بهزيستي پرداخت كمك هزينه كاشت حلزون شنوايي را متوقف كرد

۱۳۸۷/۰۷/۲۷ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 13016
بهزيستي پرداخت كمك هزينه كاشت حلزون شنوايي را متوقف كرد
ابراهيم متوليان در گفت‌و‌گو با  فارس، افزود: موضوع كاشت حلزون شنوايي براي درمان افراد واجد شرايط اين درمان تا چند ماه پيش به علت ناهماهنگي بين دستگاه‌هاي متولي پيچيده شده بود اما در چند ماه اخير توانستيم مراكز ارائه دهنده اين خدمت درماني را افزايش دهيم و تا حد زيادي شكايت‌هاي مردم كم شده است.
وي گفت: اكنون تمام مراكز درماني مجاز جراحي كاشت حلزون شنوايي در تهران شامل بيمارستان حضرت رسول(ص)، امير اعلم، لقمان و بقيه الله و دو بيمارستان ديگر در مشهد و شيراز فعال شده‌اند.
وي افزود: تا دو ماه پيش حدود 600 نفر كودك و بيمار نيازمند كاشت حلزون شنوايي در ليست انتظار بودند كه طي همين مدت در 4 مرحله هر بار 50 حلزون شنوايي را از خارج خريداري و وارد كرديم، 150نفر از اين بيماران اكنون عمل كاشت حلزون را دريافت كرده و از بيمارستان مرخص شده‌اند و 50 نفر ديگر نيز به زودي تحت عمل جراحي قرار مي‌گيرند.
متوليان ادامه داد: در واقع اكنون يك سوم بيماراني كه مدتها پشت نوبت بودند، كاشت حلزون شنوايي را دريافت كرده‌اند و در تلاشيم تا 400 نفر ديگري كه در ليست انتظار هستند تا پايان سال عمل جراحي كاشت حلزون شنوايي را دريافت كنند.
وي ادامه داد: هزينه هر پروتز حلزون كه بايد از خارج وارد شود بين 19تا 21 ميليون تومان است و با هزينه عمل جراحي و يك ميليون تومان هزينه 50 تا 100 جلسه گفتار درماني هزينه اين خدمت درماني براي هر بيمار به طور متوسط 25 ميليون تومان تمام مي‌شود، البته پروتزهاي خاص شنوايي كوچكتر، با قيمت 30 ميليون توماني هم وجود دارد كه براي بيماران خاص خريداري مي‌‌كنيم.
قائم مقام وزير بهداشت و رئيس هيئت امناي ارزي معالجه بيماران گفت: بر اساس تفاهمي كه با بهزيستي داشتيم قرار بود اين سازمان 5 ميليون تومان از هزينه كاشت حلزوني را شامل هزينه عمل جراحي و گفتار درماني بپردازد كه بعداً به 4ميليون تومان كاهش يافت و اكنون مدتهاست كه بهزيستي همين 4 ميليون تومان را هم براي اين بيماران پرداخت نكرده است.
وي گفت: تاكنون بيش از 500 بيمار نيازمند كاشت حلزون شنوايي اين عمل را در كشور انجام داده‌اند، در حالي كه بهزيستي حتي كمك هزينه 4 ميليون توماني براي صد نفر از اين بيماران نيز پرداخت نكرده است و تقريباً اكنون هزينه صفر تا صد اين خدمات را هيئت امناي ارزي و وزارت بهداشت پرداخت مي‌كند كه تلاش مي‌كنيم از اين طرف و آن طرف و با كمك‌هاي رياست جمهوري اين هزينه را تامين كنيم.
متوليان اضافه كرد: در زمينه توانبخشي و گفتار درماني افرادي كه حلزون شنوايي را دريافت كرده‌اند، سعي مي‌كنيم، تجهيزاتي كه شهرستان‌ها براي اين كار مي‌خواهند تأمين كنيم تا هر بيمار و خانواده‌اش دوره 50 تا 100 جلسه‌اي گفتار درماني را در استان محل سكونت خود طي كند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.10506s, 18q