رستوران‌ها و اغذيه فروشي‌ها رعايت سلامت افراد جامعه را جدي بگيرند

۱۳۸۷/۰۷/۲۴ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 12954
 رستوران‌ها و اغذيه فروشي‌ها رعايت سلامت افراد جامعه را جدي بگيرند
با رعايت نکردن بهداشت مخصوصا در اماکن عمومي جزء آسيب رساندن به خود و ديگران چه سودي مي‌بريم؟
به هنگام عبور و مرور از خيابان‌هاي شهر، رستوران‌ها و فست فودهاي بسياري با سردرهاي تبليغاتي مختلف چشم را به خود جلب مي‌کند و گاهي حتي تصميم مي‌گيريم سري به اين مکان‌ها زده و غذايي را در آنجا ميل کنيم.
اما تا چه حد به نظافت اين مکان‌ها اعتماد داريم؟ تا چه ميزان مديران اين رستوران‌ها و بازرسان بهداشت بر نظافت اين مکان‌ها نظارت دارند؟
زماني که به مدير رستوراني در خصوص کثيف بودن رستوران وي شکايت مي‌کنيم با اعتماد به نفس مي‌گويد: "نه، ما بهداشت را به طور کامل رعايت مي‌کنيم." به طور حتم، هيچ کس نمي‌گويد
"ماست من ترش است".
سوار تاکسي بودم که در يکي از خيابان‌هاي شهر صحنه‌اي بسيار دردناک ديدم. کارگر يک فست فود که نمي‌دانم گارسون بود يا نظافتچي‌ مشغول شستن تي نظافتي مغازه در آب جوي‌‌هاي وليعصر بود. آنوقت مي‌گويند چرا وبا، بيماري‌هاي ميکروبي، و هزار درد بي‌ درمان ديگر که منشاء آن به همين راحتي سرچشمه مي‌گيرد و وارد بدن مي شود.
در همان لحظه راننده تاکسي گفت: "با چه اميد و اعتمادي بچه‌هاي ما در اين مکان‌هاي به اصطلاح بهداشتي غذا مي‌خورند".
اين کوچکترين مسئله در رعايت نکردن بهداشت از سوي اين مکان‌هاي عمومي است. اگر روزي براي خوردن غذا وارد يکي از رستواران‌هاي شهر شويم با کمي دقت متوجه لکه‌هاي مختلف بر روي ميز، چرکي صندلي‌ها، کثيفي نمک‌دان‌ها، نبود نظافت در سرويس‌هاي بهداشتي و از همه بدتر با کثيفي لباس‌کارهاي کارکنان آن رستوران مواجه مي‌شويم.
اين وضع ظاهر رستوران ها است، خدا مي‌داند که در آشپزخانه‌ها چه ‌مي‌گذرد.
از تاکسي پياده شدم و از آن کارگر رستوران پرسيدم چرا تي را در جوي آب مي‌شويد: با دستپاچگي گفت که هميشه اين کار را مي‌کند و تا به حال مشکلي پيش نيامده است.
پرسيدم بايد مشکلي پيش بيايد تا ديگر اين کار را نکند، آيا عقل خودش انجام اين کار را بهداشتي و حتي نشان‌دهنده تمدن مي‌داند؟ ادامه داد: نه شما درست مي‌گوييد.
اما آيا با گفتن اينکه شما درست مي‌گوييد کار تمام است. مشکل حل مي‌شود. تا چه اندازه بازرسان بهداشت نسبت به اين موارد حساس هستند؟ چه اقداماتي را در خصوص اين مشکلات انجام مي‌دهند؟
بنابر گزارش سازمان بهداشت جهاني در کشورهاي جهان سوم، 70درصد بيماري‌هاي روده‌اي و 30 درصد مرگ و مير کودکان ناشي از مصرف آب و غذاي ناسالم بوده است. باتوجه به اهميت موضوع، رعايت نکات بهداشتي در هر مکاني که موادغذايي تهيه و عرضه مي شود از اهميت بالايي برخوردار است.
