اگزما، بيماري پوستي آلرژيک مزمن

۱۳۸۷/۰۷/۲۵ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 12984
اگزما، بيماري پوستي آلرژيک مزمن
به گزارش ايسنا، «اگزما» مي تواند از يک ماهگي آغاز شود و تا 3 سالگي مقدار آن خفيف است، در اين زمينه بيماري ممکن است در هر سني شعله ور شود.

اگزما به سه صورت اگزماي اتوپيک، اگزماي سکه مانند و اگزماي دست رخ مي دهد.

گزماي اتوپيک در افرادي که مستعد آلرژي هستند رخ مي دهد و خصوصا در شيرخواران شايع است از سوي ديگر اگزماي سکه مانند در بزرگسالان رخ مي‌دهد و علت آن ناشناخته است. اگزماي دست نيز معمولا در اثر تحريک با يک ماده تحريک کننده ايجاد مي شود.

لازم به ذکر است خارش، بروز تاول هاي کوچک در محل اگزما همراه با تراوش مايع، ضخيم شدگي و پوسته ريزي در اثر التهاب مزمن از جمله علايم شايع اگزما است.

بروز بيماري معمولا علت مشخصي ندارد، اما واکنش آلرژيک به چيزهاي بسيار متنوع از جمله تخم مرغ، گندم، شير يا غذاهاي دريايي، پارچه پشمي، لوسيون‌ها و پمادهاي پوستي، صابون‌ها و پاک کننده‌ها، گياهان، مواد مورد استفاده در دباغي، رنگ ها و داروهاي موضعي مي تواند منجر به بروز اگزما شود در اين راستا وجود استرس، سابقه بيماري آلرژيک مثل تب يونجه، آسم يا واکنش هاي دارويي، پارچه‌هاي دوخته شده از الياف مصنوعي که مانع خارج شدن عرق بدن مي شوند، تغييرات شديد آب و هوا از نظر رطوبت، سرما و گرما (خصوصا تعريق زياد) مي تواند بروز بيماري را تشديد کند.

شايان ذکر است درمان بيماري مشتمل بر رفع علايم، شناسايي و حذف علت است در اين زمينه پوشيدن لباس نخي گشاد براي کمک در جذب عرق، كاهش استرس، جلوگيري از خشکي پوست، خودداري از قرار گرفتن در معرض تغييرات دمايي شديد مي تواند در بهبود بيماري موثر باشد.

رژيم خاصي براي بيماري توصيه نمي شود اما بايد از معرض هر گونه غذايي که منجر به ايجاد اگزما مي شود پرهيز کرد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.67015s, 18q