تخلفات دارویی و تجهیزات پزشکی بیمارستان ها

۱۳۹۳/۰۹/۱۶ - ۱۱:۵۹ - کد خبر: 130248
تخلفات دارویی و تجهیزات پزشکی بیمارستان ها

سلامت نیوز: معاون وزیر بهداشت و رئیس سازمان غذا و دارو، از کاهش تخلفات دارویی و تجهیزات پزشکی از 40 درصد به 3 درصد بعد از اجرای طرح تحول نظام سلامت در بیمارستان های دولتی و دانشگاهی کشور خبر داد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر، دکتر رسول دیناروند در نشست خبری که صبح یکشنبه در سالن کنفرانس سازمان غذا و دارو برگزار شد، به تشریح تخلفات دارویی و ملزومات پزشکی بعد از اجرای طرح تحول نظام سلامت پرداخت و گفت: قبل از اجرای طرح، 40 درصد بیماران در بیمارستان های بزرگ، نیاز دارویی و ملزومات پزشکی خودشان را بیرون از بیمارستان تهیه می کردند که علت اصلی آن نیز، بدهی بیمارستان ها بود که باعث می شد نتوانند نیازهای بیماران به دارو و ملزومات پزشکی را تهیه کنند. بنابراین، راحت ترین کار این بود که بیمار به بیرون از بیمارستان هدایت می شد.

وی با عنوان این مطلب که ارجاع بیمار به بیرون از بیمارستان مشکلاتی به دنبال داشت، افزود: این وضعیت باعث می شد تا هزینه پرداختی بیمار بیشتر شود. بطوریکه با اجرای طرح تحول سلامت، فرناشیز بستری 10 درصد شده است که بیرون از بیمارستان، این رقم به 30 درصد می رسید.

دیناروند به تشریح آخرین ارزیابی سازمان غذا و دارو از تامین دارو و ملزومات پزشکی بیماران بستری در بیمارستان های دولتی پرداخت و گفت: بررسی های ما نشان می دهد که بروز تخلف بابت ارجاع بیمار برای تهیه دارو و ملزومات پزشکی به خارج بیمارستان، از 40 درصد به 3 درصد رسیده است.

معاون وزیر بهداشت در ارتباط با علت بروز 3 درصد تخلف در ارجاع بیمار به خارج از بیمارستان، توضیح داد: گاهی اوقات، داروها و تجهیزات پزشکی هستند که در فهرست بیمارستان قرار ندارند ولی پزشک اصرار دارد که همان دارو و ملزومات پزشکی را تجویز کند. در نتیجه، از همراه بیمار می خواهد که مخفیانه این اقلام را تهیه کند که در بسیاری مواقع، بیمارستان ها از این تخلفات مطلع نمی شوند. ضمن اینکه، بیمار نیز گزارش تخلف را نمی دهد.

دیناروند در ادامه به موضوع شکایت چند وکیل در ارتباط با موضوع روغن پالم، برنج های آلوده و خمیز مرغ اشاره کرد و افزود: 4 نفر وکیل از من به عنوان رئیس سازمان غذا و دارو شکایت کرده بودند که در برخورد با تخلفات در حوزه روغن پالم، برنج های آلوده و خمیر مرغ، کوتاهی شده است.

رئیس سازمان غذا و دارو با عنوان این مطلب که برخی رسانه ها بنده را به عنوان متهم پرونده معرفی کرده بودند، گفت: بازپرس پرونده از من به عنوان مطلع دعوت کرد که توضیحات لازم را ارائه دادم. در واقع، این ادعای رسانه ای که من متهم پرونده بوده ام، دروغ بود و تکذیب شد.

دیناروند با توضیح این مطلب که بازپرس پرونده از توضیحات بنده قانع شد و دستور منع پیگیری را صادر کرد، افزود: البته ممکن است عده ای هم دوست داشته باشند از این طریق معروف شوند که دور از انتظار نیست.

رئیس سازمان غذا و دارو در ادامه به برنامه وزارت بهداشت برای مقابله با فساد اداری اشاره کرد و گفت: بزرگترین پروژه ای که فکر می کنیم برای جلوگیری از بروز فساد اداری و شفاف سازی می تواند به ما کمک کند، راه اندازی پورتال سازمان غذا و دارو است. که این کار در سال جاری شروع شده و در حال پیگیری هستیم و امیدواریم قبل از پایان سال این پورتال اجرایی شود.

دیناروند افزود: راه اندازی " پورتال " کار سختی است ولی اگر اجرا شود تمام فرآیندهای صدور مجوز به صورت الکترونیک انجام می شود و بسیار شفاف خواهد بود و کسانی که مشتری ما هستنند می توانند تمامی امور خود را به صورت الکترونیک پیگیری کنند، نیاز به مراجعه به دستگاه اداری حذف می شود (مراجعه حضوری می تواند باعث تخلف و فساد باشد)، که هنوز این اتفاق نیفتاده و مردم مجبورند به سازمان غذا و دارو و واحدهایی که در دانشگاه های علوم پزشکی مستقر هستند برای گرفتن مراجعه کنند.

وی گفت: هدف ما این است که مراجعه حضوری حذف شود و این تا پایان سال اجرایی خواهد شد البته این برنامه 2 یا 3 سال طول خواهد کشید به صورت 100 درصد تمام بخش های آن اجرایی شود ولی انشاء الله این پورتال امسال اجرا خواهد شد.

رئیس سازمان غذا و دارو ادامه داد: البته این بدین معنی نیست که همه کارهای ما دستی می باشد ، بسیاری از کارهای ما الکترونیکی می باشد ولی این کارها یکپارچه و شبکه نیست یعنی دانشگاه ها و سازمان غذا و دارو و معاونت های غذا و دارو به صورت یکپارچه نیستند که انشاء الله با ایجاد پورتال فرآیندها یکپارچه خواهد شد که از جمله آن می توان به، فرآیندهای صدور مجوز، ترخیص از گمرک، ثبت سفارش، صدور پروانه ساخت و واردات، و تمام این فرآیندها الکترونیکی خواهد شد و مطمئنم که این شفاف سازی بزرگترین گام است که ما زمینه بروز تخلف و فساد اداری را در سازمان غذا و دارو به حداقل برسانیم.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
8.94567s, 18q