معاون بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي:

تجربه مصرف قليان دردانش‌آموزان بيش ازسيگار است دخانيات نيازمند توليت مشخص است

۱۳۸۷/۰۷/۲۵ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 12979
تجربه مصرف قليان دردانش‌آموزان بيش ازسيگار است دخانيات نيازمند توليت مشخص است
به گزارش ايسنا، دكتر رمضانخاني در كارگاه بررسي وضعيت قاچاق دخانيات در ايران با اشاره به لزوم هماهنگي ميان دانشگاه‌ها و بخش‌هاي مختلف دانشگاهي به منظور ارتقا سطح علمي، گفت: برخي از مفاهيم و اصطلاحات به صورت مكرر تكرار مي‌شود اما ريشه اساسي مطالب در نظر گرفته نمي‌شوند. هر يك از سوال‌هاي مربوط به سيگار و قاچاق آن در داخل نيز بايد به صورت علمي پاسخ داده شده و آسيب شناسي شوند.

وي گفت: در دانش‌آموزان تجربه قليان بيشتر از تجربه سيگار است. همچنين دانش‌آموزان دختر بيشتر از پسران قليان را تجربه كرده‌اند. بر اساس تحقيقات انجام شده وضعيت دخانيات در امر سلامت رو به پسرفت است. بنابراين لازم است كه مصرف دخانيات كاهش يافته و به سمت ارتقا سلامت پيش رود. همچنين ارايه خدمات نظام سلامت نسبت به اين عامل تهديد كننده راضايت بخش نيست. براي درك الزامات در امر دخانيات بايد نيازها بررسي شود.

دكتر رمضانخاني ادامه داد: به منظور مشخص كردن استراتژي‌هاي اصلي در امر دخانيات بايد يك توليت واحد مشخص شود. بنابراين در امر دخانيات نيازمند برقراري حاكميت يكپارچه و سياستگذاري دورنگر و اصولي هستيم چرا كه ساختار براي يك وظيفه مشخص نوشته مي‌شود و نمي‌توان گفت كه در يك امر خاص، همه مسوول هستند. همچنين در برنامه‌ها بايد اولويت‌ها مشخص شوند.

معاون بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي با بيان اين كه نظام اطلاعات در امر دخانيات لازم است كه در قالب نظام سلامت مشخص شود ابراز اميدواري كرد كه توانايي‌هاي بالقوه و بالفعل اعضاي هيات علمي دانشگاه‌ها در برنامه مبارزه و كنترل استعمال دخانيات تاثير گذار باشد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.2823s, 18q