دود قلیان باعث سرطان خون می‌شود

۱۳۹۳/۰۹/۱۰ - ۱۷:۳۶ - کد خبر: 129599

سلامت نیوز: مطالعات محققان دانشگاه ایالتی سن‌دیگو در کالیفرنیای آمریکا نشان می‌دهد که احتمال بروز سرطان خون در افرادی که قلیان می‌کشند یا در معرض دود قلیان قرار دارند، بیشتر است.

به‌گزارش بهار نیوز به نقل از رویترز، دود قلیان باعث می‌شود که جذب بنزن در بدن بهتر و سریع‌تر صورت گیرد. بنزن مایعی بی‌رنگ است که در اغلب ترکیبات شیمیایی از قبیل مواد شوینده، خوشبو کننده، صنایع پلاستیک و آفت‌کش وجود دارد و تماس آن با بدن باعث بروز لوکمی (شایع‌ترین نوع سرطان خون) می‌شود. تحقیقات نشان می‌دهد که جذب ترکیبات بنزن در افرادی که قلیان می‌کشند یا در معرض دود قلیان قرار دارند، بیشتر است. سازمان بهداشت جهانی (WHO) و برنامه ملی سم‌شناسی ایالات متحده، بنزن را در گروه یک مواد سرطان‌زا طبقه‌بندی کرده‌اند.

محبوب‌ترین نوع توتون و تنباکوی استفاده شده در قلیان، نوع میوه‌ای و طعم‌دار آن است که هزاران برابر سمی‌تر از توتون عادی است. تحقیقات‌ سال ٢٠١٣ میلادی در آمریکا نشان می‌دهد که حدود ٦/ ٢٦ درصد پسران و ٢/٢٣ ‌درصد دختران دانشجو قلیان می‌کشند که این آمار جامعه بهداشت آمریکا را نگران کرده است. در این گزارش آمده است که قلیان نه‌تنها باعث بروز سرطان خون، ریه و بیماری‌های قلبی و آسم می‌شود؛ بلکه مهم‌ترین عامل سرطان دهان است. در این تحقیقات آمده است که قلیان بیشتر در جمع دوستان و جایی شبیه به سالن اجتماعات عمومی (این مکان در فرهنگ ما سفره خانه سنتی نامیده می‌شود) استفاده می‌شود و همین امر باعث می‌شود که بسیار مضرتر از سیگار باشد. نمونه ادرار داوطلبان شرکت کننده در این آزمایش نشان می‌دهد که میزان مواد سمی جذب شده در افرادی که قلیان می‌کشند، چند برابر افراد سیگاری است. ذغالی که برای گرم کردن توتون و تنباکوی قلیان استفاده می‌شود، باعث تولید گازهای گلخانه‌ای شده که تمام افراد حاضر در محیط مجبور به استشمام آن هستند. متاسفانه برخی افراد قلیان را جایگزین سالمی برای سیگار می‌پندارند که باور کاملا غلطی است.

دانستنی‌های تکان دهنده در مورد قلیان
- هند و ایران اولین و قدیمی‌ترین کشورهای استفاده‌کننده از قلیان هستند.
- امروزه قلیان در سراسر جهان به‌ویژه انگلیس، آمریکا، فرانسه، روسیه و خاورمیانه محبوبیت فراوانی دارد.
- در برخی از کشورها قلیان الکتریکی هم ساخته شده است که با باتری کار می‌کند.
- قلیان یکی از مهم‌ترین دلایل ابتلا به سرطان‌های مثانه و معده است.
- استفاده از قلیان یا تماس با دود آن در زنان باردار، باعث تولد نوزاد نارس می‌شود.
- قلیان یکی از مهم‌ترین راه‌های انتقال عفونت از طریق دهان است و استفاده از سرپوش‌های پلاستیکی یکبار مصرف نیز تاثیری در کاهش عفونت ندارد.
- استفاده از تنباکوی‌های میوه‌ای و طعم‌دار باعث تحریک بزاق و بروز سرطان دهان می‌شوند.
- استفاده از قلیان به اندازه سیگار اعتیادآور است.
- قلیان قدرت باروری را کاهش می‌دهد.
براساس گزارش سازمان بهداشت جهانی، دخانیات علت اصلی مرگ‌ومیر بیش از ٦‌میلیون نفر در‌ سال در جهان است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.25452s, 19q