مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران اعلام کرد

تشریح برنامه مدیریت مصرف خون در بیمارستان‌ها/ خون رایگان به صرفه نیست

۱۳۹۳/۰۹/۱۱ - ۱۵:۳۷ - کد خبر: 129717

سلامت نیوز: مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران گفت: خون به میزان بالایی در بیمارستانها مصرف می‌شود به همین دلیل به دنبال تدوین برنامه‌ای هستیم تا مدیریت بر مصرف خون داشته باشیم.

علی‌اکبر پورفتح‌الله در گفت‌وگو با فارس، در رابطه با مدیریت مصرف خون گفت: مدیریت خون بیمار به معنی مجموعه فعالیت‌هایی است که منجر به کاهش مصرف خون و فرآورده‌های خونی می‌شود که بخشی از آن به مدیریت کم‌خونی در بیماران برمی‌گردد.

وی ادامه داد: اگر پزشکان یاد بگیرند بیماری که دچار کم‌خونی است برای جراحی انتخابی به اتاق عمل نبرند و قبل از جراحی کم‌خونی بیمار را برطرف کنند تا حدی بر مصرف خون مدیریت خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه هم اکنون ضعف مدیریت مصرف خون در بیمارستان‌ها وجود دارد افزود: بسیار ساده با مصرف آهن، اسید فولیک و ویتامین B12 می‌توان کم‌خونی بیمار را قبل از جراحی عمل کرد اگر به جامعه پزشکی یاد بدهیم که بیمار را با کم‌خونی نوع 10 وارد اتاق عمل نکنند و با هموگلوبین طبیعی جراحی کنند مصرف خون کاهش می‌یابد.

مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران با تأکید بر وجود دستورالعمل برای مدیریت مصرف خون در بیمارستان‌ها گفت: البته بخش عمده‌ای از این مدیریت آموزشی است و باید به گیرندگان و اهداکنندگان خون آموزش و آگاهی بدهیم.

پورفتح‌الله تصریح کرد: بخش دوم مدیریت خون بیمار، تنظیم انتقال خون است اگر کاری کنیم که بیمار کمتر دچار خونریزی شود مصرف خون کاهش پیدا می‌کند که تنظیم انعقاد خون برنامه ساده‌ای دارد داروهایی که بیماران مصرف می‌کنند و روی چرخه انعقاد خون اثر می‌گذارد را می‌توان قبل از انجام اعمال جراحی قطع کرد.

وی تصریح کرد: ساده‌ترین پدیده این است که فرد بیماری که داروی آسپرین مصرف می‌کند 24 ساعت قبل از جراحی آن را قطع کند چرا که پلاکت‌های خون در غیر این صورت توان تجمع ندارند، نمی‌توانند جلوی لخته شدن خون را بگیرند و در نتیجه خونریزی اتفاق می‌افتد و حجم بالایی از خون مصرف می‌شود.

مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران ادامه داد: برای مدیریت مصرف خون بخشی نیز به روش‌های جراحی برمی‌گردد ما اگر به جای انجام جراحی‌های تهاجمی از روش‌های کمتر تهاجمی استفاده کنیم و بتوانیم از خون خود بیمار برای بیمار استفاده کنیم در این صورت با مصرف خون خودی، مصرف خون کاهش می‌یابد.

وی افزود: به این صورت که قبل از جراحی، خون بیمار گرفته شود و برای فرد استفاده شود متأسفانه مصرف خون خودی در کشور ما صفر است و کسی آن را انجام نمی‌دهد.

پورفتح الله گفت: وقتی خون رایگان به بیمارستان‌ها داده می‌شود بیمارستان‌ها احساس می‌کنند که می‌توانند به راحتی هر میزان را که می‌خواهند مصرف کنند.به همین دلیل است که موضوع اقتصاد خون را مطرح کرده‌ام چون خون رایگان صرف نمی‌کند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.73476s, 18q