دانشیار دانشگاه علوم پزشکی ایران:

عفونت های تنفسی، بزرگترین علت مرگ و میر کودکان شناخته شده است

۱۳۸۷/۰۷/۲۷ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 13012
عفونت های تنفسی، بزرگترین علت مرگ و میر کودکان شناخته شده است
ثميله نوربخش درگفتگو با خبرنگار سلامت نيوز افزود: عفونت هاي تنفسي فوقاني شايع ترين نوع عفونت هاي تنفسي است و این درحالی که علت مراجعه هشتاد درصد ازكودكان به متخصص اطفال است.
وي بيان داشت: عفونت هاي تنفسي فوقاني يك عفونت ويروسي است كه اغلب با سرماخوردگي ساده شروع می شود و همزمان با آغاز فصل پاييز و زمستان شدت می یابد.
دانشيار دانشكده علوم پزشكي ايران با اشاره به اينكه عفونت هاي گوش و عفونت حلق از انواع عفونت هاي تنفسي فوقاني است خاطرنشان كرد: عفونت هاي حلق دربسیاری از مواقع در بين كودكان ابتدايي ديده مي شود كه درصورت پيشروي وتاخيردردرمان آن، به روماتيسم تبديل مي شود.
وي با اعلام اینکه کودکان چهار تا پنج سال بیشتر در معرض ابتلا به عفونت های تنفسی فوقانی قرار دارند تصريح كرد:عفونت هاي تنفسي فوقاني اغلب در كودكان مهدكودك و خانواده هاي پرجمعيت كه در معرض ويروس هستند بیشتر بروز و ظهور می کند.
نوربخش با بیان اینکه درمان آنتی بیوتیک مناسب ترین عفونت های تنفسی فوقانی شدید است اظهار داشت: عفونت هاي تنفسي فوقاني درحالت شديد به عفونت هاي تحتاني همچون ذات ريه تبديل مي شود كه دراكثر مواقع نياز به بستري شدن بيماردارد.
وي با اشاره به اینکه عفونت های تحتانی دراکثر مواقع به علت عوامل باکتریالی بروز می کند گفت: عفونت هاي تحتاني با علائمي مانند تندي نفس،‌ استفراغ،‌ پائين آمدن اكسي‍ژن خون همراه است.
دانشيار دانشكده علوم پزشكي ايران افزود: به علت اجراي دستورالعمل جهاني اي.‌آر. آي و برنامه سي.دي.دي ازسوی سازمان جهانی بهداشت درکشورهای درحال توسعه، روند گسترش عفونت هاي تنفسي درکشور بسيار كند شده است.
نوربخش بيان داشت: وزارت بهداشت با ارائه اين دوبرنامه درمراکز درمانی و آْموزش آن به بهورزان و كارورزان توانست با تشخيص زود هنگام اين بيماري درسال های اخیر به طور موفقیت آمیزی عفونتهای تنفسی را کنترل کند .
وي خاطرنشان كرد: هفتاد درصد ازعفونت هاي تنفسي درحالی از نوع عفونت هاي ويروسي است كه سي درصد آن از نوع عفونت هاي چركي و ميكروبي است.
دانشيار دانشكده علوم پزشكي ايران بيان داشت: بيماري برونشيوليت اغلب در نوزادان نارس و درشش ماهگي بروز مي كند كه با خس خس شديد ، نفس ها تند و كبود شدن نوزاد همراه است که دراین حالت بايد نوزاد حتما به بيمارستان منتقل شود.
وي نسبت به مصرف آنتی بیوتیک برای عفونت های ویروسی خفیف به خانواده ها هشدار داد و اظهارداشت: دربسياري از مواقع خانواده ها با مشاهده عفونت هاي ويروسي خفيف به كودكان خود آنتي بيوتيك مي دهند و بدن کودک را درمقابل این آنتی بیوتیک مقاوم می کند که این مسئله باعث شده کودكان در صورت ابتلا به عفونت هاي ميكروبي با آنتي بيوتيك درمان نشوند.


نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.19932s, 18q