آرتروز، پوکي استخوان و رماتيسم بيماري هاي شايع زنان ايراني

۱۳۸۷/۰۷/۲۴ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 12972
 آرتروز، پوکي استخوان و رماتيسم بيماري هاي شايع زنان ايراني
دکتر محمد مهدي امام در گفت وگو با ايرنا با بيان اينکه پوکي استخوان در خانم ها بسيار شايع تر از مردان است گفت: اين بيماري بدون علامت است و در مرحله پيشرفته علايم آن بروز مي کند.
امام گفت: هنگامي که پوکي استخوان معمولا به 25 تا 30 در صد پيشرفت رسيد ، بر اثر يک شکستگي کوچک بروز مي کند و گاهي فرد متوجه شکستگي هم نمي شود . بدون علامت بودن 60 درصد شکستگي هاي ستون مهره از جمله آنها است و ممکن است بر اثر پوکي استخوان اتفاق بيافتد اما فرد متوجه نشود .
وي به افراد در معرض خطر پوکي استخوان گفت: زمينه ژنتيکي ، قوز پشتي ، بالاي 65 سال سن داشتن، رژيم غذايي نامناسب ، کمبود کلسيم ، کم تحرکي، استعمال دخانيات و الکل و همچنين استفاده طولاني مدت از برخي دارو ها از جمله داروهاي با ترکيبات کورتون از جمله عوامل مستعد کننده ابتلا به پوکي استخوان است .
اين عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي به اهميت ورزش در تراکم استخوان ها اشاره کرد وگفت: افرادي که غير فعالند و از تحرک کمي برخوردارند ، سلول هاي استخوان ساز آنها نيز غير فعال است بنابراين حداقل يک روز در ميان بايد 30دقيقه ورزش کرد.
امام گفت: زنان يائسه هر سال بين يک تا پنج درصد تراکم استخوان خود را از دست مي دهند که با فعاليت هايي از جمله ورزش و رژيم غذايي مناسب حاوي کلسيم کافي مي توانند از کاهش تراکم استخوان جلوگيري کنند.
اين رماتولوژيست به نوع ورزش نيز اشاره کرد و گفت: افراد بايد هنگام ورزش و انتخاب نوع فعاليت خود شرايط فيزيکي خود را هم در نظر بگيرند به عنوان مثال اگر مي خواهند ورزش ايروبيک را انجام دهند بايد از سالم بودن زانو ، کمر و شانه هاي خود مطمئن باشند.
وي بهترين ورزش را پياده روي در سطح صاف با قدم هاي کمي تند دانست و گفت: پياده روي در سطح صاف باعث مي شود تا فشار کمي روي مفاصل وارد شود .
امام همچنين به آرتروز از جمله بيماري هاي شايع زنان اشاره کرد و گفت: آرتروز در زنان بيشتر در ناحيه زانو و گاهي گردن اتفاق مي افتد که به تدريج در صورت بي توجهي افزايش يافته و باعث ناتواني آنان مي شود .
وي گفت: استفاده نادرست از اندام در حين کار کردن ، وزن سنگين ، چربي ها ي زياد در اطراف شکم و زانو از جمله علل بروز آرتروز در زنان محسوب مي شود .
دکتر امام در ادامه به بيماري هاي رماتيسمي نيز به عنوان يکي از بيماري هاي شايع در زنان اشاره کرد و اظهار داشت : از هر پنج زن مراجعه کننده به رماتولويست ، يک نفر به اين بيماري متبلا است .
امام در خصوص بيماري فيبروميالژي نيز گفت: مبتلايان به اين بيماري اغلب به درد و تورم در مفاصل مواجه هستند که اين درد در زمان صبح بيشتر بروز مي کند.
وي افزود: اين بيماري نيز که مشخصه آن علايمي از جمله دردهاي پراکنده ، خستگي و کوفتگي است به شدت در بين زنان شايع است که درد، با بروز سرما ، استرس و کار سنگين ، بيشتر شده و ساليان زيادي نيز ادامه دارد .
اين عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي با بيان اينکه فيبروميالژي ممکن است ساليان زيادي مدتي ادامه يابد، اظهارداشت: ورزشکاراني که ورزش را بنا به دلايلي ترک مي کنند يا افرادي که يک استرس ناگهاني به آنان وارد مي شود و يا دچار اختلال خواب هستند به فيبروميالژي مبتلا مي شوند.
با توجه به اهميت سلامت زنان در جامعه ، از سال گذشته ، روز 28 مهر در کشورمان به عنوان " روز ملي سلامت زنان " نامگذاري شده است .
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.13967s, 18q