پیاده روی، بهترين ورزش استخوان ساز

همزمان با مصرف لبنیات، قرص کلسیم نخورید

۱۳۹۳/۰۹/۱۸ - ۱۲:۳۸ - کد خبر: 130580
همزمان با مصرف لبنیات، قرص کلسیم نخورید

سلامت نیوز: کلسيم به عنوان کليدي ترين ماده معدني در بدن مي باشد که بدن نسبت به کمبود آن حساس است و اگر با کمبود کلسيم روبرو شد، اين کمبود را از استخوان ها جبران مي کند. استخوان يک بانک و يک منبع سرشار از کلسيم مي باشد که نيازهاي بدن را در مواقع ضروري رفع مي کند.

به گزارش سلامت نیوز، دکتر محمد حسين فره وش، فوق تخصص روماتولوژي در برنامه فراسو گروه سلامت جسم و پيشگيري راديو سلامت گفت: پوکي استخوان به معني کاهش توده استخواني مي باشد. استخوان دو نوع کار مکانيکي و متابوليکي براي انسان انجام مي دهد. کار مکانيکي مانند حفاظت استخوان سينه از قلب و ريه ها، کمک به راه رفتن و انجام کارهاي فيزيکي مي باشد و حتي شکل و ترکيب انسان نيز به استخوان ها مربوط مي شود. وظيفه متابوليکي استخوان، ذخيره کليسم مي باشد که براي بدن بسيار ضروري مي باشد. کلسيم به عنوان کليدي ترين ماده معدني در بدن مي باشد که بدن نسبت به کمبود آن حساس است و اگر با کمبود کلسيم روبرو شد، اين کمبود را از استخوان ها جبران مي کند. استخوان يک بانک و يک منبع سرشار از کلسيم مي باشد که نيازهاي بدن را در مواقع ضروري رفع مي کند.
وي ادامه داد: در هر صورت انسان بايد طوري حرکت کند که از افتادن جلوگيري کند. يک انسان سالم نيز با افتادن ممکن است دچار شکستگي شود، اما اين احتمال در يک فرد داراي پوکي استخوان بسيار بيشتر مي باشد و بايد بيشتر مواظب خودش باشد. در صورت شکستگي در افراد داراي پوکي استخوان، شدت آن بيشتر از افراد عادي مي باشد.
فره وش در ادامه بيان کرد: معمولاً با انجام روش‌هايي مي شود مسئله ژنتيک را حل کرد، در مسائل مربوط به ما، 30 درصد ژنتيک و 70 درصد محيط اطراف ما و اقداماتي که انجام مي دهيم دخيل هستند. استخوان نيز براي ساخته شدن و تقويت شدن احتياج به مواد اوليه دارد که مهمترين آن کلسيم مي باشد. ويتامين D هم باعث رسوب کلسيم در استخوان مي‌شود. توصيه کلي اين است که براي استخوان سازي از ابتداي زندگي بايد سرمايه گذاري شود. لبنيات به اندازه کافي به کودک داده شود (بخصوص در سنين رشد استخواني) و يک فرد 10 تا 15 دقيقه در روز، قسمت آرنج يا زانو به پايين خود را در معرض نور آفتاب قرار دهد و ويتامين D مورد نياز خود را دريافت کند. انجام اين کار از پشت شيشه فايده ندارد. اگر مصرف کلسيم بيش از نياز بدن باشد، عمل جذب انجام نمي شود.


وي ادامه داد: زماني قرص هاي کلسيم 1000 و 1200 ميلي گرمي به بازار آمد ولي بعداً مشخص شد که اگر اين مقدار از 500 ميلي گرم بيشتر باشد توسط بدن جذب نمي شود. همچنين اگر خوردن قرص کلسيم همراه با مصرف لبنيات باشد، کلسيم موجود در لبنيات جذب نمي‌شود. جديدترين توصيه اين است که اگر بيمار مي‌تواند لبنيات مصرف کند، اين کار بر خوردن قرص ارجحيت دارد. چون لبنيات علاوه بر کلسيم داراي مواد ديگري مي باشند که نيازهاي بدن را تامين مي‌کنند. افراد در مصرف قرص کلسيم و ويتامين D حتماً بايد به پزشک مراجعه کنند تا با بررسي هاي آزمايشگاهي مقدار مورد نياز بدن آنها مشخص شود. مصرف زياد اين مکمل ها حتي ممکن است باعث مسموميت شود.


فره وش در ادامه تصريح کرد: ورزش تحمل کننده وزن نيز باعث افزايش سلول هاي استخوان ساز مي شود. البته در ورزش حرفه اي متاسفانه فشار زيادي به بدن وارد مي شود و ورزشکاران در سنين پايين به علت فشار هورموني به انواع بيماري ها دچار مي شوند. ورزش بايد در حد متعادل باشد. اگر عادت ماهيانه يک خانم با انجام ورزش غير منظم شد، بدين معني است که فشار زيادي به خود وارد کرده است و اين خوب نيست. بهترين ورزش استخوان ساز، پياده روي مي باشد. کساني که توانايي پياده روي طولاني مدت را ندارند، مي توانند اين کار را در چند مرحله و حتي در خانه انجام دهند. به طورکلي در انتخاب ورزش مناسب، هر فرد با فرد ديگر متفاوت است. چون وزن بدن در آب کاهش مي يابد و فشار زيادي به بدن وارد نمي شود، شايد شنا و پياده روي کمک زيادي به استخوان سازي نکنند، اما ورزش در آب داراي حسن هاي زيادي مي باشد که نبايد از آنها چشم پوشي کرد.

فوق تخصص روماتولوژي در پايان اظهارکرد: مهمترين حسن ورزش در آب، براي بيماران داراي آرتروز زانو مي باشد. همچنين آب مانع انجام حرکات ناگهاني توسط افراد مي شود. از 20 سال پيش، مسئله پوکي استخوان به عنوان يک مسئله جهاني و يک بيماري خاموش که داراي علامت باليني نيست مطرح و توسط رسانه ها به مردم معرفي شد، در کساني که پوکي استخوان دارند، مهمترين زمينه پيشگيري از شکستگي استخوان، جلوگيري از زمين خورد و افتادن مي باشد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.71505s, 19q