ورزش تنش هاي رواني را از بين مي برد

۱۳۸۷/۰۷/۲۸ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 13023
 ورزش تنش هاي رواني را از بين مي برد
درايران روزهاي 24 الي 30 مهرماه به عنوان هفته سلامت روان نامگذاري شده است.
"شهناز باشتي" روز شنبه در گفت وگو با ايرنا براي پيشگيري از بيماري رواني و حفظ سلامت روان توصيه کرد : افراد به فعاليت هاي ورزشي بپردازند تا تنش هاي رواني آنها از بين برود .
وي در تعريف سلامت روان گفت : يک فرد زماني داراي سلامت روان است که با شناخت و حفظ ويژگي هاي شخصيتي ،خود را با محيط تطبيق دهد .
به گفته باشتي شناخت خود، مجموعه ادراکات، ارزش ها،افکار و عواطف را تشکيل مي دهد که سبب آگاهي فرد از موجوديت وي شده و او مي فهمد که کيست وچيست .
باشتي با بيان اينکه درتامين سلامت روان علاوه بر عوامل ژنتيکي عوامل محيطي نيز تاثر فراوان دارند،گفت : اگر چه شناخت کامل ويژگي هاي مربوط به سلامت روان در يک فرد بسيار مشکل است ،ولي زماني افراد از نظر رواني سالم هستند که داراي برخي از خصويات شاخص باشند.
وي اعتماد به نفس ، برطرف کردن راحت احتياجات ، نگاه خوب ومثبت به ديگران ، مسووليت پذيري را از جمله خصوصيات يک فرد با روان سالم برشمرد.
اين کارشناس اداره سلامت وزارت بهداشت در خصوص داشتن اعتماد به نفس تصريح کرد : کساني که از اعتماد به نفس برخوردارند ، از خصوصيات مثبت و برجسته خوداستفاه کرده و در عين اينکه به محدوديت ها و نواقص خود آشنايي دارند، توانايي هاي خود را شناخته و حداکثر استفاده را از آن مي کنند.
وي گفت: اين افراد واقعيت وجودي خود را انکار نمي کنند و به جاي عذر خواستن و دليل تراشي شکست ها را به راحتي پذيرفته و به خود نگراني راه نمي دهند .
به اعتقاد باشتي رفتار بشر تابع تماميت وجودي اوست و روان تابع جسم و جسم تابع روان است .
او با اشاره به اينکه بر اساس تحقيقات به عمل آمده ، ناراحتي هاي جسماني اختلالات رواني به همراه دارد، گفت : نکته برجسته در تقويت قواي جسماني حفظ روان سالم است .
باشتي با استناد به تحقيقات دکتر " آرترويدر " روانشناس معروف آمريکايي ، عدم تعادل رواني بسياري از بيماران را نتيجه عدم فعاليت حرکتي و ورزشي در دوران کودکي دانست.
وي افزود:پسراني که از نظر قواي جسماني ضعيف باشند، ممکن است علاوه بر ضعف جسماني دچارمشکلات رواني مانند "احساس حقارت" و "عدم توانايي تطبيق خود با ديگران" شوند .
باشتي همچنين به تحقيقات "راويک" و" مک کي" اشاره کرد و گفت : دانش آموزاني که در مهارت هاي حرکتي ضعيف باشند، اغلب خجول و گوشه گير بوده و بر عکس دانش آموزاني که از نظر مهارت هاي حرکتي قوي هستند ،داراي ويژگي هاي برجسته از قبيل ، "فروتني"، "تدبير" و "حس همکاري" هستند .
باشتي گفت :فشارهاي اجتماعي، فقر مادي، اختلافات خانوادگي، تصادفات، بيماري ها و مرگ ومير هاي پيش بيني نشده و بسياري از عوامل خانوادگي و اجتماعي همراه با عوامل وراثتي، افراد را دچار عدم تعادل روان مي سازد .
وي تاکيد کرد:براي پيشگيري از بيماري رواني و حفظ سلامت روان بايد فعاليت هاي ورزشي ، صحبت با ديگران در رابطه با نگراني هاي خود ، شناخت موقعيت و سازگاري با آن ، مراقبت از خود و تلاش براي حفظ سلامت با تغذيه و ورزش مناسب و استراحت کامل ، معاشرت و دوستي با ديگران و حفظ خونسردي و آرامش را مورد توجه جدي قرار داد .
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.37526s, 18q