پژوهشگران ايراني موفق به توليد سلول‌هاي مويي شنوايي از سلول‌هاي بنيادي شدند

۱۳۸۷/۰۷/۲۷ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 13007
پژوهشگران ايراني موفق به توليد سلول‌هاي مويي شنوايي از سلول‌هاي بنيادي شدند
به گزارش ايسنا، دكتر محمد فرهادي، مدير اين گروه تحقيقاتي با اعلام اين مطلب خاطرنشان كرد: در اين تحقيق كه بر روي موش انجام شد موفق شديم به بهترين شرايط كشت سلول براي به دست آوردن درصد بالايي از سلول‌هاي مويي شنوايي دست يابيم و با استفاده از تكنيك‌هاي پيشرفته آزمايشگاهي، سلول‌هاي متمايز شده در حضور ماركرهاي اختصاصي سلول‌هاي مويي شنوايي تاييد شدند.

وي افزود: با توسعه اين روش كه در مرحله آزمايشگاهي و بر روي موش با موفقيت انجام شده مي‌توان با استفاده از سلول‌هاي بنيادي مغز استخوان افراد ناشنوا، سلول‌هاي مويي شنوايي توليد و به آنها پيوند زد كه در اين روش مشكل پس زدن سلول‌ها وجود ندارد. به اين ترتيب گام بزرگي در بهبود پرجمعيت ترين معلوليت جهاني برداشته مي‌شود.

دكتر فرهادي تصريح كرد: معلوليت شنوايي به نام معلوليت خاموش شايع ترين معلوليتي است كه در دنيا وجود دارد. خوشخبتانه به بركت توسعه علمي، امروزه با انجام كاشت حلزون شنوايي افرادي كه به صورت مادرزاد ناشنوا هستند، از نعمت شنوايي برخوردار مي‌شوند كه در كشور ما از حدود 17 سال پيش، با دستيابي به اين دانش هزاران نفر شنوا شدند.

وي در توضيح مراحل تحقيقاتي طرح تمايز سلول‌هاي بنيادي به سلول‌هاي مويي شنوايي گوش داخلي گفت: در اين تحقيقات پس از گرفتن سلول‌هاي بنيادي مغز استخوان موش بالغ، ابتدا حيوان را با رعايت اخلاق پزشكي ناشنوا كرده و سپس سلولها از يك مسير خاص به گوش مياني حيوان تزريق كرديم و طي تست‌هاي آزمايشگاهي مشخص شد كه حيوان شنوايي خود را به دست آورده است.

به گزارش ايسنا، دكتر فرهادي ضمن اعلام اين كه اين طرح هنوز در فاز آزمايشگاهي و در حد نمونه مي‌باشد، بيان كرد: اين دانش تنها در چند كشور جهان مانند آمريكا و چين در حد نمونه آزمايشگاهي ارائه شده است كه ويژگي‌هايي چون استفاده از سلول بنيادي بالغ را نداشته‌اند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.5035s, 18q