يك فوق تخصص آرتروسكوپي:

روزانه ازهر10هزارنفريك نفر دچار پيچ خوردگي مچ پا مي‌شود

۱۳۸۷/۰۷/۲۸ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 13019
روزانه ازهر10هزارنفريك نفر دچار پيچ خوردگي مچ پا مي‌شود
دكتر علي تركمان، عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي ايران در گفت وگو با ايسنا، با بيان اين كه 30 تا 50 درصد آسيب‌هاي ورزشي دونده‌ها ناشي از پيچ خوردگي مچ پا است، افزود: بيشتر پيچ خوردگي‌هاي مچ پا به سمت داخل دست و پا و به طرف قوزك داخلي انحراف پيدا مي‌كنند و اگر رباط‌ها به صورت مختصري كشيده شوند اصطلاحا به آن رگ به رگ شدن مي‌گويند.

دكتر تركمان با بيان اين كه در مچ پا رباط‌هايي در داخل و خارج داريم كه سبب حفظ پايداري مفصل مي‌شود، گفت: رباط‌هايي نيز ميان استخوان‌هاي ناحيه ساق پا است كه گاهي ممكن است پاره شود. همچنين دررفتگي‌ها شامل سه نوع خفيف و ضعيف و متوسط است.

وي رگ به رگ شدن را نوع خفيف عارضه دانست كه پس از 10 روز درد و تورم بهبود پيدا مي‌كند و اظهار كرد: در نوع متوسط در رفتگي‌ تعداد بيشتري از الياف رباط پاره مي‌شوند كه سبب خون مردگي، كبودي، درد و تورم مي‌شود و بعد از گذشت دو تا سه ماه، درد و تورم و ديگر ناراحتي‌ها از بين مي‌رود.

اين فوق تخصص آرتروسكوپي خاطرنشان كرد: در پيچ خوردگي خيلي شديد درد، تورم و التهاب شديد وجود دارد كه در اين حالت توصيه مي‌شود از آتل گچي يا مچ بند براي بي حركت نگه داشتن پا استفاده شود.

عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي ايران در ادامه افزود: بعد از سه هفته بي حركت نگه داشتن پا بايد از فيزيوتراپي و توانبخشي جهت تقويت عضلات ناحيه ساق پا استفاده كرد ولي در صورتي كه پا بيش از حد بي‌حركت بماند عضلاتي كه كمك كننده پايداري مفصل پا است ضعيف مي‌شوند.

دكتر تركمان با اشاره به ضرورت تقويت حس چالاكي مصدوم به عنوان يكي از اقدامات فيزيوتراپي به ايسنا گفت: فرد بايد با اقدامات فيزيوتراپي بتواند تعادل خود را حفظ كند تا از آسيب‌هاي بعدي پيشگيري شود.

وي درباره اقدامات اوليه هنگام رگ به رگ شدن و پيچ خوردگي خاطرنشان كرد: اگر پيچ خوردگي به ميزان متوسط يا شديد باشد بايد از ادامه فعاليت پرهيز كرد و براي كاهش تورم، درد و التهاب از كمپرس يخ همراه با باندكشي تا 48 ساعت استفاده كرد. همچنين فرد پاها را بايد بالا نگه دارد ولي بعد از 48 ساعت مي‌توان از گرم كردن ناحيه پيچ خورده استفاده كرد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.26453s, 18q