کاهش آمار مننژيت کودکان با تزریق پنتاوالان

۱۳۹۳/۰۹/۱۸ - ۱۲:۲۴ - کد خبر: 130578

سلامت نیوز: يك متخصص کودکان گفت: اميدواريم يکروز کشورمان خودش بتواند اين واکسن را توليد کند؛ چرا که در حال حاضر اين واکسن از کشورهاي خارجي خريداري مي شود.
به گزارش سلامت نیوز، دکتر البرزي، متخصص کودکان در برنامه «ره آورد» گروه سلامت اجتماعي راديو سلامت با بيان اين مطلب افزود: واکسن جديد پنجگانه شامل ديفتري، سياه سرفه، کزاز و هپاتيت B است که در گذشته نيز اين واکسن ها زده مي شد و امروز واکسن هموفيلوس آنفلوآنزا اضافه شده است که هموفيلوس آنفلوآنزا ميکروبي است که شايع ترين علت مننژيت در کودکان است و زدن اين واکسن در دنيا با کاهش ابتلا به مننژيت شده است.
وي ادامه داد: خوشبختانه با تلاش و کوشش مسئولان اين واکسن وارد ايران شده است و اميدواريم يکروز کشورمان خودش بتواند اين واکسن را توليد کند؛ چرا که در حال حاضر اين واکسن از کشورهاي خارجي خريداري مي شود، که با ورود واکسن جديد پنج گانه (پنتاوالان) به برنامه ايمن‌سازي کشور، آمار مننژيت و عوارض آن در کودکان به شدت کاهش مي‌يابد.
واکسن پنج گانه (پنتاوالان) سبب حفاظت کودکان عليه پنج بيماري تهديد کننده زندگي يعني ديفتري، سياه سرفه، کزاز، هپاتيت «ب» و هموفيلوس آنفلوانزا نوع «ب» مي‌شود. هرچند ديفتري، سياه سرفه، کزاز و هپاتيت «ب» قبلا جزو برنامه ايمن سازي کودکان بوده؛ اما «هموفيلوس آنفلوانزا نوع ب» جزو پنجمي است که به اين مجموعه اضافه و به همين علت به اين ترکيب واکسن «پنتاوالان» گويند، اين واکسن در سنين 2، 4 و 6 ماهگي در برنامه واکسيناسيون انجام مي‌شود.


اين متخصص کودکان در پايان اظهارکرد: البته کساني که واکسيناسيون کودکان شان را انجام داند و يا در مرحله انجام دادن هستند، اين واکسن تزريق نمي شود و واکسن پنجگانه به کودکاني که تازه مي خواهند اقدام به واکسيناسيون کنند، تزريق مي شود. اميدواريم بچه هاي ايران سالم و هر روز شادتر باشند و بايد سپاسگزار مسئولان باشيم.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.41605s, 18q