مصرف روزانه آسپرین برای زنان جوان مضر است

۱۳۹۳/۰۹/۱۵ - ۱۲:۴۲ - کد خبر: 130116

سلامت نیوز: محققان آمریکایی می گویند:مصرف روزانه دوز کم آسپرین برای زنان جوان به جای آنکه مفید باشد، مضر است. این در حالی است که مصرف روزانه آسپرین برای زنان بالای 65سال مفید است.

به گزارش ایرنا از لایو ساینس،به گفته محققان آمریکایی مصرف آسپرین برای پیشگیری از ابتلا به بیماری قلبی و برخی سرطان ها مفید است اما این دارو خطر خونریزی معده و سایر بخش های دستگاه گوارش را نیز افزایش می دهد.

آنها ادامه دادند:اما در زنان 65 ساله و مسن تر فواید مصرف آسپرین بر ضررهای مصرف این دارو غالب می شود.

محققان در یک مطالعه حدود 28 هزار زن 45 ساله و مسن تر را مورد بررسی قرار دادند.

محققان این زنان را به دو گروه تقسیم کردند و به یک گروه یک روز در میان 100 میلی گرم آسپرین و به گروه دیگر دارونما دادند.

محققان این افراد را بطور متوسط 10 سال مورد پیگیری قرار دادند و موارد ابتلا به بیماری قلبی، سرطان و یا بروز خون ریزی را در هر گروه ثبت کردند.

نتایج این مطالعه نشان داد که مصرف آسپرین با کاهش اندک خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ، بیماری قلبی و شایع ترین نوع سکته مغزی ارتباط داشت اما از سوی دیگر خطر بروز خونریزی های جدی که منجر به بستری شدن بیمار در بیمارستان می شود را نیز افزایش داد.

با این وجود، محققان همچنین متوجه شدند که در تعیین فواید آسپرین، سن مهم ترین عامل است.

آنها مشاهده کردند که توازن میان خطرات و فواید مصرف آسپرین در حدود 65 سالگی به اوج خود می رسد.

همچنین بر اساس نتایج این مطالعه که در مجله Heart منتشر شده است، محققان با بررسی 32 زن 65 ساله و مسن تر که مدت 15 سال دوز کم آسپرین مصرف می کردند، متوجه موارد کمتر ابتلا به سرطان و یا بیماری قلبی نسبت به افرادی شدند که این دارو را مصرف نمی کردند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.57606s, 19q