آيا قرار است همان سياست‌هاي ٨ ساله دولت نهم و دهم دوباره تكرار شود؟

جاده ابر تحت فشار نامه151 نماینده مجلس ساخته خواهد شد؟

۱۳۹۳/۰۹/۱۱ - ۱۴:۰۱ - کد خبر: 129696
جاده ابر تحت فشار نامه151 نماینده مجلس ساخته خواهد شد؟

سلامت نیوز:به نظر مي‌رسد كاروان تدبير و اميد در سفر به استان گلستان با يك آزمون به مراتب جدي در حوزه محيط زيست مواجه هستند و بايد تكليف خود را با اصل پنجاهم قانون اساسي روشن كنند. آيا قرار است همان سياست‌هاي ٨ سال دولت نهم و دهم دوباره تكرار شود و تنها برچسب اصل پنجاهم را بر خود داشته باشد؟ و آيا قرار است حسن روحاني تمام تعهدات محيط زيستي خود را فراموش كند و معصومه ابتكار را در اين راه تنها بگذارد؟!

به گزارش سلامت نیوز، روزنامه اعتماد در گزارشی نوشت: هنوز جاي پاي مشاور معاون راهبردي رييس‌جمهور در استان گلستان براي بازديد از واريانت شمالي پارك ملي گلستان خشك نشده و يك هفته از اين سفر و قول ايشان درباره جابه‌جايي جاده به خارج از پارك نگذشته، خبرها حكايت از اجرايي نشدن اين طرح دارند. اين درحالي است كه گلستان اين روزها ميزبان حسن روحاني و كاروان تدبير و اميد است و دوستداران محيط زيست درباره دستاوردهاي سبز اين سفر حساب زيادي باز كرده‌اند.

همچنين ديگر مطالبات محيط زيستي اين سفر نيز از جمله روشن شدن تكليف طرح گردشگري آشوراده و برخورد با ساخت جاده بدون ارزيابي ابر نيز همچنان در هاله‌يي از ابهام به سر مي‌برد. به نظر مي‌رسد كاروان تدبير و اميد در سفر به استان گلستان با يك آزمون به مراتب جدي در حوزه محيط زيست مواجه هستند و بايد تكليف خود را با اصل پنجاهم قانون اساسي روشن كنند.

فعالان محيط زيستي كشور و گلستان مي‌خواهند بدانند كه آيا طبق وعده‌هاي داده شده، مطالبات چندين ساله‌شان در سفر رييس‌جمهور به گلستان به سرانجام مي‌رسد؟ آيا واريانت شمالي جاده پارك ملي گلستان در دستور كار دولت قرار خواهد گرفت؟ و آشوراده فقط به عنوان مكاني براي اجراي طرح‌هاي گردشگري سبك، مجوز خواهد گرفت؟ و آيا جاده ابر كه نه ارزيابي زيست محيطي دارد و نه توجيه منطقي و سازمان با ساخت آن مخالف است تحت فشار نامه ١٥١ نماينده مجلس ساخته خواهد شد؟ اينها بخشي از مهم‌ترين پرسش‌ها و مطالباتي است كه از زمان روي كار آمدن دولت تدبير و اميد و رفتن معصومه ابتكار به ساختمان سبز پرديسان، هم از سوي فعالان محيط زيستي و هم توسط سازمان و مديرانش در گلستان پيگيري شده است.

فعالان محيط زيست استان گلستان مي‌خواهند بدانند كه دولت تدبير و اميد چه تدبيري براي اين سه مطالبه جدي دارد. اما خبرها حكايتگر آنند كه ساخت واريانت شمالي پارك ملي گلستان كه مصوبه دو دولت را براي اجرا دارد با تمام تلاش‌هاي معصومه ابتكار و مديران استان گلستان، در دستور كار دولت قرار نگرفته است. اين درحالي است كه آخرين خبرها تا هفته گذشته حكايت از اجرايي شدن اين مصوبه داشته است و حالا گفته شده به علت كمبود بودجه اين طرح در دستور كار قرار نمي‌گيرد.

اينها در حالي اتفاق مي‌افتد كه طرح ارزيابي محيط زيستي براي اين گزينه تهيه و به تاييد كميته ارزيابي سازمان حفاظت محيط زيست رسيده و همچنين هفته گذشته معاون راهبردي رييس‌جمهور در سفر به گلستان و بازديد از واريانت شمالي، ضمن تاييد مسائل مطرح شده، احداث اين گزينه را از طريق رسانه‌ها به مردم داده است. سعيد نمكي، درباره اهداف بازديد از جاده پارك ملي گلستان و واريانت شمالي اين جاده گفته بود: با توجه به اهميت پارك ملي گلستان به عنوان يكي از ذخيره‌هاي زيستكره براي كل جهان و با عنايت به اتفاقاتي كه اخيرا در پارك ملي گلستان افتاده از جمله آتش‌سوزي‌ها، دست‌اندازي‌ها و دسترسي‌هاي دروني جاده پارك، باعث شد سازمان حفاظت محيط زيست و وزارت راه تصميم بگيرند تا راه دسترسي جديدي خارج از پارك براي تردد فراهم بشود. از سوي ديگر بر اساس طرح گردشگري آشوراده كه توسط كارشناسان محيط زيست تهيه شده و رايزني‌هاي لازم با ميراث فرهنگي كشور نيز انجام شده است احداث هرگونه سازه غيرسبك از جمله هتل و مهمانسرا و پارك بازي و... را در آشوراده كه منطقه حفاظت شده محيط زيست است ممنوع اعلام كرده است.

با اين همه برخي خبرها حكايت از اين دارد كه خارج از تلاش‌هاي معصومه ابتكار و مديرانش دست‌هايي در كارهستند تا طرحي كاملا خلاف موازين توسعه پايدار را در شبه جزيره آشوراده اجرا كنند. به نظر مي‌رسد كاروان تدبير و اميد در سفر به استان گلستان با يك آزمون به مراتب جدي در حوزه محيط زيست مواجه هستند و بايد تكليف خود را با اصل پنجاهم قانون اساسي روشن كنند. آيا قرار است همان سياست‌هاي ٨ سال دولت نهم و دهم دوباره تكرار شود و تنها برچسب اصل پنجاهم را بر خود داشته باشد؟ و آيا قرار است حسن روحاني تمام تعهدات محيط زيستي خود را فراموش كند و معصومه ابتكار را در اين راه تنها بگذارد؟!

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
الهه موسوی
لطفا منبع بزنید. مطلب مال اعتماده عزیزان
سلام.در پاراگراف اول خبر نام روزنامه اعتماد آورده شده است.
5.39108s, 20q