افزایش 380 درصدی تعرفه ها + جدول

مجلس بر نحوه هزینه کرد بودجه های سلامت نظارت کند/آیا با اختصاص بودجه های کلان تغییری در کیفیت درمان ایجاد شده است؟

۱۳۹۳/۰۹/۱۰ - ۱۵:۳۲ - کد خبر: 129577
مجلس بر نحوه هزینه کرد بودجه های سلامت نظارت کند/آیا با اختصاص بودجه های کلان تغییری در کیفیت درمان ایجاد شده است؟

سلامت نیوز: دبیر کل خانه پرستار با بیان اینکه اثرات گام اول طرح تحول سلامت در مرحله سوم به بهانه واقعی کردن تعرفه های پزشکی که افزایش تا 380 درصدی داشته خنثی شد، عنوان کرد:«مجلس باید بر نحوه هزینه کرد این بودجه هنگفتی که به وزارت بهداشت اختصاص داده شده است نظارت کرده و حتی خواستاریم مجلس تحقیق و تفحص را از وزارت بهداشت شروع کند تا مشخص شود آیا این همه بودجه که اختصاص داده شده است آیا تاثیری در کیفیت خدمات بهداشتی و درمانی صورت گرفته است یا نه».


محمد شریفی مقدم در گفت و گو با خبرنگار سلامت نیوز، با اشاره به سیاست های کلی سلامت که از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شده است؛ گفت:«این سیاست ها دقیقا برعادلانه کردن و شفافیت درآمدها،تعریف مراقبت ها برای نظام سلامت صراحت دارد و ادبیاتی که در سیاست های کلی سلامت استفاده شده است بیشتر برای مردم و نظام سلامت و عادلانه کردن درآمدها و بحث کیفیت درمان است که متاسفانه طرح تحول نظام سلامت نه تنها در راستای آن نیست بلکه در تضاد با سیاست های کلی سلامت است».


وی در توضیح بیشتر گفت:« مرحله اول طرح تحول سلامت که کاهش پرداخت هزینه های درمان از جیب مردم بود تا حدودی تاثیرگذار بود اما همین گام اول در مرحله سوم به بهانه واقعی کردن تعرفه های پزشکان که افزایش تا 380 درصدی داشت خنثی شد و هم دربخش دولتی و هم بخش خصوصی پرداخت از جیب مردم افزایش پیدا کرده است اما به صورت غیرمستقیم چراکه از محل یارانه ها که همان جیب مردم است تعرفه ها افزایش یافته است».


وی ادامه داد:«اعتقادم بر این است که طرح تحول طرحی است که به دلیل بمباران تبلیغاتی در نظرسنجی های اولیه توانسته نظر مردم را جلب کند اما اکنون اگر درباره این طرح از مردم نظرسنجی کنند به شدت رضایت مردم از این طرح کم شده است ضمن اینکه از نظر ما که در نظام سلامت مشغول به کاریم تغییری در کیفیت وضعیت ویزیت بیمار و ماندگاری پزشکان نداشته ایم وامیدواریم دولت نسبت به هزینه هایی که به وزارت بهداشت تخصیص داده است نظارت داشته باشد».


شریفی مقدم تاکید کرد:« حتی مجلس باید بر نحوه هزینه کرد این بودجه هنگفتی که به وزارت بهداشت اختصاص داده شده است نظارت کرده و خواستاریم مجلس تحقیق و تفحص را از وزارت بهداشت شروع کند تا مشخص شود آیا این همه بودجه که اختصاص داده شده است آیا تاثیری در کیفیت خدمات بهداشتی و درمانی صورت گرفته است یا نه که به نظر فرق زیادی نسبت به گذشته نکرده است».


وی در پاسخ به اینکه وزارت بهداشت مدعی است که با اجرای طرح تحول نظام سلامت، پرداخت از جیب مردم کاهش پیدا کرده است آیا واقعا چنین است؛گفت:« ما کار کارشناسی کرده ایم و کتاب ارزش های نسبی خدمات و تعرفه های اعلامی از سوی وزارت بهداشت را مقایسه کردیم و پرداخت از جیب مردم کاهش نیافته است».


شریفی مقدم با بیان اینکه در بازنگری تعرفه ها فقط گروه خاصی دیده شده و بقیه جامعه پزشکی که در یک تیم درمانی هستند دیده نشده اند؛افزود:« دوستان در بحث ارقامی که به مردم می دهند عوام فریبی می کنند و با بمباران تبلیغاتی به مردم القا می کنند که پرداخت از جیب شما کاهش پیدا کرده است اما مردم به مرور زمان متوجه واقعیت خواهند شد و هرچه از زمان اجرایی شدن این طرح بگذرد زوایایی از این طرح که کارشناسی نیست رضایت مردم را به مرور زمان نسبت به قبل کم می کند و زمانی که اثر این تبلیغات کم شود واقعیت ها برملا می شود و مشخص می شود این طرح چه بلایی بر سر مردم خواهد آورد».


