راه‌هاي ترك عادت‌های ناپسند

۱۳۹۳/۰۹/۱۷ - ۱۳:۲۴ - کد خبر: 130424

سلامت نیوز: یکی از روش‌های مهم در تغییر رفتارهای نامناسب، معاشرت با افرادی است که از خوی و منش مناسب و قابل قبول در جامعه برخوردار هستند. دوستان خوب دارای رفتارهای اخلاقی مناسب موجب می‌شوند تا عادات و رفتارهای ناپسند خود را به خوبی بشناسیم و آن را آسانتر فراموش کنیم.

به گزارش سلامت نیوز، جاوید ثمودی روانشناس، در روزنامه شهروند نوشت: عادت کردن به یک رفتار به‌خصوص اگر رفتاری بد و نامناسب باشد در واقع مانع از رشد و بالندگی انسان می‌شود و به مرور زمان افراد را از جامعه و اطرافیان دور می‌کند.
برای اصلاح در ابتدا باید فرد به این باور دست پیدا کند که رفتار و کردار او از نظر عرف و ساختار اجتماعی ناپسند است چرا که تعصب و باور یک رفتار نامناسب موجب می‌شود فرد نتواند آن رفتار را کنار بگذارد.
یکی از روش‌های مهم در تغییر رفتارهای نامناسب، معاشرت با افرادی است که از خوی و منش مناسب و قابل قبول در جامعه برخوردار هستند. دوستان خوب دارای رفتارهای اخلاقی مناسب موجب می‌شوند تا عادات و رفتارهای ناپسند خود را به خوبی بشناسیم و آن را آسانتر فراموش کنیم. مطالعه یکی دیگر از روش‌های مثبت در تغییر نگرش و رفتار است. کتاب‌های مفید همچون دوستان مناسب دریچه‌ای جدید به دنیای اطراف ما می‌گشایند و چه بسا تحول و سازندگی در رفتار افراد ایجاد کنند، از این رو برای فراموش کردن رفتارهای نامناسب می‌توان به مطالعه کتاب‌های مفید و سازنده پرداخت.
فرآیند تغییر در رفتارهای نامناسب ما را با فرصت‌های بهتر در زندگی آشنا می‌سازد. باید تلاش کنیم همه عادات نامناسب خود را تغییر داده و با منش و رفتار خوب بر دیگران نیز اثر مثبت بگذاریم و اخلاق‌مداری را ترویج کنیم.
تمرین صبر و شکیبایی یکی از روش‌های مهم در تغییر رفتار نامناسب است. اگر بتوانیم صبر را در خود بالا ببریم بسیاری از عادات ناپسند و رفتارهای بد را به راحتی می‌توانیم به فراموشی بسپاریم.
احترام گذاشتن به حقوق دیگران یکی از عوامل مهم در تغییر رفتارهای بد خواهد بود چرا که بسیاری از عادات و رفتارهای نامناسبی که در ما وجود دارد به نوعی تجاوز به حقوق دیگران تلقی می‌شود، از این رو اگر فرا بگیریم که حقوق دیگران دارای ارزش و بها است و باید به آن احترام گذاشت می‌توانیم برخی از عادات بد را کنار بگذاریم.
بهره‌گیری از راهنما و مشاوره‌های دیگران در تغییر رفتار دارای اهمیت است. گاهی یک راهنمایی ساده یا یک مشاوره درست می‌تواند ما را متوجه نوع رفتارهایمان کند و از آن جایی که آگاهی از رفتار بد، خود نیمی از راه برای کنار گذاشتن و تغییر عادت می‌شود نباید خود را از راهنمایی و مشاوره‌های دیگران بی‌نیاز بدانیم.
باید انعطاف‌پذیری در مقابل تعصبات بی‌جا را نیز فرا بگیریم تا راحت‌تر رفتارهای نامناسب را ترک کنیم و عقاید و عادات ناپسند را فراموش کنیم زیرا لجاجت و پافشاری بر رفتارهای نامناسب، قفلی محکم بر تغییر عادات بد است و عملا اجازه نمی‌دهد به تحول و پیشرفت برسیم.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.8017s, 19q