"سيد رضا غلامي"، رييس اداره نظارت بر اماکن عمومي و بهداشت مواد غذايي وزارت بهداشت، درمان و آموزش کشور با توجه به مشکلات فوق به خبرنگار اجتماعي ايرنا گفت: ما به عنوان يک اداره ستادي در بحث‌هاي کلان سياست‌گذاري‌هاي لازم را مي‌کنيم و برنامه‌هاي مطرح شده، براي اجرا را به معاونت‌هاي بهداشتي دانشگاه‌هاي علوم پزشکي سراسر کشور ابلاغ مي‌کنيم.
وي افزود: ادعاي ما بر اين نيست که به طور 100 درصد مي‌توانيم فعاليت‌هاي لازم را در اين حوزه انجام دهيم، به خاطر اينکه تعداد رستوران‌هاي موجود در سطح کشور بسيار بالا است و کنترل آنها مشکل مي‌باشد.
غلامي در مورد روند بازرسي از اماکن اغذيه فروشي بيان کرد: بازرسان بهداشت محيط مستقر در مراکز بهداشت شهرستان‌ها در سراسر کشور به طور ميانگين حداقل هر سه ماه يک بار از اماکن اغذيه فروشي بازديد مي‌کنند. همچنين اول هر فصل بايد آخرين گزارش خود را از لحاظ شاخص‌هاي بازرسي به ما ارسال کنند.
وي با اشاره به انتخاب بازرسي از رستوران‌ها در سطح شهرستان‌ها به صورت شانسي، تصريح کرد: کارشناسان بازرسي استاني در سطح شهرستان‌ها، نظارت بر فعاليت رستوران‌ها در شهرستان‌ها را بر عهده دارند. به خاطر حجم بالاي رستوران‌ها به طور حتم از هر 100 اغذيه فروشي، پنج مورد آن بازديد مي‌شود.
رييس اداره نظارت بر اماکن عمومي و بهداشت مواد غذايي وزارت بهداشت، درمان و آموزش کشور خاطرنشان کرد: همچنين در سطح کشور و ارسال بخشنامه‌‌ها به صورت کلي سازي، نظارت استاني نيز داريم، يعني از سطح برنامه‌هاي استاني به شهرستان‌ها مي‌رويم و گاهي خود رستوران را شخصا بازديد مي‌کنيم.
غلامي در پاسخ به سوال خبرنگار اجتماعي ايرنا در خصوص رفع مشکل بازديد از تمام اغذيه فروشي‌ها گفت: با توجه به حجم بالاي رستوران‌ها، از اسفند سال گذشته با تشکيل ستاد فوريت سلامت محيط و با اعلام شماره 09678 مردم مي‌توانند هرگونه موارد نقض قانون و رعايت نکردن بهداشت را به اين اداره اعلام کنند.
وي با اشاره به انجام فعاليت فوق افزود: اين اطلاعيه از طريق روابط عمومي وزارت بهداشت، درمان و آموزش کشور چندين بار اعلام شد و همچنين در مصاحبه هاي راديويي، تلويزيوني و مطبوعات و رسانه‌ها اعلام شده است.
غلامي اشاره کرد: در حال حاضر نيز با هماهنگي اصناف صنفي رستوران داران، مرکز اسناد و بازرگاني کشور اين اطلاعيه به اتحاديه‌هاي کل کشور ارسال خواهد شد تا بتوانيم با کمک مردم نظارت بهتري را بر اغذيه فروشي‌ها داشته باشيم.
وي يادآور شد: وزارت بهداشت فقط بر رستوران‌ها، اغذيه فروشي‌ها و مراکز مجاز و داراي مجوز نظارت دارد. نظارت بر دستفروش‌ها و مراکز غير مجاز عرضه مواد غذايي به عهده شهرداري‌ها، دهياري‌ها و سازمان ايرانگردي و جهانگردي است و يا در مواردي پس از گزارش ماموران بهداشت محيط وزارت بهداشت از سوي اين مراجع به تخلفات اين نوع فروشندگان مواد غذايي رسيدگي مي‌شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.40228s, 18q