وی گفت:«جامعه پرستاری انتظار داشت زمانی که طرح تحول سلامت را ابلاغ می کنند قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری نیز اجرایی شود.این قانون، قانونی مترقی است که در 6 تیرماه سال 86 با رای قاطع نمایندگان مجلس تصویب شد و مراحل کارشناسی آن انجام شد و در دولت قبل در کمیسیون اجتماعی مطرح شد و نهایتا قرار براین شد که 10 درصد از سرانه سلامت را به اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری اختصاص دهند که عمر دولت دهم تمام شد.در دولت جدید در پاسخ به پیگیری پرستاران گفته شد تازه روی کار آمده ایم صبر کنید که پرستاران 6 ماه صبر کردند بعد از این مدت رییس کل نظام پرستاری به عنوان معاون وزیر بهداشت منصوب شد تا مشکلات پرستاری را مستقیما در شورای معاونین با خود وزیر مطرح کند اما اتفاق خاصی نیفتاد».

وی افزود:« شخص وزیر بهداشت 4 ماه پیش در جلسه شورای نظام پرستاری قولی داد برای تعرفه گذاری پایلوت این کار اما انجام نشد. در مرحله سوم از طرح تحول بازنگری تعرفه های پزشکی را ابلاغ کردند در این مرحله علیرغم اینکه بیش از 100 خدمت پرستاری در آن کتاب ارزش های نسبی است اما برای پرستاران دیده نشد.اینکه وزیر بهداشت گفته اند قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری را در دو بیمارستان به صورت پایلوت اجرا می کنیم صلا معنایی ندارد و فکر می کنیم می خواهند از این بحران عبور کنند».


وی با بیان اینکه فکر می کنیم اعتراضات جامعه پرستاری در سراسر کشور گسترده است و حتی از نظام پرستاری عبور کرده است؛ خاطرنشان کرد:«جامعه پرستاری پیگیری می کنند و خواستار اجرای جامع و کامل و بدون قید و شرط قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری و کاهش اختلاف در پرداخت ها تا سه برابر هستند چون این طرح تحول را از ترکیه الگوبرداری کرده اند .»


شریفی مقدم ادامه داد:« در ترکیه پرداخت های بین پایین ترین گروه با بالاترین گروه سه برابر بیشتر نیست در حالی که در ایران اختلاف در پرداخت ها در نظام سلامت بین یک پزشک وهیات علمی با یک پرستار تا 300 برابر است گفته شده این آمارها فریبنده است اما ما ثابت می کنیم این مسئله را چون در این طرح کارانه 65 درصد درآمدها را به پزشکان هیات علمی و5 درصد را به پزشکان دانشگاه اختصاص داده اند و 20 درصد آن را به بقیه گروه جامعه پزشکی اختصاص داده اند بنابراین در این طرح کارانه طوری طراحی شده است که پرداخت ها را 200 برابر کرده است به عنوان مثال پزشک هیات علمی که در گذشته 30 میلیون می گرفته است اکنون دریافتی اش به 60 میلیون تومان رسیده است در مورد پرستاران گفتیم ما می خواهیم کارانه پرستاران را دو برابر کنید یعنی پرستاری که 200 هزارتومان می گیرد می شود 400 هزارتومان».


وی با بیان اینکه دیگر دوره اینکه عده ای بخواهند با قدرت و لابی ها و ابزارهایی که در دست دارند دیگر گروه ها را استثمار کنند؛ گذشته است،گفت:«جامعه پرستاری اکنون بیدار شده است تا حصول نتیجه قطعی تعرفه گذاری موضوع را پیگیر است. توصیه ما به دولت و مجلس این است که باید ساختار وزارت بهداشت دگرگون شود چرا که تا زمانی که این گروه پزشکی همه چیز را از جمله ریاست بخش و بیمارستان و دانشگاه و وزارتخانه و ... را در دست دارند وضع بهتر از این نمی شود و بیشترین خسارت را مردم می بینند».


وی در پایان با اظهار تاسف از مهاجرت پرستاران به دیگر کشورها اشاره کرد و گفت:«سیاست هایشان باعث شده که سال گذشته مهاجرت هزار نفر از پرستاران را به خارج از کشور از ترکیه تا حوزه خلیج فارس و امریکا و اروپا داشته باشیم. اگر هم مهاجرت نکنند خانه نشین شده اند، ترک شغل کرده و یا تغییر شغل داده اند و نهایتا می بینیم وزارت بهداشت در آزمون استخدامی که 16 هزار نفر نیرو می خواسته اما هزار نفر بیشتر شرکت نکرده اند این علامت خوبی نیست ما پرستار کم نداریم بلکه جذابیت این شغل کم شده است».


لازم به ذکر است روز گذشته ۲۵۰ خدمت پرستاری دارای تعرفه شدند که البته وزیر بهداشت اعلام کرد پرداخت ها منوط به عملکرد پرستاران و رفتار آنان با بیماران خواهد بود.

