روزجهاني غذا و چشمان كودكاني كه گرسنگي را فرياد مي‌زنند

۱۳۸۷/۰۷/۲۵ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 12978
روزجهاني غذا و چشمان كودكاني كه گرسنگي را فرياد مي‌زنند
دكتر ربابه شيخ الاسلام، رييس انجمن غذا و تغذيه حامي سلامت ايران به ايسنا، گفت: امسال روز جهاني غذا و شعار آن بسيار قابل تعمق است. جهان با تغييرات جوي روبرو شده است. طوفان‌هايي که قبلا شاهد آن نبوديم کشورها را درمي‌نوردد و خشكسالي مزارع سرسبز را تهديد مي‌کند. از طرف ديگر قيمت بالاي سوخت در جهان تاثير منفي بر حمل و نقل مواد غذايي داشته و قيمت غذا با روند بي‌سابقه‌اي در حال افزايش است. کم آبي، گرسنگي و قحطي، از جمله مشكلاتي است که امنيت غذايي جهان و بويژه مناطق محروم را تهديد مي‌کند.

وي در اين باره ادامه داد: البته انسان‌ها خود نيز در ايجاد اغتشاشات اين چنيني دخيل هستند. به اين ترتيب كه هنگام برگشت از پيک نيک چمن‌ها را لگد مال کرده، درخت‌ها را شکسته‌، سطح باغ را از پلاستيک و قوطي‌هاي خالي و آشغال به زباله‌داني تبديل مي‌كنند و آب تميز رودخانه‌ها را چنان آلوده‌ مي‌كنند که ماهي‌ها مرده و در سطح آب قرار مي‌گيرند.

دكتر شيخ‌الاسلام افزود: 12 سال پيش در اجلاس جهاني غذا که از 13 تا 17 نوامبر سال 1996 در رم برگزار شد، دولت‌هاي جهان تعهد کردند که به منظور دستيابي به امنيت غذايي پايدار، فقرو گرسنگي را ريشه‌کن کنند و ليست بلند بالايي را از سياست‌هايي که بايد به کار گيرند به امضا رساندند.

وي در اين باره ادامه داد: ريشه‌كني فقر به منظور دسترسي همه افراد به غذاي كافي، ادامه سياست‌هاي مبتني بر كشاورزي پايدار، هدايت سياست‌ها در جهت امنيت غذايي، كمك‌هاي اضطراري و پيشگيري از بحران، سرمايه‌گذاري در جهت توسعه روستاها و حصول توانمندي سياسي، اجتماعي و شرايط اقتصادي از جمله اهداف اين دولت‌ها بود.

وي گفت: همچنين در اين اجلاس مقرر شد که تعداد گرسنگان جهان تا سال 2015 به نصف برسد؛ يعني حداقل ساليانه 20 ميليون كاهش تعداد گرسنگان! اما امروز با گذشت سال‌ها، هنوز 840 ميليون انسان ازغذاي كافي محرومند كه 799 ميليون نفر از آنان در كشورهاي در حال توسعه يعني کشورهاي فقير زندگي مي‌كنند و هميشه جان نيمي از آنان در معرض خطر مرگ ناشي از گرسنگي است. ساليانه بيش از 7 ميليون كودك زير 5 سال يعني هر ساعت هزار کودک به دليل گرسنگي و عوارض آن جان خود را از دست مي‌دهند. آيا مشکل گرسنگي با افزايش قيمت غذا فزوني نمي‌گيرد؟ آيا در جريان بحران غذا، مرگ از گرسنگي افزايش نمي يابد؟ آيا افزايش قيمت سوخت موجب اين افزايش بي سابقه شده است؟

دكتر شيخ‌الاسلام با استناد به گزارش‌هاي جهاني وافزايش جهاني قيمت‌هاي گندم برنج و همچنين افزايش خرج غذاي خانواده‌هاي فقير دنيا، گفت: بر اساس آمار بانک جهاني تخمين زده مي‌شود صد ميليون نفر ديگر از مردم جهان در دو سال آينده به فقر مبتلا مي‌شوند. همچنين پيش‌بيني مي‌شود قيمت‌ها تا سال 2015 همچنان بالا باقي بماند.

وي در اين باره ادامه داد: بنا بر گزارش، سازمان خواروبار و کشاورزي ( فائو )21 کشور از 36 کشور در بحران ناامني غذايي در جنوب آفريقا هستند و آفريقاي جنوبي و شاخ آفريقا در شرايط بسيار وخيم و بحراني قرار خواهند گرفت. اين بحران يعني آمار‌هاي وحشتناك گرسنگي ومرگ بيشتر.

دكتر شيخ‌الاسلام با اشاره به تاريخچه تلاش‌هاي سازمان‌هاي بين‌المللي در اين زمينه گفت: سال 2000 جهان باز به اجلاس بزرگ ديگري به منظور دستيابي به صلح وامنيت و مبارزه با فقر، بيسوادي، گرسنگي، بي‌عدالتي‌هاي جنسيتي، مرگ و مير کودکان و مادران، بيماري و نابودي محيط زيست، متوسل شد. اين بار نيز سران 189 کشور جهان در سپتامبر سال 2000 در مقر سازمان ملل متحد هم قسم شدند که دست بدست يکديگر دهند. اين تلاش به زايش 8 هدف بزرگ منجر شد. اهداف توسعه هزاره يا MDG ابتدا ريشه‌کن کردن فقر و گرسنگي و تکرار هدف اجلاس جهاني غذا يعني به نصف رساندن تعداد گرسنگان تا سال 2015 بود. ترويج برابري جنسيتي و توانمندسازي زنان و کاهش مرگ و مير کودکان از ديگر اهداف آنها بود.

به گفته دكتر شيخ‌الاسلام؛ عليرغم اهداف مطرح در سازمان‌هاي بين‌المللي مبني بر اين كه بايد دو سوم مرگ کودکان زير 5 سال تا سال 2015 کاهش پيدا کند؛ اما اين هدف هم عملي نشد و در حال حاضر در سال 2008 ساليانه 11 ميليون کودک زير 5 سال يعني ساعتي 1200 کودک در اثر مرگ‌هايي که قابل پيشگيري است جان خود را از دست مي‌دهند.

در پايان جهانيان نبايد يك بار براي هميشه دست‌ها را به يكديگر داده و در جهت ساماندهي، ايجاد امنيت غذايي و بهبود وضعيت فقرا و كودكان بي‌پناه سراسر اين كره خاكي گام‌هايي راسخ و استوار بردارند. به اميد آن روز...
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.20329s, 18q