، مچ دست ها و دنده ها بیشتر دیده می شود.

نرمی استخوان بیماری استخوانی است که در کودکان بروز می کند و سبب ضعیف شدن استخوان، پرانتزی شدن پاها و تغییر شکل در اندام ها می شود.این بیماری در اثر کمبود ویتامین D، کلسیم و فسفر بروز می کند.

معاون علمی فرهنگستان علوم پزشکی اظهار کرد: نظریاتی نیز در مورد بروز بیماری ام اس در اثر کمبود دریافت این ویتامین مطرح شده اما ثابت نشده است، با این حال می توان گفت مصرف قرص مکمل ویتامین D می تواند تاحدودی در پیشگیری از بروز ام اس نیز موثر باشد.

عزیزی با تاکید بر لزوم مصرف قرص ویتامین D در دوران بارداری برای رفع کمبود این ویتامین افزود: مصرف ماهانه یک قرص ویتامین D برای زنان باردار به منظور حفظ سلامت مادر و جنین ضروری است.

وی در مورد میزان استاندارد مصرف این ویتامین گفت: زنان باردار، کودکان از سن چهار سالگی و سایر افراد جامعه لازم است ماهانه یک قرص 50 هزار واحدی ویتامین D مصرف کنند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.84482s, 19q