آسيب ديدگي 250 نفر به دنبال توفان شديد در مازندران

۱۳۹۳/۰۹/۱۳ - ۱۴:۵۳ - کد خبر: 129969

سلامت نیوز: روزهاي پاييزي ساكنان شهرهاي شمالي كشور با انواع سوانح طبيعي همراه شده است. درحالي كه كمتر از10 روز از جاري شدن سيل ويرانگر در استان‌هاي شمالي كشور كه منجر به مرگ دو نفر از ساكنان اين مناطق شد مي‌گذرد، عصر سه‌شنبه توفاني شديد شهرهاي شمالي كشور را در نورديد و خسارات قابل توجهي بر جاي گذاشت.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه اعتماد،حسين درخشان، سخنگوي سازمان امداد و نجات جمعيت هلال احمر كشور در تشريح جزييات خسارات اين توفان گفت: بر اثر اين توفان دو نفر كه براي تعمير سقف خانه‌شان به پشت بام رفته بودند با سقوط از بالاي بام مصدوم و به مراكز درماني منتقل شدند. همچنين بر اثر اين توفان، 11 شهر و روستاي مازندران دچار آسيب‌‌ديدگي شد. درخشان با بيان اينكه شهرهاي قائمشهر و شيرگاه و همچنين 9 استان در پي وزش شديد باد دچار خسارت شدند، افزود: امدادگران به 250 نفر از ساكنان اين شهرها و روستاها امدادرساني كرده‌اند. به گفته اين مقام مسوول در حال حاضر 50 امدادگر در قالب 10 تيم امدادي وظيفه امدادرساني به آسيب‌ديدگان را برعهده دارند و هزار كيلوگرم نايلون براي پوشش سقف منازل مسكوني ميان ساكنان مناطق آسيب‌ديده توزيع شده است.

در جريان عمليات امدادرساني، 20 واحد مسكوني نيز از آب تخليه شدند. پيش از اين و به گفته رستم زرودي، مديركل مديريت بحران استان مازندران، گردباد شديد سه‌شنبه با سرعت 86 كيلومتر بر ساعت به ۲۸۰ واحد مسكوني و تجاري اين استان، 20 تا 100 درصد خسارت وارد كرده است. شهرهايي كه بيش از همه در معرض اين آسيب قرار گرفته‌اند سوادكوه، سوادكوه شمالي، بابل، آمل و قائمشهر هستند كه شهرستان سوادكوه سهم بيشتري از اين خسارات را به خود ديده است. آبگرفتگي خيابان و رانش جاده در سه محور، ساكنان اين شهر را غافلگير كرده است. در قائمشهر نيز پنج واحد مسكوني در حوزه روستايي و ۲۵ واحد مسكوني در حوزه شهري آسيب ديدند. ساكنان شهرستان آمل نيز به دنبال وقوع صاعقه، شاهد آتش سوزي دو واحد مسكوني بودند. اين درحالي است كه به دنبال بارش‌هاي گسترده در آبان و آذر ماه سال جاري در شهرهاي شمالي كشور دو نفر كشته و بيش از 1000 نفر دچار آسيب شدند.

كارشناسان علت اصلي وقوع سوانح طبيعي در شهرهاي شمالي كشور را ساخت و ساز غير اصولي در حاشيه رودخانه‌ها و عدم توجه به هشدارهاي علمي مي‌دانند. در حالي كه كشورهاي مختلف دنيا سالانه با سوانح طبيعي متعددي روبه‌رو مي‌شوند اما سهم ايران از خسارات ناشي از اين سوانح به مراتب بالاتر از اين كشورهاست. به گفته مهدي زارع، عضو هيات مخاطره‌شناسي ايران «بر اساس آمار تلفات انساني در سال‌هاي ٢٠٠١ تا ٢٠١١، ايران يكي از ۱٠ كشور آسيب‌پذير در جهان در مقابل سوانح طبيعي است به شكلي كه هر ساله متحمل خسارات مالي، جاني و زيست محيطي فراواني مي‌شود».

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.77348s, 18q