مبتلايان به التهاب معده از استرس و مصرف غذاهاي پرحجم و سيگار پرهيز کنند

۱۳۸۷/۰۷/۲۷ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 13008
مبتلايان به التهاب معده از استرس و مصرف غذاهاي پرحجم و سيگار پرهيز کنند
به گزارش ایسنا، التهاب معده يک لغت عاميانه است که بين مردم رايج شده در حالي که علم پزشکي به نام گاستريک شناخته شده است.

علت اين بيماري به نوع غذا خوردن و عادت روزانه غذاخوري و نوع غذايي که بيمار بايد مصرف کند باز مي گردد. اين بيماري با علل عصبي هم عارض مي‌شود در اين حالت ترشح اسيد معده تا اندازه‌اي زياد و به مرور باعث التهاب و تورم معده مي شود.

زخم معده معمولا در افراد مسن تر به وجود مي‌آيد و ممکن است بدخيم باشد ولي گاستريت هيچ وقت بدخيم نيست. در درمان زخم معده نياز به نمونه‌برداري داريم ولي اگر مبتلا به گاستريت آندوسکوپي شود و فقط التهاب معده ديده شود، حتي نياز به نمونه برداري هم نيست.

همچنين زخم اثني‌عشر معمولا خوش خيم است و در هر سني ديده مي شود. سن زخم اثني‌عشر پايين تر از سن زخم معده است. زخم معده در سنين 50 به بالا ايجاد مي شود که هر چه سن بالاتر باشد، ميزان بدخيم شدن آن بيشتر است ولي زخم اثني عشر در جوانان هم ديده مي شود.

نوع شکايات بيماران دستگاه گوارش مشترک است يعني بيمار نمي‌تواند نوع بيماري خود را تشخيص دهد. نفخ و ترشح کردن معده، دردهاي شکمي، تهوع، استفراغ، يبوست و اسهال علائمي هستند که در اکثر بيماران دستگاه گوارش مشترک است ولي اگر بيماري درد شکمي بالاتري داشته باشد، مي تواند تشخيص داد که اين بيمار به عارضه گاستريت مبتلا شده است ولي بيمار نمي تواند از نوع بيماري خود مطلع باشد.

رعايت اصول غذا خوردن و تبديل سه وعده غذايي به پنج وعده آن هم با فاصله هاي کم و پرهيز از خوردن غذاهاي پرحجم و عدم استعمال سيگار مي تواند به درمان اين بيماري کمک کند.

گفتني است فکر، خيال، نگراني و اضطراب، گاستريت را تشديد مي کند، بيمار مبتلا به اين عارضه به حدي که مي‌تواند بايد از اين عوامل دوري کند. اگر خواب نامنظمي دارد، با خوردن دارو خوابش را منظم کند.

لازم به ذکر است بيماران مبتلا به گاستريت بايد از خوردن غذاهايي که به آنها نمي سازد پرهيز کنند. غذاهاي پرچرب، ادويه جات و غذاهاي خميري براي اکثر معده هايي که التهاب دارند، بد است. خوردن مشروبات الکلي گاستريت را تشديد مي کند. استرس و دلشوره در ناراحتي هاي گوارشي، در انواع مختلف حتي سرطان دستگاه گوارش نقش دارد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
Behdad
سلام من التهاب معده دارم ولی اصلا خوب نمیشه پس چیکار کنم
مجتبی
سلام، تشکر از راهنمای خوبتون واقعا استفاده کردم خودم مبتلا به این بیماری ام
سلام ممنون. از راهنمایی کاملتون
3.0404s, 21q