درنوزدهمين كنگره سراسري سل عنوان شد:

بيشترين مبتلايان به سل دركشور مربوط به استان سيستان و بلوچستان است

۱۳۸۷/۰۷/۲۵ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 12977
بيشترين مبتلايان به سل دركشور مربوط به استان سيستان و بلوچستان است
به گزارش ايسنا، مهشيد ناصحي رييس اداره سل و جذام مركز مديريت بيماري‌يابي وزارت بهداشت نيز بيشترين مبتلايان به سل در كشور را مربوط به استان سيستان و بلوچستان عنوان كرد.

دكتر محمد واسعي، معاون تحقيقات و فن آوري وزير بهداشت هم، سل را يكي از اولويت‌هاي پژوهشي و درماني كشور عنوان و اعلام كرد: در حال حاضر بيست و يك مجله علمي از ايران در ISI نمايه شده است.

واسعي، رشد علم پزشكي كشور را طي 10 سال گذشته 10 برابر اعلام و تاكيد كرد: كيفيت و صحت مقالات نبايد فداي كميت آنها شود.

وي پيشنهاد كرد: با ايجاد كانون‌هاي خلق ايده و اتاق‌هاي فكر در دانشگاه‌ها و طراحي‌هاي پژوهشي توسط هيات‌هاي علمي و ارائه ايده‌هاي جديد و برتر، سرعت و كيفيت توليدات علمي افزايش يابد.

رحيم سروري زنجاني رئيس دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي و درماني استان زنجان نيز در اين كنگره، ميكروب سل را يك عامل مرموز خواند كه با گذشت 25، 30 سال از كشف ميكروب سل هنوز هم در رابطه با شناسايي كامل اين ميكروب در ابتداي راهيم.

سروري زنجاني، MDR-TB (عامل سل مقاوم به دارو) و همراهي عامل سل با HIV را از جمله عوامل مشكل آفرين در درمان مطلوب و سريع سل عنوان و اظهار كرد: با بهره گيري از اساتيد توانا و برنامه ريزي دقيق مي توان به اطلاعات و راهكارهاي ارزشمند و كلي در رابطه با سل دست يافت.

قوام نوذري استاندار زنجان هم طي سخناني بيماري سل را يك بيماري عفوني قديمي و شناخته شده دانست و اظهار كرد: از زمان‌هاي گذشته خصوصا به دليل ضعف بهداشت، انسان همواره با اين بيماري درگير بوده است.

وي در ادامه گفت: در سال‌هاي آينده استان زنجان در رابطه با مسائل بهداشت و سلامت حرفهاي زيادي جهت ارائه خواهد داشت.

عليرضا بيگلري دبير علمي كنگره سراسري سل هم در سخناني، تعداد مقالات ارائه شده به كنگره را 375 مقاله اعلام كرد و گفت: از اين تعداد 216 مقاله پذيرفته شده كه 51 مقاله در قالب سخنراني و165 مقاله به صورت پوستر ارائه گرديده است.

وي، ارائه آخرين دستاوردها و تجربيات علمي و پژوهشي در زمينه بيماري سل و همچنين همكاري‌هاي علمي بيشتر بين دانشگاهها را از اهداف اصلي كنگره سراسري سل دانست و اظهار كرد: مقالات ارائه شده اغلب پژوهشي بوده و شامل موضوعات مهم مي باشد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.4661s, 18q