صنايع دارويي با مشكل جدي كمبود نقدينگي روبرو هستند

۱۳۸۷/۰۷/۲۹ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 13049
 صنايع دارويي با مشكل جدي كمبود نقدينگي روبرو هستند
مرتضي آذرنوش در گفت‌و‌گو با فارس افزود: مشكل تأمين مواد اوليه دارويي مدتي است كه توليد كنندگان دارو در كشور را با مشكل مواجه كرده است، البته اين طور نيست كه مواد اوليه داروها وارد نشود اما مشكلاتي دارد، در مورد مواد اوليه آنتي بيوتيك‌ها هم اين مشكل مانند بقيه مواد اوليه دارويي وجود دارد.
وي گفت: اين مشكل عمومي چند ماهي است كه وجود دارد، در مورد مواد اوليه آنتي بيوتيك‌ها در يك دوره‌اي حدود چند ماه پيش اين مشكل بيشتر بود،‌ زيرا مواد اوليه آنتي بيوتيك‌ها يا همان pen-g را كه عمدتاً از چين وارد مي‌كنيم به علت مشكلات زيست محيطي در اين كشور و همچنين بازي‌هاي المپيك به شدت با كمبود مواجه شد زيرا بسياري از كارخانه‌هاي توليد اين ماده در چين تعطيل شدند.
وي افزود: در آن زمان ما هم براي مدتي با كمبود مواد اوليه pen-g و گراني آن مواجه شديم اما از حدود يك ماه پيش كم كم با توليد اين مواد در چين كم كم قيمت اين ماده به طرف كمتر شدن پيش مي‌رود.
رئيس انجمن داروسازان ايران اضافه كرد: با اين وجود هميشه براي تأمين مواد اوليه داروها و از جمله آنتي بيوتيك‌ها در كشور آسيب پذير هستيم، انتقال تكنولوژي توليد pen-g در كشور كار ساده‌اي نيست ولي ما چاره‌اي نداريم كه تكنولوژي توليد اين ماده را در كشور وارد كنيم.
وي گفت: چين بزرگترين توليد كننده اين ماده درجهان است و كيفيت توليدات pen-g در اين كشور نيز مطلوب است، توليد اين ماده در اروپا بسيار محدود است و قريب به اتفاق كشورهاي دنيا ماده اوليه آنتي بيوتيك را از چين وارد مي‌كنند.
وي اضافه كرد:‌ اگر افزايش قيمت تحميلي ناشي از گران شدن مواد اوليه آنتي بيوتيك در ايران اعمال مي‌شد و دولت مابه التفاوت آن را تامين نمي‌كرد، قيمت اين دارو 2 برابر مي‌شد اما دولت وارد عمل شد و با پرداخت يارانه تا حدي قيمت‌ها را تعديل كرد اما آسيب پذيري همچنان وجود دارد.
آذرنوش افزود: كمبود برخي از مواد اوليه دارويي در كشور يك مشكل هميشگي است و اين طور نيست كه مشكل خاصي ناشي از يك موج يا جريان خاصي در كشور به وجود آمده باشد.
وي ادامه داد: البته صنايع دارويي كشور ما اكنون با مشكل مهم‌تري رو به رو هستند كه كمبود نقدينگي است، شركت‌هاي دارويي به علت مشكلات ناشي از تحريم و بسته شدن وام‌هاي بانكي مجبور هستند خريدهاي خود را از داخل و خارج به صورت نقدي انجام دهند، از طرفي دريافت مطالبات آنها از بيمارستان‌ها نيز به سختي صورت مي‌گيرد و اكنون شركت‌هاي دارويي حدود 150 ميليارد تومان از بيمارستان‌ها طلب دارند.
وي اضافه كرد: فروشندگان خارجي مواد اوليه دارويي و داروها به علت بسته شدن كانال‌هاي اصلي گشايش اعتبار مالي كانال‌هاي ديگري را براي دريافت مطالباتشان معرفي مي‌كنند، صنايع دارويي ما را با مشكل مواجه كرده است، توليد كنندگان داخلي دارو مجبور هستند نقدي و از طريق حواله كردن پول، مواد اوليه بخرند و حتي گاهي از طريق صرافي‌ها، هزينه خريد مواد اوليه را مي‌پردازند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.50581s, 19q