جای بیماران کلیوی در طرح تحول سلامت کجاست؟

۱۳۹۳/۰۹/۱۱ - ۱۲:۱۲ - کد خبر: 129673
جای بیماران کلیوی در طرح تحول سلامت کجاست؟

سلامت نیوز: رییس هیات مدیره انجمن حمایت از بیماران کلیوی ضمن تشریح مشکلات این بیماران، توجه طرح تحول نظام سلامت به مباحث دارو و درمان آنها را خواستار شد.

مصطفی قاسمی در گفت‌وگو با ایسنا ضمن اشاره به پوشش‌های بیمه‌ای بیماران کلیوی، گفت: بیماران کلیوی تحت پوشش بیمه هستند؛ به این معنی که هزینه‌های اولیه این بیماران مانند هزینه دیالیز را بیمه می‌پردازد. البته هنوز برای موارد اورژانسی تمهیدی در نظر گرفته نشده و اگر موارد اورژانسی بوجود آید، بیمار باید مقداری از هزینه بپردازد.

وی ادامه داد: در بحث دارو نیز تا ماه گذشته بیمار باید برای تهیه داروی مورد نیاز خود هزینه پرداخت می‌کرد اما، اخیرا تعدادی از داروها تحت پوشش بیمه قرار گرفته است و بصورت رایگان به بیماران داده می‌شود. البته هنوز هم برخی داروهای بیماران کلیوی تحت پوشش بیمه نیستند.

قاسمی با بیان اینکه باید به این نکته توجه کرد که بیماران کلیوی فقط مشکل کلیه نداشته بلکه مشکل قلب، کبد و... نیز دارند و با اشاره به اجرای طرح تحول سلامت در مورد بیماران خاص اظهار کرد: مثلا بسیاری از بیماران کلیوی باید داروهای کبدی دریافت کنند که هزینه‌های زیادی را بر آنها تحمیل می‌کند. قرار بر این است که طرح تحول سلامت در رابطه با بیماران خاص اجرا شود که البته هنوز اجرایی نشده است.

وی در مورد طرح تجمیع یارانه حمایتی بیماران کلیوی که اخیرا از سوی سازمان غذا و دارو اعلام شده، ادامه داد: هنوز موضوع خاصی را به ما اعلام نکرده‌اند. انجمن درخواست کرده بود تا بودجه‌ای برای حمایت از بیماران کلیوی نیازمند در نظر گرفته شود. سازمان غذا و دارو برای تامین این هزینه اعلام آمادگی کرده و البته اعلام کرده که باید با وزارت بهداشت و معاونت درمان نیز هماهنگ شوند. این در حالیست که با وجود اعلام و اجرای طرح تحول سلامت در سایر بیماری‌ها این طرح هنوز در مورد بیماران خاص اجرایی نشده است. البته مسوولان در حال تدوین برنامه‌های مرتبط با این موضوع هستند و تا زمانیکه اعلام نشود، نمی‌توانیم پیش بینی کنیم که چه خواهد شد. مسلم آن است که خوشبختانه از ماه گذشته تعدادی از داروهای بیماران کلیوی رایگان شده و آرامشی را برای آنها به ارمغان آورده است.

قاسمی با تاکید بر اینکه بیماران کلیوی به درمان مناسب نیاز دارند، افزود: این درمان مناسب می‌تواند دارو، وجود دستگاه‌ها و مراکز استاندارد دیالیز مناسب باشد. زمانی در تهران با کمبود دستگاه دیالیز مواجه بودیم که خوشبختانه در حال حاضر با ورود بخش‌های خیریه، در تهران مشکل دیالیز نداریم. اما ممکن است مشکل رفت و آمد بیماران را داشته باشیم؛ در شهرستان‌ها این مشکل به صورت عمده وجود دارد. به این صورت که مثلا یک بیمار باید مسافت صد کیلومتر را برای رسیدن به مرکزی درمانی که مجهز به دستگاه دیالیز باشد، طی کند. این مشکلات به دلیل عدم ورود دستگاه‌های دیالیز به کشور در سا‌ل‌های اخیر رخ داده است. البته قول‌هایی مبنی بر ورود دستگاه‌ها داده شده و در حال حاضر در حال کار روی این قضیه هستند و به نظر می‌رسد چشم انداز خوبی داشته باشیم.