خلاصه افزایش تعرفه ها

قیمیت قبل قیمیت جدید درصد افزایش تعرفه

سیستکتومی تخمدان 880000 ریال 2640000 ریال 300 ٪

بیهوشی 600000 ریال 1400000 ریال 233 ٪

هیستر کتومی توتال 1496000 ریال 5280000 ریال 352 ٪

بیهوشی 700000 ریال 1584000 ریال 226 ٪

سزارین 1408000 ریال 3520000 ریال 250 ٪

بیهوشی 650000 ریال 1584000 ریال 243 ٪

تیروئیدکتومی توتال 2288000 ریال 6688000 ریال 292 ٪

بادیسکسیون گردنی 700000 ریال 1672000 ریال 238 ٪

کرانیکتومی جهت تخلیه هماتومی داخل مغز 3344000 ریال 8800000 ریال 263 ٪

بیهوشی 1150000 ریال 2728000 ریال 237 ٪

کوله سیستکومی با اسفنکر تومی 1760000 ریال 5280000 ریال 272 ٪

بیهوشی 650000 ریال 1760000 ریال 270 ٪

تراکتوستومی 557600 ریال 1408000 ریال 307 ٪

بیهوشی 600000 ریال 1408000 ریال 231 ٪

درناژ آبسه کلیه یا دور کلیه 1188000 ریال 4312000 ریال 363 ٪

بیهوشی 750000 ریال 1496000 ریال 199 ٪

انسزیون ودرناژ کیست پیلو نیدال 88000 ریال 356000 ریال 400 ٪

بیهوشی 350000 ریال 792000 ریال 226 ٪

خلاصه افزای تعرفه ها :

اعمال جراحی 311 ٪

بیهوشی 233 ٪

ویزیت و مشاوره 228 ٪

اندوسکوپی 333٪

نوار مغز 307 ٪

EKG 73 ٪

اکو 61 ٪

سونوگرافی 48 ٪

رادیووژی 44 ٪

آزمایشات 31 ٪

سی تی اسکن 20 ٪

تست ورزشی 7 ٪


نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
red paper
سلام
ببینید تمام این حرفها عوام فریبی هستش،میان حرف میزنن و میرین ،علی میمونه وحوضش.
وقتی بین خودمون تو یک سازمان وحدت نباشه میشه اینکه میبینیم.
بطور مثال آیا کادر رسمی،پیمانی و قراردادی با هم فرقی دارن؟
در عمل بیشتر از ازشون کار کشیده میشه وقتی پای پرداخت که میشه فرق وتبعیض قائل میشن.
ماه گذشته یک آیتمی به فیش حقوقی اضاف شد بنام فوقالعاده شغلی با نهایت تاسف بازم شامل حال نیروهای قراردادی نشد و باز هم فرق گذاشته شد.
من کاملا با اظهارات جناب شریفی مقدم موافقم به نظر من بهتر مسئولین یکم چشم و گوششونو باز کنن با این وضعیتی که داره پیش میره نه تنها وضعیت سلامت بهتر نمیشه بلکه آسیب ناشی از این بی برنامگی ها و اجرای برنامه های یی پایه و غیر حرفه هی شامل حال مردم میشه بهتره که مسئولین محترم از خواب بیدار شن
پرستار
وزارت بهداشت ومعاون پرستاری بعوام فریبی تا کی ؟
آیا با این همه بودجه اختصاصی به وزارت بهداشت کیفیت درمان تغییر کرد؟
جز شلوغی بیمارستانهای دولتی ولی انگیزگی پرسنل درمانی وترک خدمت پرستاران تننها تحولی داشت .
مژگان
با سلام صددرصد با صحبت های جناب شریفی مقدم موافق هستم ! ایکاش وزارت بهداشت دست از شعار دادن بر میداشت و به اصل قضیه میپرداخت .باعث تاسف است که در سیستم درمان حقایقی کتمان میشوند که منجر به ایجاد مخاطره در زندگی انسانها میشود . من به عنوان یک پرستار این مطلب را میگویم ٰکیفیت کار من که بسیار به شغلم علاقمند هستم ٰبسیار پایین امده و علت ان فقط و فقط سوئ مدیریت است !چرا که کسی به دنبال حل مشکل نیست ومتاسفانه مسئولین محترم با ساختن ظاهری اراسته بر سیستم درمان و دادن شعارهای زیبا سعی میکنند کمبودها را بپوشانند ! باید به مسئ.لین بگویم اگر میخواهید کیفیت درمان را ارتقا ببخشید در اولین قدم نیروی پرستاری استخدام کنید و کاری کنید که پرستاران در این سیستم بمانند ولی با وضعیت موجود دائما نیروهای پرستاری در حال ریزش هستند ٰچون این شغل جز فرسودگی شدید روحی و جسمی و عذاب وجدان ناشی از عدم اجرای درست کارها نتیجه ای ندارد و علت همه این مشکلات کمبود شدید نیرو به علت عدم جذابیت این شغل است .ما پرستاران دل پر دردی داریم و ایکاش مسئولین محترم به واقع به فکر حل مشکلات سیستم درمان باشند و چشمشان را به روی واقعیت باز کنند !
1.50791s, 22q