از بين بردن زباله هاي بيمارستاني همچنان در سردرگمي است

۱۳۸۷/۰۷/۳۰ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 13072
 از بين بردن زباله هاي بيمارستاني همچنان در سردرگمي است
اين پسماندها به علت آلودگي هاي بيولوژيک (آلودگي هاي ويروسي، باکتري، انگل ها و قارچ)، مواد شيميايي و ترکيبات خطرناک نياز به مراقبت ويژه اي دارند.
براساس آمارهاي وزارت بهداشت در حال حاضر سالانه 130 هزار نفر در کشور به علت آلودگي پسماندهاي بيمارستاني به بيماري هاي عفوني دچار و شش درصد نيز به ايدز و هپاتيت مبتلا مي شوند، بنابراين بايد براي پيشگيري دراين باره سريع تر چاره انديشي کرد.
براساس قانون مديريت پسماند، سازمان حفاظت محيط زيست موظف شد با همکاري دستگاه هاي ذيربط از جمله وزارت بهداشت و درمان، ضوابط اجرايي مديريت پسماندهاي ويژه و خطرناک را تهيه کند، اين آئين نامه ارديبهشت ماه سال گذشته تهيه و با تصويب هيأت وزيران به سراسر کشور ابلاغ شد.
وزارت بهداشت نيز براساس اين آئين نامه موظف شد همه واحدهاي درماني را به اجراي اين ضوابط ملزم کند، اما با گذشت يکسال و اندي هيچ خبري از اجراي اين ضوابط حتي در يک بيمارستان نيست.
در حال حاضر در دنيا دستگاههاي پيشرفته زباله سوز وجود دارد که براحتي و بدون ايجاد آلودگي زباله هاي بيمارستاني را از بين مي برد و اکنون در برخي از بيمارستانهاي تهران سيستم اتوکلاو(بي خطرسازي) وجود دارد اما به گفته مسوولان محيط زيست اين سيستم 55 درصد زباله هاي عفوني را از بين مي برد و ممکن است همه پسماندها را امحا نکند.
دکتر"حسينعلي شهرياري" نايب اول کميسيون بهداشت و درمان مجلس شوراي اسلامي در اين خصوص به ايرنا گفت: براي حل موضوع زباله هاي بيمارستاني خلاء قانوني نداريم و کميسيون نيز نمي تواند خارج از قانون اقدامي انجام دهد.
وي با بيان اينکه اختلاف بين بخشي در بحث زباله بيمارستاني موضوع قديمي است، اظهار داشت: دولت بايد اين مشکل را بين وزارت بهداشت، سازمان محيط زيست و شهرداري تهران حل کند، البته وزارت بهداشت براي خريد دستگاههاي پيشرفته زباله سوز به 900ميليارد ريال اعتبار نياز دارد، در حاليکه درچند سال گذشته توانسته فقط 80 ميليارد ريال آن را تامين کند.
شهرياري توضيح داد: تفکيک زباله هاي عفوني از غيرعفوني جزو وظايف وزارت بهداشت است و دفن آنها به عهده شهرداري تهران است که اين نهاد زير بار مسووليت نمي رود.
در عين حال "ابراهيم متوليان" قائم مقام وزير بهداشت در امور بازرگاني درگفت و گو با خبرنگار ايرنا از واگذاري امحاي زباله هاي بيمارستاني به شرکت هاي خصوصي خبر داد و افزود: اين کار به صورت آزمايشي در چند بيمارستان پايلوت مي شود و پس از رفع اشکالات، به صورت يک برنامه کشوري اجرا خواهد شد.
وي اظهار داشت: براساس اين اقدام، بيمارستان ها، زباله آلوده را به شرکت هاي خصوصي واگذار مي کنند و حق الزحمه استريل کردن زباله را به شرکت هاي خصوصي پرداخت مي کند و زباله استريل شده را در محل بيمارستان تحويل گرفته و به شهرداري مي دهند.
متوليان گفت: وزارت بهداشت و دانشگاه ها نيز براساس آيين نامه امحاي زباله هاي بيمارستاني بر کار اين شرکت ها نظارت مي کنند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.00347s, 18q