تابش نور مستقيم آفتاب، عامل رفع پوکي استخوان

۱۳۸۷/۰۷/۲۸ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 13022
 تابش نور مستقيم آفتاب، عامل رفع پوکي استخوان
دکتر فرزانه ترکان در آستانه فرارسيدن روز ملي سلامت زنان-28 مهرماه- در گفت و گو با ايرنا با اشاره به شيوع پوکي استخوان در زنان ايراني به ويژه در ميانسالان گفت:‌ يکي ازعلل پوکي استخوان فقر دريافت ويتامين D است و يکي از راه هاي کسب ويتامين دي جذب نور خورشيد است .
ترکان افزود:‌ برخي خانواده ها تصور مي کنند که تابش نور خورشيد از پشت شيشه به اتاق ها کافي است . اين در حالي است که شيشه مانع از انتقال اشعه مفيد خورشيد مي شود .
ترکان گفت:‌ برخي منازل از جمله آپارتمان ها ممکن است آفتاب گير نباشند که بايد از راه هاي ديگري براي بهره گيري از نور آفتاب بهره جست .
ترکان گفت:‌درزمان حاضر دختران نوجوان که در سن رشد قرار دارند بايد در طول روز زمان هايي را براي تابش مستقيم آفتاب به پوستشان اختصاص دهند .
وي توصيه کرد که مدارس دخترانه با گذاشتن حفاظ دور حياط اين امکان را به دختران دانش آموز بدهند تا از نور خورشيد استفاده کنند .
اين متخصص طب فيزيک و توانبخشي به تاسيس پارک بانوان تاکيد کرد و گفت:‌ اين قبيل پارک ها بهترين مکان ها براي آفتابگيري بانوان است.
ترکان تاکيد کرد‌:‌بايد تعداد پارک هاي بانوان افزايش يابد تا بانوان بتوانند آزادانه از محيط اين پارک ها براي جذب نور مستقيم خورشيد استفاده کنند.
استئوپروزيا پوکي استخوان يکي از بيماريهايي است که بسياري از سالمندان به ويژه زنان بدان مبتلا مي شوند.
در اين بيماري استخوان از داخل تخليه مي شود و املاح استخواني کاهش مي يابد. عامل اصلي تاثيرگذار تغييرات هورموني بدن است. در اين بيماري ميزان ويتامينD کاهش مي يابد ولي درمان با ويتامينD تاثير چنداني ندارد. تنها مي توان توصيه کرد براي پيشگيري از ابتلا ، از دوران جواني ميزان کافي کلسيم و فسفربه همراه ويتامينD مصرف شود.
توجه به اهميت سلامت زنان در جامعه ، از سال گذشته ، روز 28 مهر در کشورمان به عنوان " روز ملي سلامت زنان " نامگذاري شده است .
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.77536s, 18q