رییس هیات مدیره انجمن حمایت از بیماران کلیوی در ادامه به بیان مشکلات بیماران کلیوی پرداخت و گفت: بیماران کلیوی به دو دسته یعنی بیماران دیالیزی و بیماران پیوندی تقسیم می‌شوند. در گذشته عمده‌ترین مشکل هر دو دسته این بیماران، دارو بود. بیمار پیوندی تا ماه گذشته باید به صورت ماهیانه 200 تا 300 تومان برای دارو هزینه می‌کرد که خوشبختانه از سال گذشته این داروها رایگان شده و امیدواریم که این روند ادامه داشته باشد زیرا چند ماه گذشته نیز داروها رایگان شد اما بعد از یک ماه دوباره همه هزینه‌ها به بیمار بازگشت.

وی افزود: زمانی که برای یافتن علت این کار به بیمه‌ها مراجعه کردیم، اعلام کردند پولی که قرار بوده برای این کار به بیمه‌ها پرداخت شود، محقق نشده است. امیدواریم این بار این اتفاق تکرار نشود. مساله دیگر این است که داروهایی که در بازار موجود است باید استاندارد باشند. در سال گذشته به شدت با کمبود دارو مواجه بودیم به صورتی که داروها را به صورت دانه‌ای تهیه کرده و در اختیار بیماران قرار می‌دادیم یا اینکه از شهرستان‌ها دارو تهیه کرده و به تهران می‌آوردیم اما خوشبختانه در حال حاضر همه داروها با همه برندها وجود دارد ولی قیمت برخی از آنها بالاست.

وی در همین مورد ادامه داد: کاری که بیمه‌ها انجام دادند این است که از بین داروها، ارزان‌ترین دارویی را که در بازار وجود دارد تحت پوشش قرار داده و اگر کسی دارویی از یک برند دیگر خواست باید ما به التفاوت آن را خودش بپردازد؛ این درحالیست که چنین امری درست نیست زیرا مناسب نبودن کیفیت داروها، مشخص نبودن کشور سازنده آنها و عدم انجام تحقیقات روی آن ممکن است معضلی بزرگ ایجاد کند. بنابراین ابتدا باید به استاندارد بودن داروها توجه کرد. در مورد دستگاه‌ها نیز درست است که در حال حاضر دیالیز در کشور انجام می‌شود اما دستگاه‌هایی که در کشور داریم با دستگاه‌های کشورهای پیشرفته بسیار متفاوت است و دستگاه‌های ما حداقل استاندارد را دارد. البته راضی هستیم زیرا در گذشته اصلا این دستگاه وجود نداشت.

قاسمی همچنین گفت: بیمار دیالیزی باید 12 تا 15 ساعت در هفته دیالیز شود؛ یعنی هر هفته سه مرتبه بین 4 تا 5 ساعت. البته در برخی نقاط کشور به دلیل کمبود تعداد دستگاه بیمار را دو مرتبه در هفته دیالیز می‌کنند و گاهی این کار حتی یکبار در هفته صورت می‌گیرد. این موضوع گاهی باعث از بین رفتن بیمار شده است. هرچند در حال حاضر وضعیت بهتر شده اما هنوز هم دستگاه کم داریم. البته قولی که وزارت بهداشت و وزارت رفاه دادند این است که تا حد امکان، داروها را تحت پوشش قرار دهند وتعداد دستگاه برای دسترسی بیماران را افزایش دهند.

وی با بیان اینکه بیماران پیوندی نیز تحت پوشش بیمه هستند، اظهار کرد: افرادی که به بخش خصوصی مراجعه می‌کردند باید خودشان هزینه می‌کردند، اما در بخش دولتی هیچگونه هزینه‌ای نداشتند. البته در حال حاضر بخش خصوصی پیوند کلیه انجام نمی‌دهد و پیوند کلیه تنها در بیمارستان‌های دولتی صورت می‌گیرد و قاعدتا برای پیوند کلیه بیمار پولی پرداخت نمی‌کند. اما ممکن است گاهی بدن بیمار بعد از پیوند، کلیه را پس بزند و لازم باشد که بیمار بعد از پیوند داروهای گران قیمت را تهیه و مصرف کند که هنوز برخی از این داروها تحت پوشش نیست و امیدواریم که این داروها نیز تحت پوشش بیمه قرار گیرند تا بیمار توان تهیه آن را داشته باشد. البته به طور کلی وضعیت نسبت به سال‌های قبل بهتر است اما ایده آل نیست.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.40863s, 18q