يک فوق تخصص گوارش:

مصرف زياد فست فودها از علل ابتلا به سرطان روده است

۱۳۸۷/۰۷/۲۸ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 13037
مصرف زياد فست فودها از علل ابتلا به سرطان روده است
دکتر محمود اسحاق حسيني، عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران در گفت وگو با ايسنا با اشاره به نقش کليدي تغذيه در سلامتي افراد تصريح کرد: تغذيه نقش مهمي در ايجاد تومورهاي دستگاه گوارش و به خصوص معده دارد.

وي در ادامه افزود: مواد غذايي چرب، شور، نيترات دار و به خصوص فست فودها در ايجاد سرطان روده بزرگ نقش اساسي دارند.

دکتر اسحاق حسيني با بيان اين که ميزان شيوع سرطان روده بزرگ در کشور ما و کشورهاي شرقي نسبت به ديگر کشورها بسيار پايين است، گفت: شايد بتوان مصرف سبزيجات و مواد فيبردار موجود در آن را از جمله دلايل کمي اين بيماري در کشورمان دانست.

وي در ادامه با اشاره به نقش آنتي اکسيداني ميوه و سبزيجات يادآور شد: فيبر موجود در ميوه‌ها باعث دفع بيشتر مواد سرطان زا و باکتري‌ها ‌شده و مانع از برخورد و تماس آنها با جدارهاي دستگاه گوارش مي‌شود، در نتيجه در پيشگيري از سرطان موثرند.

عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران، با تاکيد بر اين که در تشخيص سرطان روده گرفتن نمونه مدفوع و مشاهده خون در آن کافي نيست، گفت: گاهي اوقات انجام کولونوسکوپي براي تشخيص قطعي ضروري است به خصوص در افرادي که داراي پوليپ هستند؛ چرا که پوليپ‌ها در يک درصد به سرطان تبديل مي‌شوند.

وي سابقه سرطان‌هاي گوارشي يا سرطان‌هاي تخمدان، رحم يا پستان و سن بالاي 50 سال را از عوامل خطر ابتلا به اين بيماري دانست و افزود: اين افراد در صورت مشاهده هر گونه تغييري در دستگاه گوارش مانند خون در مدفوع، سختي در دفع و تغيير شکل مدفوع بايد به پزشک مراجعه کنند.

دکتر اسحاق حسيني در پايان جراحي را از شايعترين روش درماني سرطان روده دانست و اضافه کرد: روش هايي ديگر مانند پرتودرماني، شيمي درماني و درمانهاي بيولوژيکي نيز از ديگر روش‌هاي درماني در سرطان روده است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.22786s, 18q