رييس ايراني بخش جراحي مغز و اعصاب دانشگاه بن:

ديسكهاي كمر و گردن در ايران 100 درصد درمان مي‌شوند

۱۳۸۷/۰۷/۲۵ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 12976
ديسكهاي كمر و گردن در ايران 100 درصد درمان مي‌شوند
به گزارش ايسنا، پروفسور محمد نبي نعمتي، رييس بخش جراحي مغز و اعصاب و ستون فقرات دانشگاه دولتي شهر بن آلمان با اعلام اين مطلب گفت: در حال حاضر شايع‌ترين بيماري استهلاكي و مزمن در ميان مردم دنيا مربوط به ستون فقرات است به همين خاطر80 درصد عمل‌هاي جراحان مغز و اعصاب دنيا مربوط به جراحي ستون فقرات است.

عضو هيات علمي دانشگاه‌هاي «هانوفر» و «بن» آلمان افزود: در حال حاضر با توجه به پيشرفتهاي علمي و تجهيزاتي چشمگير در ايران، كشور ما از پيشگامان درمان بيماريهاي ستون فقرات و مغز و اعصاب در دنياست. اين در حالي است كه هزينه اين نوع عمل‌هاي جراحي سنگين در ايران 50 درصد ارزانتر از آمريكا و اروپاست.

عضو جامعه جراحان مغز و اعصاب اروپا در بازديد از كلينيك مددكاري اجتماعي نيايش با تاكيد براين كه امروزه در صورت استفاده از ديسكهاي مصنوعي كمر و گردن، ‌انواع شكستگيها و ديسكها به صورت 100 درصد در ايران قابل درمان است، خاطرنشان كرد: خوشبختانه با پيگيريهاي مسوولان وزارت بهداشت و درمان، در حال حاضر انواع ديسكهاي باكيفيت و استاندارد، با حداقل هزينه‌ها وارد كشور مي‌شود. به همين علت نيز عوارض ناشي از عمل‌هاي جراحي سنگين ستون فقرات و انواع ديسكها در كشور به حداقل‌هاي ممكن رسيده است.

استاد دانشگاه «هانوفر» آلمان تصريح كرد: يكي از مهمترين عللي كه اغلب مردم از جراحي‌هاي ديسك كمر و گردن شكايت دارند به استفاده از روشهاي قديمي جراحي برمي‌گردد. حال آن كه اگر پس از تخليه ناقص يا كامل ديسك آسيب ديده، ديسك مصنوعي كار گذاشته نشود به طور قطع بيمار در آينده با مشكلات اساسي و عود ديسك روبرو مي‌شود.

دكتر نعمتي درباره روش جراحي ديسك از طريق آندوسكوپي نيز گفت: اين روش براي تعدادي از بيماران كه داراي ديسك‌هاي حاد يا نرم هستند مورد استفاده قرار مي گيرد. بنابراين اين روش براي 95 درصد بيماران مبتلا به آسيب‌هاي جدي ستون فقرات قابليت استفاده ندارد.

به گفته وي، در حال حاضر همزمان با پيشرفت‌هاي علمي صورت گرفته در جهان نوعي ديسك از سلول‌هاي استخواني در آزمايشگاه توليد مي‌شود و بافت استخواني از طريق جراحي بسته وارد مهره آسيب ديده مي‌شود و پس از عمل با استخوان شكسته پيوند مي‌خورد.

دكتر نعمتي يادآور شد: در حال حاضر تعداد مراكز تشخيصي از جمله ام آر آي در ايران چند برابر كشورهاي اروپايي است و تصريح كرد: هزينه آن در ايران يك دهم اروپاست حال آن كه مدت زمان انتظار براي انجام تصويربرداري از طريق ام آرآي در اروپا حداقل 60 روز و در ايران تنها چند ساعت است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.34084s, 18q