پلک زدن شايع‌ترين اختلال حرکتي کودکان است

۱۳۸۷/۰۷/۲۷ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 13001
پلک زدن شايع‌ترين اختلال حرکتي کودکان است
دکتر محمودرضا اشرفي، فوق تخصص اعصاب کودکان و دانشيار دانشگاه علوم پزشکي تهران در گفت وگو با ايسنا توضيح داد: در بين تيک‌ها (اختلالات حرکتي) ابتدا پلک زدن و بعد از آن حرکات شانه و حرکت‌هاي ناگهاني سر و گردن شايع‌تر هستند و البته تيک‌هاي صوتي را نبايد فراموش کرد که گاهي شديد و ناراحت کننده است.

وي درمورد تيک‌هاي صوتي افزود: اين تيكها صدايي شبيه خس خس و سرفه و يا سينه صاف کردن همراه است. تيک صوتي گاهاً با بيماري آسم و حساسيت اشتباه گرفته مي‌شود و حتي ممکن است فرد تحت درمان قرار گيرد و بعد مشخص شود مشکل تيک بوده است.

اين فوق تخصص اعصاب کودکان، اضطراب و استرس را از دلايل عمده تيک دانست و گفت: در بعضي مواقع مانند تيک‌هاي مزمن زمينه‌هاي ژنتيکي نيز موثر است.

وي تصريح کرد: تيک‌هاي مزمن معلوليت زا نيست اما باعث آزار و اذيت فرد و خانواده مي‌شود و در نتيجه ممکن است باعث اضطراب، وسواس و بيش فعالي در کودکان شود.

دکتر اشرفي با اشاره به اين مطلب که يکي از نکات مهم در درمان اين کودکان صبر و بردباري والدين است، گفت: والدين نبايد در برابر اختلالات حرکتي کودک وسواس نشان دهند؛ چرا که رفتارهاي غلط والدين مي تواند ايجاد استرس و اضطراب کند و در نتيجه تشديد کننده تيک باشد.

وي در پايان با ذکر اين نکته که متخصصان اعصاب تيک‌هاي طولاني مدت و بالاي 6 ماه را درمان مي کنند، گفت: با اين شرايط و با وجود شکايت‌هاي والدين و همسالان از اختلالات حرکتي کودک از داروهايي کم عارضه مانند پي موزايد استفاده مي شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
مهدي ابراهيمي
با سلام دختر من دوماهش تموم شد بعد از واكسيناسيون پنج گانه چشم چپش رو تنگ مي كنه مثل چشمك زدن چند دفعه پشت سر هم و به مدت بيست دقيقه تا چند ساعت يكبار. از زمان واكسن زدنش هم هفت روز گذشته و همچنان اين كارو مي كنه و همچنين انگار كه آدامس دهنشه بي خودي شروع به جويدن مي كنه مي خواستم بدونم خطرناكه؟ و اينكه چكار بايد كرد. ممنونم.
0.14303s, 19q