ضرورت کاهش وزن براي معلولان

۱۳۹۳/۰۹/۱۲ - ۱۵:۰۳ - کد خبر: 129853

سلامت نیوز: هر چند معلوليت ها متفاوت است اما بيشتر معلولان با مشکل اضافه وزن مواجهند؛ به ويژه معلولاني که چندان قادر به ورزش کردن يا انجام فعاليت هاي فيزيکي ديگر نيستند. با اين حال براي افرادي که با محدوديت شديد فيزيکي به علت معلوليت روبه رو هستند کاهش وزن و کنترل آن اهميت زيادي دارد. در اين زمينه با تغييرات برنامه غذايي، کاهش مصرف چربي و کالري مي توان وزن را کاهش داد. اما چگونه؟

۱ - در يک دفترچه، آنچه مي خوريد و ميزان آن را يادداشت کنيد و در صورت امکان، اطلاعات تغذيه اي، اندازه هر وعده و ميزان کالري را نيز ثبت کنيد تا ميزان کالري که به طور روزانه مصرف مي کنيد، مشخص شود.

۲ - با پزشک يا متخصص تغذيه مشورت کنيد و او را از قصد خود در زمينه کاهش وزن مطلع کنيد. بر حسب علت معلوليت، تغييرات ناگهاني تغذيه اي يا تغييرات عمده شيوه زندگي مي تواند مشکل ساز شود. هر بار که به پزشک يا متخصص تغذيه مراجعه کرديد، دفترچه يادداشت را به همراه داشته باشيد تا درباره ميزان مصرف فعلي کالري مشورت کنيد و در مورد تغييراتي که مي توانيد در رژيم غذايي تان ايجاد کنيد، مطلع شويد.

۳ - هدف خود را مشخص کنيد. کاهش وزن کلي و کاهش وزن در بازه هاي زماني کمتر، کار شما را آسان تر مي کند. با داشتن اهداف کوچک مي توانيد روند پيشرفت خود را راحت تر دنبال کنيد. در اين شرايط کمتر دچار افسردگي مي شويد. به محض رسيدن به هدف اوليه، هدف بعدي را تعيين کنيد تا اينکه به وزن ايده آل برسيد.

۴ - ميزان مصرف غذاي خود را به کم کالري محدود کنيد تا بتوانيد مصرف کلي کالري را کاهش دهيد. براي سوزاندن هر نيم کيلوگرم چربي نياز است ۳ هزار و پانصد کالري کاهش يابد. بنابراين، اگر هدفتان کم کردن هفته اي نيم کيلوگرم است، لازم است روزي ۵۰۰ کالري کمتر مصرف کنيد.

۵ - ورزش کنيد يا فعاليت جسمي خود را افزايش دهيد. با مشورت با پزشک و متخصص درمان هاي فيزيکي، ورزش هاي مناسب را انجام دهيد. هر نوع افزايش در فعاليت فيزيکي مي تواند مفيد باشد به ويژه انجام دادن فعاليت هايي که ميزان ضربان قلب را به مدت ۱۰ دقيقه يا بيشتر افزايش مي دهد.

۶ - در صورت امکان، با وزنه کار کنيد و ورزش هاي مقاومتي انجام دهيد. تمرين هاي مقاومتي نه تنها مانع از بين رفتن عضله مي شود بلکه به علت نداشتن فعاليت ميزان توده بدون چربي بدن را نيز افزايش مي دهد. ميزان زياد عضله بدون چربي، ميزان سوخت و ساز را افزايش مي دهد در نتيجه طي روز کالري بيشتري مي سوزد.

۷ - به طور منظم با پزشک يا متخصص تغذيه در ارتباط باشيد تا با بررسي برنامه تغذيه اي، از ميزان فعاليت و تغييرات لازم براي ادامه کاهش وزن اطلاع يابيد. اين کار در هر يک يا ۳ ماه کمک مي کند تا نتايج اين همه زحمت را ببينيد و مطمئن شويد که راه درستي را در پيش گرفته ايد.

منبع:روزنامه خراسان

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.4238s, 19q