توانمند سازي زنان سطح فكري جامعه را بالا مي‌برد

۱۳۸۷/۰۷/۲۹ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 13045
توانمند سازي زنان سطح فكري جامعه را بالا مي‌برد
مهشيد بكايي در گفت‌وگو با ايسنا، اظهار كرد: ‌زنان نيمي از جمعيت جهان را تشكيل مي‌دهند و با احتساب فعاليت‌هاي اقتصادي بيرون از خانه نزديك به 55 درصد كل كار جهان را انجام مي‌دهند. اين رقم حتي بدون در نظر گرفتن خدمات مراقبتي است كه نه به رسميت شناخته مي‌شود و نه فردي براي آن منظور مي‌گردد.

وي افزود: آمارهاي رسمي رقم بسيار پايين‌تري را براي زنان فعال به لحاظ اقتصادي ذكر مي‌كنند و اكثر اوقات سهم اقتصادي زنان در خانواده، كشاورزي، روند توليد غذا و توليد ديگر محصولات ناديده گرفته مي‌شود.

وي بيان كرد: ‌به دنيا آوردن كودك، بزرگ كردن او و مراقبت از خانواده به ندرت به عنوان كارهايي كه ارزش اقتصادي دارند، به حساب آمده‌اند.

آمار زنان در بخش كشاورزي به عنوان نيروي مولد كار (بر طبق گزارش دفتر امور زنان نهاد رياست جمهوري در سال 1376) حاكي از مشاركت 70 درصد آنان در زراعت برنج، 90 درصد در توليد سبزي و صيفي‌ها و 50 درصد در زراعت پنبه و دانه‌هاي روغني در مناطق روستايي كشت اين محصولات است.

وي با بيان اين مطلب كه با پيشرفت‌هاي به عمل آمده، زنان بيشتر در تبال كارهايي كه انجام مي‌دهند فرد دريافت مي كنند، ابراز كرد:‌ تحقيق‌هاي به عمل آمده نشان مي‌دهد كه نسبت زنان به مردان در جمعيت فعال به لحاظ اقتصادي در 20 سال گذشته تقريبا 2 برابر شده است. تحقيقات جهاني سال 1994 در مورد نقش زن در توسعه نشان مي‌دهد سه عامل سلطه‌ي فرهنگ مردانه‌ي مديريتي، استمرار تاثيرات منفي تبليغات گذشته و عدم شناخت سهم بالقوه و بالفعل زنان در مديريت اقتصادي سبب ضعف حضور زنان در سطح تصميم گيري، خاصه در بخش خصوصي شده است.

بكايي اذعان كرد: يونيسف قصد دارد آگاهي و دانش زنان نسبت به مسائلي چون سلامت، مشاركت اجتماعي و فرصت‌هاي اقتصادي را با به كارگيري استراتژي‌هاي نوآورانه‌اي چون تقويت عزت نفس زنان در تصميم‌گيري‌ها و مذاكره با ديگران و تشويق آنها به ايفاي نقش هدايت كننده در خانواده و اجتماع بالا ببرد.

وي افزود: همه‌ي مردان و زنان اين جهان در مهمترين دوران زندگي يعني دوران جنيني خود از مادر تغذيه مي‌كنند و پس از آن هم از شير يا مهر مادر در دوران كودكي بهره مي‌گيرند و نهايتا در دوران بعدي عواطف مادر غذاي روح همه‌ي انسانهايي است كه در اين جهان زندگي مي‌كنند و علاوه بر اين همياري زنان در گردش اقتصاد خانواده در طول اعصار وجود داشته و در جوامع شهري و روستايي به طرق مختلف ديده مي‌شود و حتي در بعضي مناطق بار اصلي كار در خانه، تربيت فرزندان و كار در مزرعه تنها به دوش زنان است. زنان در عرصه‌ي خدمات كشاورزي در اغلب كشورها و خصوصا در كشورهاي درحال توسعه كارهاي سنگين و خسته كننده را بر عهده دارند و هم زمان بايد ارائه خدمات و مراقبت از اعضاي خانواده را نيز به عهده داشته باشد.

