دستورالعمل نحوه انتشار اخبار روانپزشکي به رسانه ها ابلاغ مي شود

۱۳۸۷/۰۷/۳۰ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 13073
 دستورالعمل نحوه انتشار اخبار روانپزشکي به رسانه ها ابلاغ مي شود
دکتر ميترا حفاظي در گفتگو با ايرنا با اشاره به اينکه مهمترين وظيفه رسانه ها اطلاع رساني و آموزش درست به مردم است، از تهيه دستورالعمل نحوه انتشار اخبار روانپزشکي و ابلاغ آن به رسانه هاي کشور خبر داد .
وي گفت: مردم متاسفانه از شيوع بالاي علايم و اختلالات بيماري هاي روانپزشکي آگاه نيستند و درک صحيح و به موقع از اين اختلالات رواني نمي توانند داشته باشند.
حفاظي گفت: وزارت بهداشت و درمان ايران در اين دستورالعمل نحوه انتشار اخبار مربوط به بيماري هاي روانپزشکي را توضيح داده و از رسانه ها درخواست دارد تا در تنظيم اخبار خود به اين دستورالعمل توجه کنند.
وي گفت: اين دستورالعمل در دست چاپ است و تا دو ماه آينده از طرف وزارت بهداشت به رسانه‌ها ابلاغ مي شود.
حفاظي خاطرنشان کرد: وزارت بهداشت براي آموزش اين دستورالعمل به رسانه ها و خبرنگاران دوره ها و کارگاههاي آموزشي برگزار خواهد کرد.
وي همچنين، همکاري بين بخشي مديران رسانه ها و مسوولين وزرات بهداشت را براي اجرايي شدن اين برنامه لازم دانست و گفت: از نظر اجرايي بايد راهکارهاي تضميني براي اجراي اين سياست ها با همکاري مسوولين مربوطه انجام بشود.
دکتر حفاظي با بيان اينکه،‌ فرهنگ سازي، آموزش و اطلاع رساني سبب آشنايي مردم با انواع بيماري هاي جسمي همچون گلو درد شده، ‌خاطر نشان کرد: بايد اين آموزش ها در جهت آشنايي مردم با بيماري‌هاي روانپزشکي نيز وسعت يابد.
وي گفت: فرايند آموزش و اطلاع رساني در مورد بيماري هاي روانپزشکي بسيار عقب تر از ساير بيماري‌هاست و رسانه ها در اين زمينه رسالت بزرگي بر عهده دارند.
به گفته اين روانشناس، بايد همانطور که مردم از بيماري هاي جسمي خود آگاه هستند، نسبت به بيماري هاي روانپزشکي نيز آگاهي داشته باشند.
وي با ابراز تاسف از اينکه برخي از برنامه ها و سريال هاي تلويزيوني به جاي روشنگري و بيان حقايق در مورد بيماري هاي رواني و يا حتي حمايت از آنها، تصاويري نادرستي از بيمار رواني در در ذهن مردم ايجاد مي کند، گفت: نتيجه اين تصاوير غلط و غيرعلمي سبب مي شود که وجود بيماري رواني هميشه با انگ بيمار رواني در جامعه مواجه شود.
وي افزود: اين امر سبب مي شود که مردم تمايلي براي مراجعه به مشاور و بررسي مشکلات روانپزشکي خود نداشته باشند.
حفاظي اهميت انتشار اخبار درست در مورد بيماران روانپزشکي را به حدي دانست که برخي از کشورها براي کنترل اخبار در اين زمينه، کميته هايي را موظف نموده تا مباحث مربوط به بيماران روانپزشکي که توسط رسانه ها مطرح مي شود را کنترل کنند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.0472s, 18q