متخصص طب فيزيکي:

حدود 70 درصد دانش آموزان دختراختلال فيزيکي دارند

۱۳۸۷/۰۷/۲۴ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 12956
حدود 70 درصد دانش آموزان دختراختلال فيزيکي دارند
دکتر فرزانه ترکان در گفت و گو با ايرنا در آستانه روز ملي سلامت زنان " 28 مهرماه" به نقل از يک مطالعه در وزارت آموزش و پرورش گفت: حدود 70 درصد دختران دانش آموز کشورمان در فيزيک بدن خود دچار اختلال ساختاري هستند.
ترکان با بيان اينکه اکثر دختران دانش آموز ايران عضلات ضعيفي دارند، گفت: دختران نوجوان در حين درس خواندن در اغلب مواقع شيوه نشستن آنها ، بد است و از طرفي ديگر نيز ورزش و فعاليت بدني يا کم است و يا اصلا انجام نمي دهند.
وي گفت: اين امر باعث مي شود که دختران نوجوان از همان ابتداي سال هاي زندگي شان ، عضلات ضعيفي داشته و در بزرگسالي به دردهاي عضلاني مبتلا شوند .
ترکان اضافه کرد: کم تحرکي و تغذيه ناصحيح همچنين دختران دانش آموز را در معرض چاقي و اضافه وزن قرار داده که يکي از بزرگترين مشکلات آنها براي سلامتي محسوب مي شود.
اين متخصص طب فيزيک و توانبخشي در ادامه اظهارداشت :‌ اين در حالي است که در زمان حاضر تعدادي از دانش آموزان دختر که دچار چاقي يا اضافه وزن شده اند .
ترکان در ادامه با اشاره به اينکه دانش آموزان دختر داراي کمترين فعاليت بوده ، گفت: برخي دانش اموزان با سرويس مدرسه تردد مي کنند و اين امر باعث شده که مسير خانه تا مدرسه و بر عکس را راهپيمايي نکنند. همچنين و در زمان زنگ تفريح هم به جاي اينکه جنب و جوش داشته و به فعاليت هاي بدني بپردازند درس هاي عقب مانده را مرور مي کنند .
وي به پارک رفتن دختران به همراه خانواده هاي خود اشاره کرد و گفت: متاسفانه اغلب والدين هنگامي که به پارک مي روند معمولا با پهن کردن يک زير انداز ، به گفتگو پرداخته و در نهايت در پارک ، غذا صرف مي کنند .
به گفته وي اين روش نادرست بايداصلاح شود وبه جاي اينکه دراين گونه برنامه ها غذاي زيادي صرف شود بايد با نسل جوان خود ، به ويژه با نوجوانان دختر به فعاليت بدني از جمله ورزش يا بازي هاي پر تحرک ، پرداخته تا از چاقي و عضلات ضعيف آنها ، پيشگيري شود.
با توجه به اهميت سلامت زنان در جامعه ، از سال گذشته روز 28 مهر در کشورمان تحت عنوان " روز ملي سلامت زنان " نامگذاري شده است .
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.82004s, 18q