اين كارشناس مامايي با اشاره به اين موضوع كه عوامل اجتماعي – فرهنگي متفاوتي بر شدت اين نابرابري‌ها مي‌افزايد، ادامه داد: با توجه به اينكه در طول 30 سال گذشته يك انقلاب آموزشي در اكثر كشورهاي جهان برپا شده است در همه جا شمار دانش آموزان افزايش يافته، بودجه‌ي آموزش ابتدايي بالا رفته و اقدامات در سطح ملي و بين‌المللي براي ارتقاي ميزان با‌سوادي انجام شده است.

وي افزود: زنان نيز از اين انقلاب آرام بهره مند شده و امروزه دختران و زنان بيشتري وارد مدرسه مي‌شوند، با وجود اين پيشرفت‌ها، ساليان غفلت سبب نرخ بالاي بي سوادي در بين زنان به خصوص زنان روستايي در بسياري از كشورهاي در حال توسعه شده است. كار طاقت فرسا و بي سوادي خاصه‌ي اكثر زنان بالغ روستايي در بيشتر كشورهاي در حال توسعه است.

عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي يزد بيان كرد: به موجب گزارش آموزش جهان در سال 1993 سازمان فرهنگي، علمي و آموزش ملل متحد (يونسكو)، در حدود 587 ميليون نفر زن در سراسر جهان بي سواد هستند.

بكايي خاطر نشان كرد: ‌تبعيضات جنسيتي حتي در زمينه‌ي تغذيه آنها نيز تاثير گذاشته بدين صورت كه در برخي از جوامع زنان و دختران معمولا غذاي كمتري نسبت به مردان و پسران دريافت مي‌كنند و يا سهم غذاي كمتري از غذاي با كيفيت خانوار را به خود اختصاص داده‌اند. از مهمترين مشكلات تغذيه‌اي زنان و دختران در كشور ايران كم خوني، فقر آهن و اختلالات ناشي از كمبود يد است. بايد گفت زنان جهان را تغذيه مي‌كنند ولي خود اغلب از تغذيه‌ي كافي بهره‌مند نمي‌شوند.

وي ادامه داد: متاسفانه شرايط اجتماعي و فرهنگي جامعه به خصوص در مناطق كم جمعيت و توسعه نيافته باعث شده تا زنان نيز خود را هم تراز و هم سنگ با مردان نبينند و در اين شراط دشواري‌هاي زيادي را به جان مي‌خرند، ‌از امكانات موجود در خانواده استفاده نمي‌كنند و با توجه به شرايط موجود در زمره‌ي آسيب پذيرترين اقشار جامعه به حساب مي‌آيند.

وي تاكيد كرد:‌ ضروري است كه دختران جوان تحصيل كنند و اعتماد به نفس خويش را افزايش دهند، از امكانات شغلي مناسب استفاده نمايند. شركت معنادار زنان در تصميم گيري هاي عمده فقط براي زنان مفيد نيست بلكه جامعه از آن بهره مي‌گيرند.

وي تصريح كرد:‌ توانمندي‌هاي زنان سطح فكري و فرهنگي جامعه را به طور فراينده‌اي بالا مي‌برد و زنان به عنوان پرورش دهندگان نسل‌هاي آتي هرچه توانمندتر و آگاه‌تر باشند در عرصه‌ي دانش و فن‌آوري مفيدتر خواهند بود و نسل آتي از آن بيشتر بهره‌مند مي‌شود و توسعه‌ي جوامع تنها با بودن در عرصه‌ي تفكر و خدمت معني مي‌يابد. با توجه به اين مطالب بايد دريافت كه در تمام صحنه‌هاي زندگي اجتماعي كه اين قشر را در خود جاي داده، در محيط كار و بيرون از منزل، چه مسائلي رو در روي آنها وجود دارد.

عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي يادآور شد: مساله‌ي اشتغال و مشاركت به همراه زيربناي قوي يكي از مسائل مهمي است كه در هر جامعه نشانه رشد توسعه آن كشور محسوب مي شود. طبق سرشماري سال 1365 زنان نيمي از جمعي كشور را تشكيل داده و از سال 1970 نقش زنان در نيروي كار افزايش يافته است و تقريبا در همه‌ي جا زنان بيشتر در خارج از خانه كار مي‌كنند. اكنون زنان در بيشتر موقعيت‌هاي اجتماعي حضور دارند و هر جا كه حضور ندارند عدم حضورشان به خاطر توانايي‌ها يا علاقه‌ي آنها نيست بلكه براي آن است كه به عمد كوشش شده است تا آنها را از صحنه بيرون رانند. زنان در هر جا كه حضور دارند نقش‌هايي را ايفا كرده‌اند كه با برداشت همگاني از آنها براي مثال به عنوان كدبانوها و مادران غير فعال بسيار تفاوت دارند.

بكايي عنوان كرد‌:‌ علي رغم حضور مثبت و روز افزون زنان در جامعه متاسفانه جايگاه زنان در جامعه هنوز در امتداد همان وظايفي است كه جامعه مرد سالار به زنان تفويض كرده و امروزه تنها، عرصه‌ي آن گسترده تر شده است. در بسياري از ادارات زنان به عنوان كارمندهاي اداري و دفتري استخدام شده‌اند و كمتر در مسووليت‌هايي بالا جاي دارند يعني به نوعي همان وظايفي كه زن در خانه و در قبال خانواده براي برقراري نظم، ارائه‌ي خدمات، مشاوره، برقراري روابط عاطفي و مواظبت از ديگران عهده‌دار است در محيط كار نيز بر دوش دارد.

وي افزود: هنوز حضور و سهم زنان در صدر هرم‌هاي قدرت و در رئوس كارهاي مديريتي،‌فني، عمراني و علمي بسيار ناچيز است و آنچه هم كه وجود دارد بيشتر نمايشي است تا واقعي زيرا در تمام تصميم گيري‌هاي نهايي بسياري از مواقع زنان بايد تسليم ساختار مرد سالار جامعه شوند.

وي در ادامه بيان كرد: حاشيه نشيني زنان در مكان‌ها و فضاهاي علمي در دانشگاه‌ها، كنفرانس‌ها و جلسه‌هاي سخنراني نيز شكل ديگري از ارزش‌ گذاري مقام و منزلت زنان در جامعه‌ي امروزي ايران است. در بسياري از اين اماكن بهترين و بيشترين جايگاه به مردان اختصاص مي‌يابد و جايگاههاي كناري وحاشيه‌اي و يا دور افتاده به زنان تعلق مي‌گيرد.

عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي يزد در پايان متذكر شد:‌ زنان براي خروج از خانه و محيط هاي بسته، بايد حضور خود را در جامعه و عرصه‌هاي عمومي افزايش دهند و بودن خود را پر رنگ‌تر نمايند تا حضور زنانه در جامعه و كليه عرصه‌هاي عمومي به صورت امري طبيعي در آيد. اما حتي اين حضور زماني پر معنا خواهد بود كه منجر به آزادي عمل و نيز پيدايش نگرش هاي‌ جديد، پذيرش تفاوتها، بينش‌هاي رفتاري قابل انعطاف و نهايتا رعايت حقوق شهروندي آنها شود. زنان بايد جرئت اين را پيدا كنند كه از حاشيه نشيني بيرون آيند و جاي خود را در مركزيت جامعه و در زندگي شهري و شهروندي به عنوان تصميم گيرنده پيدا كنند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.2664s, 19q